Americký prezident: ďábel nebo komunista?

Kampaň před americkými volbami – nejdražší a zřejmě i nejbrutálnější v historii – spěje do momentu, kdy už můžeme odhadnout výsledek. Tyto volby budou obzvláště napínavé, protože velké množství států může kompletně změnit výsledek voleb.

Kampaň a strategie

Obamova strategie byla jednoduchá: vykreslit Mitta Romneyho jako bohatého bílého mormona, který se nedokáže vcítit do role běžných Američanů, neplatí daně a po nocích vysává lidem krev. V jedné z reklam Romneyho označili za upíra a další ho vinila ze smrti ženy, která dostala rakovinu.

Romney Americe připomínal vysokou nezaměstnanost (na americké poměry) nad 8 %, nízký růst HDP, snížení ratingu, pokles hodnoty domů a klesající mzdy. Zkrátka špatná ekonomická situace měla Romneymu pomoct ke zvolení.

Přeřeknutí a nechtěné výroky

Předvolební kampaně bývají dlouhé se spoustou rozhovorů, a tedy i příležitostí zakopnout a oba kandidáti je využili nadmíru.

Romney si naběhl s výrokem, že jeho práce je pomoct střední třídě a chudí ho nezajímají, protože jim pomáhají už existující vládní programy. Taky proneslo: „Rád propouštím lidi.“ A poslední problém se objevil v říjnu, když byla zveřejněna nahrávka, kde skupině přispěvatelům na kampaň líčil, že 47 % lidí ho nikdy nebude volit, protože jsou závislí na vládě a odmítají se sami o sebe starat.

Obama nedostál své pověsti skvělého řečníka, neboť až příliš často se bez čtecího zařízení pouštěl na nebezpečnou půdu. Nejprve novinářům řekl, že soukromý sektor na tom je dobře, poté před svými příznivci vychvaloval roli vlády a zakončil to slovy: „Pokud máte firmu, nevybudovali jste ji. Někdo jiný to zařídil.“ Nakonec se dost nešťastně vyjádřil o situaci v Libyi, kde zemřeli čtyři Američani jako „hrbolky na cestě“ (v transformaci Libye) a v jiném interview pronesl: „Když zemřou čtyři Američani, to není optimální.“

Přeborník v nechtěných výrocích však byl Obamův viceprezident Joe Biden, který si spletl stát, století i jméno kandidáta do senátu. Nejvíc ale Americe nadzvedl obočí, když řekl, že republikáni chtějí černochy vsadit zpět do řetězů. Někteří reportéři už začali používat výraz „Bidenism“ pro podobné výroky.

Role médií (a hollywoodu)

Většina amerických médií stojí bezpodmínečně za Obamou. Odráží se to v počtu pozitivních příběhů o Obamovi a negativních o Romneym. Zejména se to projevilo, když byli 4 Američané zabiti v Libyi při útoku na ambasádu. Většina médií příběh ignorovala, protože ukazoval Obamovu politiku ve špatném světle. Obamova administrativa následně odmítala připustit, že šlo o teroristický útok, neboť podle nich šlo o jakýsi protest proti YouTube videu, který se zvrhl. Média to ignorovala, stejně jako slyšení kongresu a místo toho kritizovali Romneyho za to, že kritizoval prezidenta v zahraniční politice. Hollywood je na tom podobně. Nejen, že většina vyjadřuje podporu Obamovi (i když ne tak silně jako v roce 2008), ale těsně před volbami a po volbách budou mít premiéru 2 filmy o zabití Bin Ladina, což je Obamův největší úspěch za poslední 4 roky. Jeden z nich dokonce vlastní Obamův podporovatel, a ten se rozhodl jej znovu sestříhat, aby prezident dostal větší kredit za rozhodnutí jít po Bin Ladinovi. K tomu ještě lze připočítat moderátory televizních debat, kteří se všichni kloní k Obamovi a bylo to méně či více poznat, přinejmenším měl demokrat více času ve všech debatách.

