České paradoxy: vzestup ekonomiky, pád koruny, hlad po zájezdech

Česká republika zažívá paradoxní situaci. Zatímco ekonomika je na vzestupu a mezi lidmi vládne po dlouhé době optimismus, koruna je na tom nejhůř za dlouhé roky.

 Prý to pomůže vývozcům, uklidňují nás někteří analytici. Cestovní kanceláře ale také vyvážejí: každý rok statisíce cestovatelů na zahraniční dovolenou. Ani mezi lidmi z cestovek, ani mezi klienty ale nadšení nepanuje.

Pro tenhle druh „exportu“ soustavné oslabování koruny rozhodně nic dobrého nepřináší.  Ekonomicky vzato jsou totiž cestovky dovozci. Nakupují pro své tuzemské klienty služby v zahraničí...

Nedá se přitom jednoznačně ukázat prstem na žádného konkrétního viníka. Spíš jde o řetěz nešťastných okolností a kroků, které vyvolávají další kroky.

Centrální bankéři už svůj díl kritiky schytali. I když svou intervenci proti silné koruně „mysleli upřímně“, jsou asi jediní, kdo stále přísahá na její pozitivní dopad. Pro nás ostatní byl důsledek jediný: euro podražilo.

Očekávání jejich dalšího zásahu navíc přimělo spekulanty k chování, které přineslo další oslabení koruny. V současnosti je tak pro nás euro zhruba o 3 koruny dražší než před 14 měsíci. A navíc ještě samotné euro výrazně oslabilo vůči dolaru. Ve výsledku je tak dolar nejdražší za posledních 9 let. Pamětníci nostalgicky vzpomínají na kurz 1:15, který zdaleka není tak dávnou minulostí (červenec 2008). Žhavá současnost přinesla poměr 1:25.

Současné oslabení koruny bude mít negativní dopad na všechny subjekty v cestovním ruchu. Jak velký ten dopad bude, to se my v cestovních kancelářích snažíme v tuto chvíli spočítat a odhadnout, záležet ale bude samozřejmě hlavně na tom, jak se bude kurz dále vyvíjet.

Pokud by kurz koruny zůstal na současné úrovni delší dobu nebo se dokonce ještě zhoršil, tak by se to později zřejmě projevilo i na cenách zájezdů, respektive nabízených slevách. Lze tak očekávat, že u exotiky, která se „nakupuje“ převážně v dolarech, se to projeví velmi brzy.

U letních zájezdů, kde hraje dominantní roli kurz eura, je situace o něco lepší, i tak to ale vypadá, že Last Minute zájezdy budou ve srovnání s předchozími roky zase o něco dražší. Ale jestli to bude o 5 či 10 %, to bude samozřejmě otázka nejen kurzu koruny, ale také nabídky a poptávky.  Rok od roku se totiž více a více zájezdů prodá v rámci tzv. First minute prodejů a nabídka Last Minute je tak omezenější. A podle našich velmi dobrých dosavadních prodejů, které jsou v tuto chvíli opět o něco vyšší než ve srovnatelném období v loňském roce, lze očekávat, že tento trend bude pokračovat i letos. Ceny jsou nyní výhodné, navíc je možné využít různých slev a akcí, zájezdů pro děti zcela zdarma…

Aby těch neznámých nebylo málo, nikdo v tuto chvíli pořádně neví, jaký bude další vývoj v Řecku. Zůstane v eurozóně, nebo ji opustí? Bude se tam v létě platit eurem, drachmou nebo něčím úplně jiným?

Nemyslím si však, že poklesne chuť Čechů cestovat do zahraničí. Spíše očekávám další nárůst poptávky po zájezdech s all inclusive - zde kupující předem ví, kolik ho bude celá dovolená stát a nemusí již na místě platit další výdaje za stravu a nápoje. Ty budou při horším kurzu koruny samozřejmě na místě pro Čechy dražší. Zatímco předem zaplacené all inclusive už následné zhoršení kurzu neovlivní.

 

Autor: Petr Šatný | pátek 30.1.2015 12:00 | karma článku: 9,33 | přečteno: 923x