Premium

Získejte všechny články
jen za 49 Kč/měsíc

Pro přispění do diskuse se prosím přihlaste.

Přihlásit se

Zbývá 2000 znaků nebo 10 odstavců.

Foto

Moc pěkně napsáno. Lidský osud tak těžký, že je ho na jednoho člověka až moc ... Vrátit nebo ne? Naprosto neřešitelný problém. I Švédové nám kdysi odvezli mnoho vzácných artefaktů, uložených dnes v jejich muzeu. A že prince nepohřbili tam, kde si přál? Ani přání Emy Destinnové nebylo vyslyšeno ... My lidé si, v zájmu "dobra", umíme vytvořit solidní peklo na zemi ...

JZ

to je tedy srdceryvné. Možná by bylo lépe přiblížit celou známou historii toho kamene: neznámo jak se dostal do pokladu Mughálů. Z Dillí ho uloupil Nader Shah, toho času íránský šáh, při naprosto bestiální výpravě roku 1738, která zahrnovala masové mučení tamního obyvatelstva aby z něj vypadlo všechno zlato a drahé kamení co mělo. Výsledný monstr lup dodnes spočívá v centrální bance v Teheránu, je to UNESCO site, velká turistická atrakce, snad největší sestava historických drahokamů a šperků na světě. Indie ho zpátky nechce, žádnou diplomatickou zátěží není. Koh-i-Noor tam není, protože si za něj nějaký lupič koupil dohodu s jiným lupičem, kterému byl pak ujmut v nějaké válce atd.

Oproti tomu všemu byly celé britské války proti Síkhům malé drobné, Síkhové se stali hlavní oporou britského impéria, a chlapec stejně jako řada dalších členů indické smetánky ve Velké Británii nijak netrpěl. Britské vzdělání bylo pro ty lidi první věc, kterou se odlišovali od svých poddaných, a dávali si na tom záležet

K tomu by bylo možná ještě záhodno dodat otázku, jestli se k Síkhům obecně chovalo lépe britské impérium nebo nacionalistická Indie a Pákistán

  • Počet článků 163
  • Celková karma 16,75
  • Průměrná čtenost 631x
Cestovatel s očima dokořán a autor v procesu. Své postřehy z cest po světě i o lidech, které publikuji na blogu, nyní přetavuji do knižní podoby. Zde sdílím fragmenty příběhů, které se do knihy (ne)vešly.
Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.