Chystáte se poprvé do UK??
Prvotním předpokladem je cesta z ČR do UK.
Pokud opravdu jedete tímto směrem poprvé a na delší dobu, doporučuji cestu autobusem. Jistě, v současné době používám letadlo a autobus je pro mne až poslední a nepříliš radostnou variantou. Leč moje postavení imigranta v UK, s prací za minimální mzdu mi tuto rozmařilost dovoluje zcela bez problémů a navíc jsem již s prostředím ve Velké Británii poněkud srostlý - mne osobně GB nadchla a asi nenapravitelně oslnila... Avšak první cesta busem má několik výhod.
Za prvé - nejste v tom sami. V autobuse potkáte hromadu lidí, s nimiž můžete stále mluvit česky. Cesta ubíhá pomalu a nejste proto vystaveni "šoku", který nemilosrdně sejme každého, kdo poprvé v životě vystoupí na londýnském Heathrow. Váš přechod do jiného prostředí bude pomalý a nenásilný. Většina osádek autobusů (bez rozdílu společnosti, která danou linku provozuje), jsou velice ochotní a příjemní lidé, na něž se můžete opravdu kdykoliv v průběhu cesty obrátit a nebudete odmítnuti. Prostě někdy je pomalá cesta schůdnějším řešením, než pouhá hodina v letadle. A nebojte se. Až našetříte první libry (není to problém ani s minimální mzdou - odzkoušeno), bez toho, že by jste svůj život jakkoliv zásadně omezovali, nalétate se tolik, až Vás to bude mrzet.
Pokud víte, že v UK hodláte pracovat a žít, je pro Vás nezbytné mít v po příjezdu do UK v ruce tzv. Proof of Adress - tedy potvrzení o adrese, na níž se nacházíte. Pokud Vám kdokoliv poradí, že za tímto účelem lze vystačit s nájemní smlouvou - něvěřte tomu. Nebude to stačit. K takové nájemní smlouvě budou úřady (banky, telekomunikační společnosti - prostě skoro všichni) požadovat jakýkoliv "bill for utilities", neboli účet za služby - elektrickou energii, telefonní linku (pevnou), plyn... prostě cokoliv, co má se službou tohoto druhu něco společného. Pokud nic takového nemáte a mít nebudete, můžete nájemní smlouvu v případě potřeby použít k jistému úkonu na toaletě.
Poněkud krkolomnou je varianta, kdy si již v předstihu z ČR vyměníte svůj řidičský průkaz (pokud jej máte) za "full British driving licence", tedy origo anglický řidičák. Stačí si z internetu stáhnout předmětný formulář, ten vyplnit, přiložit k němu foto dle dispozic ve formuláři uvedených a toto zaslat někomu v UK, koho znáte a na koho je spoleh. Ten do formuláře napíše třebas i svojí adresu (proč ne, kontrolováno to není...) a s poplatkem odešle (úhradu si potom nějak dořešte dle vlastního uvážení). Do měsíce, je-li vše v pořádku, na zadanou adresu Vašeho kamaráda dojde psaní, a v něm bude UK řidičák a Váš v ČR platný ŘP. V tuto chvíli máte doklad neskutečné hodnoty - neboť na DL (driving licence) je totiž uvedena ADRESA BYDLIŠTĚ, na kterou vám byl DL zaslán - a DL je pro změnu bez výjimky všemi institucemi v UK uznáván jako oficiální doklad o adrese bydliště. Otevře vám to dveře všude, kam v UK přijdete - banky nevyjímaje. Ušetříte si tím mnoho a mnoho stresových situací...
Pokud jste zdárně dorazili do UK, musíte někde bydlet. Ideální variantou jest - opět spolehliví známí. Nikdy se neobracejte na agentury, které tvrdí, že Vám zprostředkují bydlení i práci v"jednom balení" - to vše, až jim předem zaplatíte. No pravda, zaplatíte, a tím to také většinou skončí. Mezi námi Čechy a Slováky v UK najdete dost nešťastníků, kteří si "zprostředkovaným" bydlením v pokoji o šesti lidech a nikdy nezprostředkované práci, prožili své... Projděte si česky psané stránky na internetu - těch zkušeností (špatných) je neuvěřitelně mnoho...