Léto a bod prvního zvratu

Během léta byla Obamova kampaň dost intenzivní a Romney začal pomalu ztrácet ve světle všemožných obvinění. Bod zlomu nastal volbou viceprezidenta. Romney si neočekávaně zvolil Paula Ryana, a tím se přihlásil i k jeho dřívějšímu návrhu rozpočtu (což je tak riskantní, že Obama sám žádný rozpočet nepředložil). Tuto volbu ocenili jak republikáni, tak demokrati, i když z opačných důvodů. Jedni to viděli jako odvážný krok a snahu mluvit o důležitých reformách, druzí to viděli podobně jako „střelit se do nohy.“ Ve výzkumech to ale pomohlo Romneymu a dotáhl se na Obamu.

Předvolební kongres a druhá otočka

Oba kandidáti přijímají oficiální nominaci na svém stranickém kongresu, který po tři večery vysílají všechny hlavní americké stanice. Republikáni se zaměřili na ekonomická témata a představili množství nových guvernérů a senátorů. Klíčový byl projev Mitta Romneyho, ve kterém se snažil ukázat, že není ten chladný businessman, kterého zná Amerika z negativních reklam. Demokrati mluvili spíš o těhotenských pilulkách a potratech a kromě politiků jim asistovali i hollywoodské hvězdy. Nejdůležitějším bodem byl téměř hodinový projev exprezidenta Clintona, kde pronesl: „nikdo, dokonce ani já, by nebyl schopen napravit ekonomiku za pouhé čtyři roky.“ Tato věta dokonale podtrhla Obamův argument, že potřebuje víc času, aby věci napravil a bylo by riskantní v této chvíli měnit prezidenta.

Výzkumy nebo propaganda?

Před první ze tří prezidentských debat vedl Obama ve výzkumech veřejného mínění tolik, že někteří novináři už Obamu prohlásili za vítěze voleb. Některé výzkumy ale byly spíš propagandou než čímkoliv jiným, jelikož měli ve vzorku až o 11 % víc demokratů než republikánů, což je naprosto odtržené od reality. Prakticky všechny výzkumy ukazovaly Obamovi vítězství celkově i v klíčových státech. Na straně republikánů tyto výsledky začali vytvářet paniku, i přestože si mnozí uvědomovali, že jde spíš o propagandu než výzkum. Američané neradi volí toho, kdo prohraje, takže Obamovi všechno hrálo do karet.

Nejdůležitější debata v historii a třetí bod zlomu

Do té doby byla nejzlomovější debata v americké historii mezi Reganem a Carterem, kde Regan nadnesl otázku, která mu podle mnohých vyhrála prezidentství: „Máte se lépe než před čtyřmi roky?“ Carter byl prezident, který nedokázal dostat Ameriku z krize, takže většina občanů si musela odpovědět ne. Romney svoji první debatu s Obamou vyhrál ještě výrazněji (v průzkumu CNN po skončení debaty dosáhl historicky největšího rozdílu 66 % - 25 %). Přestože měl Romney řadu dobrých vět, vyhrál spíš díky celkovému dojmu, který zanechal. Obama naopak vůbec nezapůsobil, a přestože mluvil o 4 minuty déle, řekl toho méně.

Jak to dopadne?

Vítěz musí získat 270 volitelů z celkových 538 přiřazených jednotlivým státům podle počtu obyvatel. Kdokoliv, kdo získá většinu hlasů v daném státě, získá počet volitelů přiřazených tomuto státu. Když rozdělíme státy, které jsou dopředu jasné, dostaneme situaci 201 Obama na 191 Romney. Zbývající státy s počtem volitelů jsou: North Carolina (15), Florida (29), Colorado (9), Virginia (13), New Hampshire (4), Ohio (18), Wisconsin (10), Iowa (6), Nevada (6), Pennsylvania (20), Michigan (16). Státy zmíněné před Ohiem nejspíš vyhraje Romney, zbývající vyhraje Obama. Všechno rozhodne Ohio, jak se v současné chvíli zdá. Wisconsin a New Hampshire by Romneymu stačily, kdyby nevyhrál Ohio, ale tahle varianta není tolik pravděpodobná. Můžeme se samozřejmě dočkat i překvapení v podobě Obamovy výhry v NC nebo Floridě, nebo Romnyho výhry v Pennsylvanii či Michiganu, ale ani na jedno bych si nevsadil.

