Pro přispění do diskuse se prosím přihlaste.

Přihlásit se

Zbývá 2000 znaků nebo 10 odstavců.

JM

J30a30n 50M70a21r22e22k

25. 5. 2025 1:00

Taková malá vzpomínka na dětství. Jako děti jsme byli víc spojeni s přírodou (si myslím) V letch 1946 až 1948 jsme bydleli v malé vísce Městečko nad Sázavou. (Vesnice na tehdejší silnici na Budějovice.) Jedno letní odpoledne koukám přes silnici směrem k několika stomům kaštanům, kde parta slepic něco dychtivě sezobávala. To co slepice sezobávaly byly celé hrstě chroustů, kterým jsme říkali babky. Celý kus toho máísta pokryt chrousty. Ti byli takoví nějací nehybní, což slepice nedšeně uvítaly.

Pane Marku, děkuji za zastavení a hezkou vzpomínku.

Chroustové kalamity bývaly pravidelné, šlo o chrousta obecného, jakého maloval Ondřej Sekora. Používáním umělých hnojiv a pesticidů se stavy tohoto druhu výrazně omezily, v některých oblastech, třeba u nás v západních Čechách, na ně člověk málokdy narazí. Hojný je chroustek letní a ten také dokáže napáchat "paseku".

Slepice si na chroustech určitě rády pochutnaly, dospělý brouk žije poměrně krátce (ca 2 měsíce od května do léta), možná jste tedy viděl chudáky v posledním tažení, na nichž si slepice smlsly:-)

Foto

Tak pro dnes vítězí píďalka úhorová pro svou naprosto vymakanou "stealth technologii".. Předběhla v ní všechny vědce a konstruktéry..

Děkuji za návštěvu a tradičně milý a zasvěcený komentář.

Píďalka se kryje opravdu bravurně, dokonce je natočená tak, že pruhy na křídlech jsou orientovány ve stejném směru jako struktura omítky.

  • Počet článků 185
  • Celková karma 19,27
  • Průměrná čtenost 1064x
HIC RHODUS, HIC SALTA.

Kybernetik, milovník blues a jižanského rocku, hledač pravdy a harmonie.

 
Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.