Proč vláda brání ženám na mateřské pracovat?

Před volbami vláda rozdává peníze daňových poplatníků napravo nalevo, ale snížit minimální limit na zdravotní pojištění nechce. Prý by to mělo negativní vliv na státní finance. Asi to není u voličů sexy, i když to se sexem souvisí

Jedním z důvodů proč nechtějí zaměstnavatelé zaměstnávat ženy na „mateřské dovolené“ je rozdíl mezi skutečným a minimálním zdravotním pojištěním, který musejí doplatit sami zaměstnavatelé. To značně zvyšuje náklady na částečné úvazky a to se zaměstnavatelům nevyplatí. Proto jsou ženy na mateřské, které chtějí pracovat na částečný úvazek, prakticky nezaměstnatelné.

Ženy mají v současné době nárok na čtyři roky „mateřské dovolené“ (ve skutečnosti rodičovská dovolená) a za tuto dobu jim stát vyplatí 220 000 Kč. Jestli má žena dvě děti (to je minimální hladina reprodukce populace), může být doma na mateřské až 8 let (stát tak utratí 440 000 Kč). Osm let bez kontaktu se svým oborem.  Za tu dobu v dnešní uspěchané době plné změn a inovací je už mnohé jinak.  Ženám v profesním životě ujede vlak.

Ženy na rodičovské dovolené profesně stagnují a mají obavy, zda na své původní místo ještě stačí. Často z této obavy jsou schopné vzít mnohem horší pracovní pozici, než zastávaly před mateřskou.  Celý další profesní život jsou znevýhodněné. Z toho plyne nižší výdělek žen s dětmi, nižší výdělek celé rodiny, který vyústí i v nižší důchod dané ženy matky.

Možná i proto mnoho inteligentních žen s dobře rozjetou kariérou se rozhodne děti nemít. Také podpora státu a obcí je mizivá. K dispozici nejsou jesle nebo školky. Takže i kdyby žena chtěla dříve pracovat, nemůže. 

Práci na částečný úvazek, který by ženě na mateřské dovolil něco si přivydělat a udržel ženu v kontaktu s její profesí, české firmy většinou odmítají. Co je špatného, když si žena sežene hlídání a jeden den v týdnu pracuje. Přijde mezi lidi, není doma izolovaná s dítětem (všichni co měli manželky na mateřské vědí své) a udrží si kontakt se svou profesí.

Proč jsou zaměstnavatelé tak konzervativní? Proč nechtějí zaměstnat ženy na částečný úvazek?  Protože je to ekonomicky nevýhodné. Je s tím určitě víc papírování a byrokracie. Ale to není ten hlavní problém zaměstnavatele.  Tím jsou hlavně odvody na zdravotním pojištění.

Stát stanovil minimální hranici zdravotního pojištění. A pracovník pracující např. jeden den v týdnu platí na zdravotním mnohem méně. Rozdíl mezi skutečným a minimálně předepsaným zdravotním pojištěním musí zaměstnavatel zaplatit z vlastní kapsy. Tím se mu zvednou již tak vysoké náklady na práci (v ČR jedny z nejvyšších v Evropě), že se mu to nevyplatí. Tím se nijak nezastávám konzervativních zaměstnavatelů. Ale zaměstnat někoho v Česku je za trest a nemusí to být jen na zkrácený úvazek.

Také je nám ze zahraničí hodně vyčítaná celková délka rodičovské dovolené, která vede ke stagnaci žen na pracovním trhu. V okolních zemích je rodičovská někdy výrazně kratší než u nás. V Británii je to jen 13 týdnů, utrácivé Řecko proplácí jen 3,5 měsíců, Německo proplácí pouze 1 rok. V Polsku, Španělsku a Slovensku jsou to 3 roky. Nejdelší rodičovská dovolená v Evropě je 4 roky a je v ČR.

Na závěr si dovolím otázku. Opravdu Česká vláda nemůže zkousnout takový výpadek na zdravotním pojištění?  Ten by způsobili zaměstnavatelé, kteří by platili skutečné zdravotní pojištění podle výdělku pracovníka a ne jeho minimální, státem předepsanou hodnotu, která je 1485 Kč? Přitom stát za své pojištěnce (důchodce a děti) platí zdravotní pojištění ve výši pouhých 920 Kč. Je to spravedlivé? A proč jsou znevýhodněné ženy, které si chtějí přivydělat na rodičovské dovolené a udržet si kontakt se svým oborem i v období mateřství. Je to ta pro rodinná politika, kterou se ČSSD a KDU tak ohání? A nezasahuje stát do našich životů až moc?

Autor: Petr Hess | středa 11.1.2017 12:24 | karma článku: 33,35 | přečteno: 2931x
  • Další články autora