Jak dopadne Ohio?

Ohio je stát, který je obrovskou otázkou. Na jednu stranu Obamova kampaň tvrdí, že mají náskok u lidí, kteří volí ještě před 6. listopadem, a to větší než v roce 2008; navíc Obama přímo pomohl automobilovému průmyslu v okolí Ohia, když GM a Chrysler krachovali; v Ohiu je také nižší nezaměstnanost než v celých spojených státech; a nakonec některé průzkumy ukazují, že v Ohiu je o dost více demokratů než republikánů. Naopak Romneymu hraje do karet, že v roce 2008 Obama vyhrál jen asi o 6 %, zatímco celostátně vyhrál o 7 % a Romney v současnosti vede v celostátních výzkumech; navíc Romneyho kampaň tvrdí, že v republikánských okrscích stoupá volební účast, zatímco v demokratických klesá oproti roku 2008 zhruba o 6 %; navíc guvernér Ohia je republikán a je docela pozitivně hodnocen.

V současnosti výsledky výzkumů ukazují zhruba 1 % náskoku pro Obamu, ale jen díky velkému počtu demokratů ve vzorku a Mitt Romney neustále rozdíl snižuje, takže nakonec nejspíš Ohio vyhraje Romney a stane se tak 45. prezidentem USA. (Vidím to na 3:2, že to tak dopadne.)

Co říkají ostatní?

Nejserióznější firma RealClearPolitics dává vítězství Obamovi s 290 voliteli (získá Ohio, Colorado, New Hampshire), přestože o procento prohrává v celkovém počtu hlasů.

FiveThirtyEight – předpovědní model The New York Times očekává Obamovo vítězství  (303 volitelů z Ohia, Colorada, New Hampshiru, Virginie).

University of Colorado vytváří jiný předpovědní model, který není tak závislý na výzkumech veřejného mínění a předpovídá už od září Romneyho vítězství s 330 voliteli (získá Iowu, Ohio, Pennsylvanii, a dokonce Minnesotu a New Mexico, což neočekává vůbec nikdo jiný). 

Autor: Petr Uhlíř | úterý 30.10.2012 19:06 | karma článku: 11,43 | přečteno: 1054x

Další články autora

Petr Uhlíř

Ukrajina

Na Ukrajině je válka. Není to typická válka, ve které proti sobě otevřeně bojují dva státy, ale to neznamená, že se v ní neumírá. Rusko se tváří, že s Ukrajinou nemá nic společného a přitom čeká na příležitost ji spolknout. Jde o válku, kterou Rusko nemůže prohrát, protože se jí oficiálně ani neúčastní a žádná vláda nemá odvahu se mu postavit. Chybí tu urgence cokoliv řešit, protože se zdá, že tento konflikt probíhá velice pomalu obzvlášť na dnešní dobu neustále nových zpráv, pro které zapomínáme ty staré. Přesto je obrovská chyba zapomínat na Ukrajinu a vodítkem nám může být historie.

19.3.2015 v 16:06 | Karma: 18,23 | Přečteno: 1012x | Diskuse | Ostatní

Petr Uhlíř

Zákaz spoilingu pod trestem odnětí svobody

Konečně poslanecká sněmovna schválila něco užitečného. Zákaz spoiligu pod hrozbou trestu až do 2 let odnětí svobody. Pro starší čtenáře možná bude vhodné termín spoilingu vysvětlit. Vzpomínáte si, když jednou za milion let vyšel nějaký film a vy jste ho viděli zároveň se všemi ostatními? Tak spoiling je to... co neexistovalo.

12.4.2014 v 16:58 | Karma: 9,35 | Přečteno: 965x | Diskuse | Kultura

Petr Uhlíř

Nevědomí (Oblivion)

Některé filmy vidíte, ale nejradši byste je okamžitě zapomněli, abyste je mohli vidět poprvé znovu. Přesně takový dojem na mě udělalo Nevědomí. Když jsem šel do kina, vizuální dokonalost jsem čekal, skvělé herce jsem čekal, ale příběh... ten mi vyrazil dech.

