VZP si platíme všichni

Myslíte si, že se vás VZP netýká? Omyl, všichni si ji platíme. To, že jste pojištěni u jiné ZP, nehraje roli. Všechny ostatní ZP platí VZP na její pacienty. Celkem to za rok 2015 bylo 51 miliard korun. A co pro vás VZP za to dělá?

Samozřejmě, že nic, naopak ještě s vašimi penězi velmi pofidérně hospodaří. Její ztráty většinou zaplatí státní rozpočet, takže zase my všichni. Před několika lety proběhla VZP aféra IZIP, takový předchůdce Opencard. Škoda byla kolem dvou miliard korun. Další aféra byl Mořský koník, kdy děti jezdili k moři na ozdravné pobyty. Obě aféry, jak je v Čechách zvykem, vyšuměly do ztracena. Stavby honosných paláců VZP, jako zákaznických a kancelářských prostor, taky nebyly zadarmo.

VZP má velmi dominantní postavení, a to jak mezi pojišťovnami, tak mezi poskytovateli zdravotní péče. Menší ZP přerozdělují své příjmy ve prospěch VZP. Vloni bylo takto převedeno od ostatních pojišťoven do kasy VZP 51 mld. Kč (třetina příjmů VZP).

VZP také ráda vstupuje mezi lékaře a pacienta. Pacient o tom většinou nemá ani ponětí. Pojišťovny pokutovaly lékaře za překročení čtvrtletního limitu na léky. Tento limit lékař dopředu neznal, protože to byl průměr nákladů lékařů dané specializace za dané čtvrtletí. A tento průměr samozřejmě vypočítává VZP. Pokuty vymáhá po lékařích formou srážky z jejich odměny za péči o pacienty. Odvolat se lze zase jen k VZP. Proto mnozí lékaři, kteří několikrát po sobě zaplatili pokutu v řádu desítek až stovek tisíc čtvrtletně, přestali předepisovat moderní léky, nebo posílat své pacienty ke specialistům. Fakt, že tento krok mohl poškodit, a nejspíš i poškodil pacienty, asi nemusím zmiňovat. Za léčbu je ze zákona odpovědný lékař, ne pojišťovna.   

Jestliže si VZP (odpovědný úředník) na někoho rovnou zasedne, má dotyčný (nebo s.r.o.) vážné existenční problémy. Oblíbeným trikem VZP je neuzavření nebo vypovězení smlouvy s poskytovatelem péče (lékař, domácí péče). To, že pacienti byli s danou péčí spokojení, VZP nezajímá. Pacientům, nejen na venkově, tak nezbývá než složitě cestovat za jiným lékařem, kterého neznají a nemají k němu důvěru. S ostatními pojišťovnami mají takto potrestání provinilci většinou korektní vztahy.

 Jsem kriplík, a je nás docela hodně. Také přestárlých a jinak nemocných, kteří potřebují péči. Aby většina normální populace mohla chodit normálně do práce, někdo se o nás musí postarat. Odměna za tuto někdy i velmi nevoňavou práci je nízká. Ostravský horník by za takovou almužnu ráno ani nevylezl z postele a mnozí nezaměstnaní také ne. Platy pečovatelek jsou velmi nízké, v krajských městech 12 000 korun čistého. Jak je to na venkově si netroufám domyslet. A právě na venkově hojně žijí staroušci, kteří potřebují nejen zdravotní péči a jejichž potomci bydlí a pracují ve městech. Péči o tyto lidi poskytuje několik různých organizací. Sociální služby (dovoz obědů, podání potravy, koupání a osobní hygiena, úklid domácností) dělají různé charity a jiné neziskové organizace (ano, ty co tolik vadí „takyvlastencům“). Maximální cena za hodinu práce těchto neziskovek je ze zákona 120 Kč. Z toho se musí odvést zdravotní, sociální a daně.  Také se musí zaplatit benzín, auto a mzda.

Poskytovatelé zdravotních služeb jsou různé komerční s.r.o., které své služby účtují zdravotním pojišťovnám. Pacient neplatí nic. Často je na podání léku (inzulin, morfin) nebo jiném ošetření závislý jeho život, nebo kvalita posledních pacientových dní. Velmi pěkně a s humorem o tom vypráví film Domácí péče.

 V poslední době je zlost VZP zaměřená na jednoho poskytovatele domácí péče z Dačicka a Třeboňska. Tato služba funguje dvacet let ke spokojenosti pacientů v řídce osídlené oblasti jihočeského pohraničí. Úřednice z Plzně řeší od stolu případ v jižních Čechách. Hrozí pokutou v řádu milionů, která je pro firmu likvidační a na pacienty kašle. Těžko říct, kde se stala chyba. Jestli daná domácí péče porušila nějaká pravidla VZP (ostatní ZP nemají výhrady), nebo je to zvůle jedné úřednice, která se nepohodla s majiteli agentury. Anebo se jedná o konkurenční boj s méně úspěšnou konkurencí, které VZP přeje. To, že konkurence zlepšuje služby a snižuje náklady, ve VZP asi neslyšeli. Ale měli by s tím už něco dělat, protože si je platíme.

Autor: Petr Hess | pátek 29.7.2016 16:45 | karma článku: 24,01 | přečteno: 1088x
  • Další články autora