Pokud nemáte dobré známe a nechcete riskovat agentury, je jediným řešením odkezd "na blind". Bez zajištěného bydlení to raději ani nezkoušejte, a pokud máte v úmyslu aplikovat postup "přijedu - vemu hostel - najdu bydlení - najdu práci - jsem ve vatě", šlápněte na brzdu a hodně pečlivě si to rozmyslete. Hostel? Ano, není problém - tuším, že lze pořídit již od Ł10 za noc. Najít si vlastní "sharehaus" vám zabere střízlivým předpokladem tak tři - čtyři dny. Něco projíte, utratíte za dopravu. Seženete podnájem a budete muset zaplatit "security deposit", což je vratná záloha za využití bytu a jeho případné poškození. Většinou se jedná o minimálně dvojnásobek týdeního nájmu. K tomu budete muset zaplatit za měsíc nájemného - a teď to všechno sečtěte a vyjde Vám cifra, nad kterou se Vám asi uděla trošku špatně. Že jsem se na svém blogu zmínil, jak mi to vyšlo?? No, ano, zmínil. Měl jsem pouhopouhých Ł385 a už nikdy v životě bych sem s tak malou částkou nejel. V mém případě zafungoval faktor obehraného přísloví "když se štěstí unaví, i na vola si sedne" - a to byla moje klika, jinak bych asi dopadl o dost hůře. Několikrát jsem již od sousedů slyšel historky o lidech, kteří přijeli do UK, měsíc hledali práci, utratili vše, co měli, a domů do čech se vraceli jako žebráci... Pokud tedy uvažujete o jakémkoliv druhu risku v cestě do Anglie, radím Vám: pokud nebudete mít s sebou alespoň 600 - 700Ł, nejezděte. V prvních dnech totiž utratíte enormní částku peněz - což je pochopitelné. Doma jste si koupili presso v restauraci za 35 Kč, a tady ho máte za Ł3,98 - NO NEKUKPTE TO!!!! A já řvu: PŘESNĚ TAK!!! NEKUPUJTE TO!!! Je to šíleně předražený kafe!!! Prostě ten přechod z desetikorun a stokorun na jednotky liber a pencí je příšernej. Kdo nezabrzdí včas, má problém...
Dalším faktem je to, že tu na nás (na mě, na kohokoliv), nikdo nečeká s otevřenou náručí. Jistě, Češi a Slováci mají díky své zručnosti a pracovitosti vynikající pověst, ale to neznamená, že na nás u autobusu, nebo letadla bude čekat královna s vojenskou gardou. Nebude. Práce je tu dost, a kdo opravdu chce pracovat, práci najde poměrně rychle. Avšak lemply tu ze zaměstnání vyhazujou stejně rychle, jako kdekoliv jinde.
Případnou práci si z ČR neshánějte - většinou to bývá (až na světlé výjimky) zcela zbytečné. V UK platí, že ráno v osm vyjde v Daily Echo inzerát s pracovní nabídkou, a ten, kdo v osm nula jedna zavolá a sjedná si meeting, tu práci většinou dostane. Na případné maily Vám z UK do Čech většinou taky nikdo neodpoví - proč taky, když jste 1200 km daleko, žejo... Prostě maily se v UK moc nenosej (zlatý čechy...), za to osobní kontakt je k nezaplacení. Do svého CV klidně napište praxi navíc, nikdo si do ČR nebude ověřovat, jestli jste u paní Novákový v konzumu opravdu prodávali dva roky... A na rozdíl v ČR, zde v Anglii platí, že čím víc pracovních pozic jste za svoji pracovní kariéru vystřídali (přiměřeně), tím jste tak nějak cenější - asi v tom smyslu, že máte víc životních a pracovních zkušeností. Což v čechách platí přesný opak (mít za 18 let práce v CV více, jak tři zaměstnavatele je považováno za neomluvitelné faux pass, v UK je to naopak k uzoufaní málo...).