22.4.2013 v 21:30 | Karma: 8,13 | Přečteno: 756x | Diskuse | Kultura

Petr Uhlíř

Černé labutě svět

Je tolik fimů, které děsí temnými uličkami a škaredými příšerami, ale pouze Černá labuť je neustále v záři reflektorů, a přesto je děsivější než většina hororů. Temnota příběhu nepochozí z vnějšku, okolního prostředí, ale vychází z duše hlavní hrdinky. A jak příběh postupuje, prohlubují se i city, na které narážíme. Tento malý film má obrovské srdce.

20.2.2011 v 18:35 | Karma: 7,15 | Přečteno: 1214x | Diskuse | Kultura

Petr Uhlíř

Nová dimenze Harryho Pottera

Zapomeňte na Bradavice, famfrpál i vylomeniny bratrů Weasleových. Harry Potter dospěl, a to ne jenom do dospělosti, ale i do temných časů bez Brumbálovi ochrany. Sedmý díl je jiný, standardní konstrukce jsou prolomeny, příběh se sestavuje do logického celku a zásadní část je tentokrát napsaná hluboko mezi řádky. Ponořme se tedy tam, kam vysoký tlak většině nahlédnout nedovoluje.

19.11.2010 v 12:00 | Karma: 26,07 | Přečteno: 4226x | Diskuse | Kultura

Nejčtenější

Chlípní rudoarmějci na lovu. Slavný fotograf nafotil tutlanou sexualitu v SSSR

11. června 2025

Seriál Jen rok po Stalinově smrti dorazil do Sovětského svazu Henri Cartier-Bresson. Slavný francouzský...

Koruny místo eur. Reebok nabízel oblečení za hubičku, Češi zběsile nakupovali

8. června 2025  17:40,  aktualizováno  18:49

Za neobvykle nízké ceny nabízel oblečení internetový obchod značky Reebok. V sekci „výprodej“ na...

V Indii se zřítil letoun s 242 lidmi mířící do Británie, dopadl na lékařskou ubytovnu

12. června 2025  10:55,  aktualizováno  16:42

Letadlo společnosti Air India s 242 lidmi na palubě mířící do Británie se krátce po startu zřítilo...

Plzeň truchlí, oblíbený učitel a psycholog Václav Holeček nepřežil drama u přehrady

10. června 2025  15:55

Ve věku třiasedmdesáti let náhle zemřel oblíbený plzeňský učitel, matematik, vědec a psycholog ...

Zlomový nález v septiku. Nová stopa v záhadném zmizení Ivany Koškové

12. června 2025  17:36

Premium Bylo jí 14 let, když v roce 1997 beze stopy zmizela. Ivana Košková z Příšovic na Liberecku se stala...

Z každého hospodského může být virtuos výčepu. Naučíme ho to, říká školitel ze Svijan

16. června 2025

Advertorial Péče o pivo je věda, zvlášť když jde o řemeslné. Záleží na každém detailu – od sanitace po techniku...

Práce na poli už dávno cenu zeleniny neurčuje, říká šéfka zelinářů Nebeská

16. června 2025

Premium Ceny zeleniny neurčují zemědělci, ale evropský trh, který jim často svazuje ruce. Náklady na...

Každý desátý učitel se bojí svých žáků. Potíže jim působí i rodiče

16. června 2025

Premium Vyhrožování, fyzické napadání, ale i útoky zbraní přímo ve škole. Čeští učitelé se bojí svých žáků...

Polsko už recykluje baterie ve velkém, Česko nestíhá ani legislativu

16. června 2025

Množství průmyslových lithiových baterií uváděných na trh s boomem fotovoltaiky, elektromobility a...

  • Počet článků 22
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1800x
Jsem student technické univerzity. Zajímá mě technologie, literatura, obzvlášť sci-fi, politika, ekonomika a mnoho dalšího.
Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.