Francie odtrhla a později připojila ostrov Mayotte

Francie odtrhla o.Mayotte od souostroví Komory. 33 let tam cpala dotace, pak uspořádala referendum a 95 % obyv. bylo pro připojení k Francii. Rusko nemuselo cpát na Krym dotace ani týden a 96,8 % se vyslovilo pro spojení s Ruskem.

Valné shromáždění OSN přijalo 14. 12. 1960 rezoluci č. 1514(XV) zde  která zakazuje koloniálním mocnostem MĚNIT HRANICE závislých území před udělením nezávislosti. Mnohé koloniální mocnosti se totiž po 2. sv. válce pokoušely (podle římského „Rozděl a panuj“) dělit své kolonie na množství loutkových státečků v čele s prodejnými místními feudálními vládci atp. (Např. Nizozemí vytvořilo v Holandské Východní Indii, dnešní Indonésii, na 70 loutkových státečků…).

 V rozporu s touto rezolucí mají naši spojenci z EU a NATO „na svědomí“ nejméně dvě změny, které dosud nejsou částí světového společenství uznány.

Dnes zde uvedu jednu z nich: ostrov Mayotte, který je jedním ze 4 hlavních ostrovů souostroví Komory mezi africkou pevninou a Madagaskarem.

Komory_mapa+poloha mezi Afrikou a Madagaskarem

Na všech ostrovech je původní obyvatelstvo stejného etnického původu, kulturních a historických tradic a stejného, muslimského náboženství. V r. 1886 se celé souostroví stalo francouzským protektorátem. Teprve v r. 1974 umožnila Francie referendum na celém souostroví, kde se obyvatelé tří ostrovů rozhodli téměř 100 % pro nezávislost. Francie podporovala separatistické hnutí na o. Mayotte.  Ostrov Mayotte hlasoval v poměru 63:37 (necelé 2 ku 1) pro setrvání s Francií. Na ostrově byl a je dislokován prapor Cizinecké legie.

znak jednotky Cizinecké legie na o. Mayotte

Když Francie udělila ostrovům samostatnost, odtrhla od nich Mayotte. Nezávislost nového státu Komory byla vyhlášena v r. 1975. Komory jsou členem Africké unie. Ta mnohokrát přijala rezoluci požadující předání o-va Mayotte Komorám dle mezinárodního práva. Viz

Mezi ostrovem a samostatnými Komorami vznikla na moři „africká Berlínská zeď“ (není samozřejmě hmotnou zdí ve vodě, ale hlídkové čluny neumožní lidem plout mezi ostrovy). Francie rozdělila lidi stejné národnosti, stejného náboženství a kultury, mnohdy rozdělila rodiny. V průlivu díky „odhánění“ od břehů ostrova zahynulo již nejméně 8.000 lidí (možná 20.000) - viz:  tj. min. cca 40 x více, než za existence Berlínské zdi (min. 125, možná až 206) - viz např.

Většinou jde o lidi, kteří z chudých nezávislých Komor chtějí na bohatý Mayotte. Bohatý, neboť bohatou mateřskou Francií je podporován dotacemi. Menšina je těch, kteří opravdu potřebují na „druhou stranu“ a to „ihned“, např. na pohřeb příbuzného. Vízum na Mayotte stojí chudé Komořany 110 USD a nedostanou ho tak brzy, aby na ně počkal „pohřeb“, ale i oslava narození dítěte.

Francie uspořádala druhé referendum, jen na ostrově Mayotte, v r. 1976. Toto referendum mělo zcela skandální výsledky: téměř 4 z 5 odevzdaných lístků byly (francouzskými orgány) prohlášeny za neplatné. Zato ze zbylé jedné pětiny 97 % prý hlasovalo pro pokračování francouzské přítomnosti!    Viz. Představte si ten křik „demokratů“, kdyby takové referendum se čtyřmi pětinami údajně neplatných odevzdaných hlasů bylo v Rusku !!

Na samostatných Komorách bylo několik státních převratů, při jednom byl zabit prezident. Jeden puč vedl známý „voják štěsteny“ = námezdní žoldák Bob Renard. Životní úroveň nízká. Francie výrazně dotovala a dotuje o. Mayotte. Přesto teprve po 33 letech takového rozdílu si Francie r. 2009 dovolila na Mayottu referendum, kde se 95,24 % obyvatelstva vyslovilo pro to, aby se Mayotte stal integrální částí Francie. K tomu formálně došlo 31. 3. 2011 – viz. Od té doby je Mayotte 101. departementem Francie (5. zámořským), tj. je integrální částí EU a Schengenského prostoru.

Srovnejte s referendem na Krymu, kde bez „33 let „koloniální“ vlády Ruska“ se obyvatelstvo ještě větším poměrem 96,8 % vyslovilo pro sjednocení s Ruskem.

foto obrazovky TV

Přesto vůči Francii žádné sankce, žádné diplomatické protesty, zato vůči Rusku…

Na závěr pokus o vtip: Bruselští byrokrati „nám“ dokázali zakázat Pomazánkové máslo. Ačkoliv jde o tradiční český výrobek z r. 1977, vymyšlený českými odborníky dávno před vstupem do EU. Čeští výrobci ho pod tímto názvem nechtěli prodávat např. v Německu.      Před velmocí Francií padli v Bruselu na zadek: EU i Schengenský prostor se rozšířil bez jejich předchozího souhlasu. Francie jim to pouze dala na vědomí…

 

 

 

Autor: Petr Liška | středa 12.12.2018 20:37 | karma článku: 30,29 | přečteno: 784x