Když už jste tedy zdárně v UK, bylíte a máte dostatek financí na nezbytné přežití, věnujte alespoň jeden den na aklimatizaci - budete za něj vděčni. Za prvé poznáte, že žádná jazykový kurz AJ v čechách Vás nepřipraví na to, co zažijete, až budete na místě. A že Vám bude chvilku trvat, než imigrantům z Peru, Maroka, Thajska, Equádoru a podobných vzdálených končin, porozumíte alespoň tak nějak. Paradoxně nejlépe bude rozumět s největší pravděpodobností angličtině Poláků. Za druhé dojdete k neradostnému poznání, že zatímco v čechách byla Vaše angličtina pokročilá, zde na místě bude zcela jistě začátečnická (pokud na mne hovoří v práci můj marocký boss, většinou se "ztratím" po jeho dvou prvních slovech. Když mi totéž zopakuje polský kolega, nemám s pochopením podstaty věci problém...).
Pro představu - stalo se předevčírem během dne v práci:
Thajská kolegyňka se mne ptá, jestli nevím, kde je "roufl "(pokud špatně překládám do angliny, prosím o zhovívavost, časování mi dělá pořád šílenej zmatek v hlavě...).
Já - Říkáš "roufl"?? (Say you "roufl"??)
Ona - Jo, roufl. Teď tu někde byl... (Yeah, "roufl". He has be now everywhere...)
Sakra, co po mě chceš?? Jakej roufl?? Jak to vypadá?? A kde to mám hledat?? To je nějakej nástroj, či co?? Boha, to zas bude trapas...
Já - Prosím tě, a co to je - roufl?? (Say me please, what is it "roufl"??)
Ona - Roufl, náš člověk ze zhora... (Roufl, our men from upstairs...)
Já - Jo ty myslíš RAFAELA, no, tak ten je nahoře. (Oh yeah, you think RAFAEL... Yes, he is in a upstairs...)
Prostě se mi i nyní občas stane, že si připadám jak dvouleté dítě, které poznává slova. A že zejména imagranti z blízkého a dálného východu Vám budou neustále nadhazovat, že Vaše angličtina je neskutečně hrozná, o tom nepochybujte.
Ale nic, od negativ a výhružek k tomu hezčímu...
Pokud přežijete začátek, najdete práci, zřídíte si bankovní účet a slušně bydlíte, máte vyhráno. Spojené Království Vám nabídne život, který já přirovnávám k socialismu, který je aplikován na kapitalistických základech. Základní a všeobecná zdravotní péče - zdarma. Platí se jen zubaři (a to velmi...). Za minimální mzdu nebude rozhodně nikdo strádat, a že by musel omezovat své životní nároky?? Nikoliv. Dokonce lze i mírně ušetřit. Pravda - minimální mzda není pro zlatokopy, ale ten, kdo chce v UK žít delší dobu, může počítat s tím, že se časem posune na hranici mnohem hezčího finančního příjmu a tím pádem i poměrně luxusního života. Neb již z první své týdenní (ano, v UK se mzda vyplácí po týdnu,vyjímečně po 14ti dnech; měsíční mzdu mají asi jen manažeři a podobně postavení lidé...) výplaty si bez problémů odložíte na nájem, zakoupíte hromadu jídla, k tomu třeba bundu, nebo jíny to hadr a s největší pravděpodobností Vám nějaký mrzský peníz zbude. A to se opakuje týden co týden.
Natrénujte si chodidla a nohy, neboť neskutečně drahá je zde jakákoliv hromadná doprava - taxi nevyjímaje. Mimochodem, tématu o taxislužbě se budu věnovat samostatně, neb moje zjištění o funkčnosti tohoto druhu dopravy zde - jsou pro mne, bývalého pražského "drožkaře" natolik fascinující, že si toto téma prostě musím dát, nelze jinak (pak možná náměstek primátora HMP Blažek pochopí, proč už tři roky tvrdím, že za současný stav taxislužby v Praze je zodpovědný zejména magistrát - a nikoliv taxikáři, jak je veřejnosti s úspěchem mylně nadhazováno...). Autobusy, vlaky, metro - to vše je na zdejší poměry dost drahou záležitostí - možná i proto tu má každý nejméně jeden osobní automobil...
