Pro přispění do diskuse se prosím přihlaste.
Přihlásit seV88l83a21s12t78i57m40i10l 53K12r11a34u37s
Když demonstrující začali házet na vojáky kameny, nemohl se jejich velitel zachovat jinak. Ty první výstřely mířily do vzduchu, ale nepomohlo to. Ta tragedie však měla za následek to, že příště si už demonstrující nikde nedovolili házet na československé vojáky kameny. A československý stát ukázal, že si po svém vzniku dokáže pohraničí udržet.
H98a66n65n11a 63R91y97b36n60i72c94k47á
Jasne. Tak vypadalo to slavne "Ceskoslovenske Svycarsko". O nejakych pravech mensin se ceskym organum ani nesnilo.
M20i70l83a25n 74Š28ť86a12s65t23n28ý
To krveprolití nelze samozřejmě ničím omluvit, ale ty maminky s dětmi a bodří pekaři a ševcové přišli na náměstí v Kadani protestovat proti začlenění pohraničí k Československu, tedy jednali proti zájmu nově vzniklého státu.
H24a85n43n51a 75R17y81b60n46i14c31k91á
Tedy dle Vas meli byt zastreleni vsichni

P94e25t21r 49B70u69r37i37a21n
Trošku demagogicky napsáno.
Poklidný dav prostých mírumilovných lidí. Ševci, pekaři, maminky s dětmi.
Zaútočili na radnici, na symboly republiky, napadli osazenstvo radnice, napadli vojáky, házeli šutráky, nedbali výzev ani varovných výstřelů.
Co by ještě museli udělat abyste napsal, že to rozpoutali oni?
P26e64t68r 85J55a84n77š83a
Dobrý den, označení ‚demagogicky napsáno‘ mě mrzí, snažil jsem se o zachycení lidského rozměru této tragédie. Dav jistě nebyl bez viny a popsané násilnosti situaci eskalovaly. Nicméně zmaření 25 lidských životů považuji za tak neúměrný následek tehdejšího chaosu, že z pohledu historie nelze vinu svalit pouze na ty, kteří ‚začali házet šutráky‘.
Moje formulace měla spíše ilustrovat sociální složení onoho davu (že nešlo o organizované teroristy, ale o zradikalizované místní obyvatele), nikoli ex post schvalovat jejich útok na vojáky či radnici.
Děkuji Vám za Váš pohled, i takto odlišné názory k historické debatě patří.
M23i31l70o84s47l51a25v 30J50e32ř29á78b21e57k
Díky za velmi zajímavý článek!
Nejhorší je, že pravda, jako obvykle, byla na obou stranách. Jenom si ji každá z nich vykládala po svém. Zpočátku poklidný dav se nechal zmanipulovat a vojákům, kteří by byli raději v klidu doma, strach rozšířil zorničky. Mělo by to být pro nás ponaučením. Škoda zmařených lidských životů.
J58a98n 68Z31i79e17g66l84e23r
Zasloužená karma 
T15o96m89á41š 98B39r53y94k55n84a12r
Tak ono házet kameny na vojáky se nevyplácí. To je stejné všude na světě, nejen u nás před více než sto lety. Teď jsem četl článek, že za poslední asi rok bylo zabito asi 50 palestinských mladíků, protože chodili házet kameny na izraelské vojáky...
T96o74m43á33š 60S38m70i40e36š68k57o
Mírumilovný dav, nenapadá radnici a vojáky
ten článek je překroucená špinavost
H95a93n30n36a 17R38y98b93n57i61c45k89á
To co pan autor popisuje jsou historická (ovšem nepříjemná) fakta, jen se o nich v Česku nemluví.
O71n36d91ř27e18j 27F29i98l73i44p44c20z83y65k
Napsal jsem komentář, ale vypadl internet. /Začal jsem německo
-českým jazykovým vyrovnáním...17.století a dříve/
K jazykovému vyrovnání v roce 1897/Badeni, Gautsch ?/nedošlo pro protesty Němců. V zákoně byly chyby, třeba němečtí úředníci v německých oblastech se měli umět česky, ale jinak si myslím, že byl spravedlivý. Došlo ke vzájemnému napadání. Na venkově Němci napadali Čechy, v Praze Češi napadali Němce,3mrtví, největší pouliční šarvátky od roku 1848. Císař František-Josef I. nebyl korunován českým králem. Chyba. Na cestě do Liberce /Reichenberg/ ho vítaly německé vlajky, nikoli jen rakouské.V Liberci byl třikrát /poprvé 1866/, přemýšlím jestli to byly vlajky německé císařské /od r.1870/ ,nebo ty dnešní .Na to nám určitě odpoví paní Rybnická. František Josef se bál korunovat českým králem, poněvadž se bál vzestupu Všeněmecké strany /Schoener/
v Rakousku. /Grossdeutschland...etc./.No a jsme v situaci kdy bohužel většina Němců v Deutschboehmen / považovala tuto část Čech za německý životní prostor./stejně jako Heydrich/
...Dnes vidíme, že vznik ČSR byl spojen s velkými riziky. Byla to chyba? Nebylo lepší zůstat součástí RÚ ? Nežili jsme v té době.
Němci vytvářeli až 60% HDP za RÚ v českých zemích. Střelba v Kadani ? Nezvládnutí situace. Četl jsem, že kadaňští strhli předtím českou vlajku. Proč ji vojáci vyvěsili ? Chyba. Měli situaci jen sledovat. Kulomet ? Vražda. Těch Maerzgefallene byl po republice
53.Myslím si, že sudetští Němci měli dostat autonomii. Mnichovu by to nezabránilo, ale alespoń bychom měli čisté svědomí.
H44a70n50n46a 36R58y54b56n11i94c21k71á
Vyborny komentar.
H32a24n95n60a 37R49y60b84n71i96c67k20á
Pane autore, ozývám se ještě jednou. Jedná se o dost významnou událost v průběhu česko-německého soužití od roku 1918. Popsal jste ji velice dobře a především lidsky. Je to opravdu tak, jak v nadpise píšete, 25 životů a to jenom proto že tehdy a i později "vládnoucí" vrstva" nebyla schopna, novou situaci pozitivně a suverénně, přesvědčivě ovlivnovat a zvládnout ́a musela se silou a za každou cenu prosadit. Mnohému by se předešlo empatií, lidskostí a rozumným zvážením.
Děkuji. A ještě jednou karmu.
- Počet článků 163
- Celková karma 16,53
- Průměrná čtenost 620x


















