Kult železných monster
Klauniáda se vzlykající vnučkou před pomníkem svého dědy, národního hrdiny, v kruhu kamenných tváří profesionálních aparátčíků zmrazených vážností chvíle, nejvíce připomíná závan totalitní doby. Vřelých soudružských francouzáků, focení se s pionýry a křiklavě rudých transparentů o boji, míru a blahobytu.
Pochybuji, že by paní Jelena jela v den výročí narození místo na hřbitov k hrobu svého dědečka dobrovolně kamsi do tramtárie, a tam na místě, které nemá s ničím nic společného, upřímně vzdychala před uplácanou hromadou železa. A zrovínka, saprlote, čistě náhodou v době, kdy se rozhoduje o tom, že socha půjde do šmelcu a místo ní se postaví jiná, jiným vojákům a stejně kontroverzním. Tyhle komedie měli komunisté obzvlášť v oblibě. Rádi vystavovali své laloky na tribunách při různých parade marších, tloukli hubou směrem k lidu při každé příležitosti a vysílali falešné škleby do čtyř světových stran. Horší ovšem na tom bylo to, že k této přetvářce nutili i bezbranné děti, jejich rodiče a povšechen lid obecně.
O tom, že je to kabaret se vší postbolševickou parádou, není sebemenších pochyb. Už jen ta suita v průvodu: ruský velvyslanec Alexand Zmejevskij a místopředseda KSČM Petr Šimůnek. Pár slabších zoufalců se na to chytí a budou po diskuzích trousit vlastenecká moudra v rudém hávu tak, jak byli naučeni za vlády jediné světové pravdy, pár se jich rozdovádí jako za mlada v prvomájových průvodech, a někteří možná i vytáhnou zaprášené rudé knížky ze šuplíku a budou celý vlhcí vzpomínat. Třešničkou na pirožku je potom prohlášení soudruha Šimůnka, že po aktu uctění se všichni odebéřou na ruské velvyslanectví, a budou tam nad stakanem kvalitní vodky debatovat. O situaci v Praze ba i celé ČR. Nedovedu si dost dobře představit, proč by vnučka generála Koněva měla být celá říčná po informacích ze života pražského lidu. Za to si dovedu dost dobře představit o čem se hovor povine. Čeští soudruzi budou statečně pomlouvat svou rodnou vlast, plivat na kde co, lhát jako zamlada a lézt svým ruským hostům do všech otvorů, které Bůh kdy vymyslel.
Při tomto pomyšlení mne napadá, zda ty klíče tehdy na náměstích nebyly až příliš malé a moc plyšové.
Petr Burian
Země opaků
Vše, za co bojovali, trpěli a umírali naši předkové, se nám splnilo. Máme blahobyt, rovnoprávnost a bezpečí. Mnozí lidé zadušení tak snadným životem, absencí nepřítele a překážek, se však rozhodli to zničit a vydat se cestou zpět.
Petr Burian
Zlepšení situace Romů
Pan Zdechovský napsal blog, v němž popisuje cestu ke zlepšení životních podmínek Romů, kteří se sami chtějí přičinit. A jako spousta podobných projektů i tento má stejnou charakteristiku: je přehršlí slov o tom proč, ale ne jak.
Petr Burian
Neberte nám černou, nepatří vám
Barvy a jejich názvy jsou společným vlastnictvím lidstva. Můžeme je sdílet, ovšem nikdo nemá právo si nárokovat výhradní rozhodování o používání té či oné barvy. Nikdo na ni nemá copyright. Ale přesně tohle se dnes děje. Bohužel.
Petr Burian
Babiš přiznal, že všechno dělá správně
Na Idnes dostal pan premiér prostor ke svému vyjádření. Jeho komentář s názvem Proč se dnes můžeme zadlužit, je prakticky souhrn toho, jak to všechny vlády před ním dělaly blbě a jak on to dělá všechno dobře.
Petr Burian
Příběh o rasismu
Kdybych byl Rom, mohl bych vám tady vystřihnout svůj příběh o rasismu na pokračovaní jako z partesu. A kdybych byl ještě k tomu matka samoživitelka, protkal bych ho takovou nebetyčnou diskriminací, že by jedno oko nezůstalo suché.
| Další články autora |
Vánoční strom na kruháči na pražském Žižkově. Gerilová akce místních se proměnila v oficiální výzdobu
Děkuji touto cestou neznámému, který nám opět ozdobil kruháč Ambrožova/Šrámkové krásným vánočním...
Pražané rozhodli: Oblíbeným místem v MHD je také „záchod“. Proč ho cestující milují?
Pohodlí, prostor, soukromí, otočení v prostoru prostředku hromadné dopravy, ale i výhled. To vše...
VyVolení slaví výročí. Dvojnásobný vítěz Vladko Dobrovodský už není v Česku
Ve čtvrtek 11. prosince 2025 si připomeneme významné výročí české televizní historie. Bude to totiž...
Kde mají nejlevnější burger? Porovnali jsme pět největších fastfoodů v Česku
Už za pár dní rozvíří vody českého fastfoodového rybníčku příchod nového, dlouhé měsíce očekávaného...
Cestující mezi Prahou a Středočeským krajem ušetří. Praha sníží počet tarifních pásem
Od 1. ledna čeká cestující změna v tarifu PID. Území Prahy se nově bude počítat jako tři pásma...
Sanace, odpadová linka a sarkofág. Účet Heřmanické hořící haldy bude v miliardách
Když státní podnik DIAMO převzal na počátku století odpovědnost za sanaci Heřmanické haldy,...
Plzni se osvědčil projekt, kdy na pořádek v katedrále dohlížejí lidé bez domova
V Plzni se za rok fungování osvědčil projekt biskupství a magistrátu, v němž na pořádek v katedrále...
Vánoční přání na míru? S umělou inteligencí jej vytvoříte během chvilky, poradíme vám, jak na to
Chystáte se i letos potěšit rodinu, přátele nebo kolegy vánočním či novoročním přáním? Zapomeňte na...
OBRAZEM: Betlém v oříšku i krabičce od sirek. Řezbařinu si zkusí i návštěvníci
Královské vánoční trhy v Hradci Králové provází Výstava betlémů rodiny Sochorových. V rámci oslav...

Akční letáky
Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!
- Počet článků 294
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 1798x



