Prostě a jednoduše, shrnuto do závěrečné zkratky:
Pokud má někdo v úmyslu vycestovat do UK za účelem rychlého výdělku, pak mu touto cestou skládám varování: s největší pravděpodobností budete silně zklámán (ať už jste kdokoliv). Ovšem mate-li v úmyslu zkusit zde dlouhodobý život, pak Vaše volba může být tou správnou - avšak bez předchozí pečlivé přípravy to raději neriskujte.
Hezký večer z Bournemouth, Dorset
Roman Petrlík
Levice ve Velké Británii na ústupu

- alespoň tak se jeví poslední vývoj situace před volbami do parlamentu ve Velké Británii.
Roman Petrlík
Jsi ostudou Vaší země!

sdělil mi jakýsi chlapec, a já se upřímně zamyslel. Jistě, v naší zemi všichni určitě bedlivě sledují životy imigrantů, protože nemají nic jiného na práci.
Roman Petrlík
Jak je to s tím terorismem?

Fakt by mě to docela zajímalo. Postupem času jsem na internetu našel hromadu materiálů - zejména pak dokumentární snímky, které nikdy nespatřili a asi ani nespatří "světlo televizních obrazovek". A k mojí hrůze (nikoli fiktivní, či hrané) mne napadají velmi nesymaptické otázky.
Roman Petrlík
Je těžké nebýt rasistou?

Po pravdě řečeno - pokud žijete ve Velké Británi, pak je to těžké hrozně moc. Nepřijde Vám to. Je to nejprve velice slabý pocit nepochopení muslimů a jejich zvyklostí, který se nenápadně mění v reálný stav zhnusení, a vše graduje permanentní averzí na vše, co se týče islámu, muslimů a Arabů.
Roman Petrlík
Konečně jaro!!!

Sice jsem se nedíval na weather watcher, ale protože jsem celé odpoledne trajdal po B ́mouth v krátkých rukávech, teplota musela být hodně blízko ke 20ti stupňům. Tedy ten správný čas k jarní procházce.
Další články autora |
Skokem do propasti Macocha ukončila život matka oběti střelby na fakultě
Skokem do Macochy ukončila o víkendu život matka jedné z obětí tragické střelby na Filozofické...
Bílá rakev, věnec od Gottové. Na rozloučení se Slováčkovou dorazil i prezident
Rodina a přátelé se v kostele v centru Prahy rozloučili Annou Julií Slováčkovou. Zpěvačka a...
Výbuch v Poličce: ostraha hlásila, že se předtím nad areálem vznášely cizí drony
Exploze v muničním areálu v Poličce, k níž došlo koncem března, stále vyvolává otázky. Ačkoli...
Bili ho, řezali a natáčeli, jak umírá. Mladíci umučili třináctiletého kluka, pro zábavu
Premium Mladistvý spolu s kamarádem zabil v Děčíně před třemi lety třináctiletého chlapce. Nebývale...
Trump si hraje s vojáčky. Stažení by Evropu bolelo, na výběr jsou jen špatné varianty
Premium Je to jen pár dní, co Donald Trump vyslal směrem k Evropě poněkud nepříjemnou zprávu. USA mohou ze...
KOMENTÁŘ: Smrt na Velikonoce. Proč Rusko o svátcích s oblibou zabíjí civilisty
Premium Šestatřicet mrtvých si vyžádal raketový útok na Sumy a Ukrajina řeší, proč se v té době ve městě...
Neznámý útěk z ČSSR. Vietnamec prchal přes železnou oponu hned dvakrát
Premium Z Československa uprchl přes železnou oponu občan Severního Vietnamu. Když v létě 1969 odvysílalo...
Test řeckých jogurtů: Tučné i plné bílkovin. Který je ale nejlepší?
Premium Jako superpotravina se dnes označuje kdeco. Přitom jogurtu – zvlášť originálnímu řeckému, který je...
Druhá série The Last of Us je úspěšnější než jednička. Sledujte s iDNES Premium
Druhá řada populárního seriálu HBO právě odstartovala a na streamovací platformě Max sklízí velký...

Chystáte výbavičku nebo sháníte hračky? FOR KIDS vám usnadní výběr
Letňanský veletrh, zaměřený na budoucí maminky a rodiny s dětmi, přivítá v půlce dubna oblíbené vystavovatele a zároveň představí zcela nové značky...
- Počet článků 20
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 1262x