Kam se letos v létě přesunou miliony turistů?

Na bulharských plážích bude letos v létě nejspíš pěkně rušno. Pro některé Čechy tradiční, pro jiné znovuobjevená destinace začíná lákat i turisty ze států, kde nad touto krásnou zemí donedávna tak trochu ohrnovali nos.

Pokud nemá cestovní kancelář v Bulharsku dlouhodobě nasmlouvané ubytovací kapacity, nebo ještě lépe vlastní síť hotelů, má touhle dobou už pramalou šanci pro své klienty nějaké najít. Vlastně se ale není čemu divit, vývoj k tomu už delší dobu logicky směřoval.

Takové Tunisko přestalo být lákadlem už před delší dobou a většina českých cestovek už ho často ani nemá v katalogu, a pokud má, tak rozhodně ne na předních místech. V dobách největší slávy tam přitom ročně trávilo dovolenou přes pět milionů lidí, jen Čechů z toho bylo kolem 60 tisíc. Egypt na tom sice není tak špatně jako Tunisko, ale ani zde nelze očekávat, že by se k počtům turistů z minulého roku letos byť jen přiblížil.

Turecko zase není pro každého. Nemyslím tím ceny zájezdů, ale státní příslušnost. Tři miliony Rusů, kteří se tam loni rekreovali, musí letos zamířit jinam. Politici rozhodli, že je nepřípustné podporovat ekonomiku země, která si dovolila sestřelit jejich letadlo.

Hoteliéři vědí, že se s tímto masivním výpadkem turistů z Ruska, budou muset poprat. Došlo už také k poklesu cen hotelů, které jsou dále od moře, v té tzv. 3. a 4. řadě. Ty ale pro české turisty nejsou nijak zvlášť lákavé. Naopak ty lepší hotely hned u pláže si chtějí cenu udržet a snížení cen zde není a nebude nejspíš nijak dramatické.

Lidé ve vyspělých evropských zemích si ale zároveň zvykli považovat letní dovolenou u moře za jedno ze svých základních práv. Takže musí zamířit jinam. A na výběr zase tolik není, pokud nechcete strávit podstatný kus prázdnin v letadle.  

Proto dlouhodobě jsou – a letos budou tím spíš – nejžádanějšími destinacemi Řecko, Španělsko…a Bulharsko. Podle toho, čemu se v médiích obvykle říká „informace z trhu“, projevují zvýšený zájem o tyto země také turisté z Německa, Velké Británie nebo Polska. To je dohromady trh zahrnující více než 180 milionů potenciálních klientů.

Ano, zaznamenali jsme sice také částečně zvýšený zájem o letní zájezdy vlastní dopravou do zemí, které nemají moře – Rakouska, Slovinska a především Maďarska. A slyšel jsem už také názor, že dochází k výraznějšímu přesunu klientů do těchto zemí, ale osobně si nemyslím, že např. Balaton je dlouhodobě schopen nahradit třeba Egypt. Ne že by tam nebylo krásně, ale prostě tam nejsou srovnatelné kapacity...

Pokud z toho něco vyplývá pro české dovolenkáře, tak přinejmenším jedno: čekat letos na Last Minute zájezdy se nevyplatí. Kde poptávka převyšuje nabídku, tam ceny neklesají, naopak spíš rostou. Hoteliéři už je šroubují dávno. Sehnat nyní v takovém Španělsku či Bulharsku hotel za stejnou cenu, za jakou byli zvyklí ho nakupovat ještě loni, to je dnes pro kontrakt manažery cestovek v podstatě nadlidský a nemožný úkol.

Španělsko navíc bylo pro české turisty relativně dražší zemí již dříve. A ve srovnání např. s již zmíněným Bulharskem či Tureckem poměrně výrazně, vždyť to, co dáte za dovolenou ve čtyřhvězdičkovém all inclusive hotelu v Bulharsku, Vám ve Španělsku tak tak stačí na tři hvězdičky s polopenzí. A rozhodně to není tak, že kvalita by byla v Bulharsku nižší. Španělsko je ale zkrátka zavedenou destinací, kde se mj. platí i za „značku“ a to v „západních“ cenách :)

Z toho všeho je jasné, že současný obrovský nárůst prodeje zájezdů do Bulharska není jen nějakou krátkodobou bublinou, ale novým trendem. Nejen u nás, ale ve většině evropských zemí.

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Petr Šatný | středa 24.2.2016 8:50 | karma článku: 19,38 | přečteno: 2183x