Export demokracie

Poslední dobou se export demokracie moc nedaří. Snaha zavést demokracii do zemí jako Afghánistán, Irák a Libye je neúspěšná. Stojí mnoho životů a peněz na obou stranách konfliktu.

Rozšíření demokracie však nebyl nikdy snadný proces. O svobodu se vždy bojovalo.

 Demokracie se rozšiřuje pomocí revolucí a válek. To ale neznamená, že demokracie je horší než jiné formy vlády. Naopak je zřejmé, že jiné formy vlády (diktatury) velmi lpí na svém setrvání u moci. A bez války nebo revoluce není možné diktatury svrhnout. Diktatury se u moci drží i za cenu materiálních ztrát (rozvratu země) a ztrát životů svých občanů.

Demokracie není ideální způsob vlády, ale je ten nejlepší co máme. Nikdo nic lepšího nevymyslel.

Moderní demokracie se vyvinula samovolně spolu s kapitalismem. Na jejím vývinu pracovaly milióny svobodných mozků.  Má mnoho variant a odlišností, podle společností a národů, v nichž je aplikována. A stále se vyvíjí.

Demokracie je vláda svobodných občanů. Demokracie, to je hlavně svoboda a soubor jistot, jako je rovnost před zákonem, politická svoboda a zákonnost demokratické společnosti. Demokracie mají jednu obrovskou výhodou oproti ostatním formám vlády. Demokracie mezi sebou neválčí.

Za posledních sto let se demokracie rozšířila na všechny kontinenty. Před sto lety v roce 1916 bylo plně demokratických zemí jen pár, Británie bez kolonií, Austrálie, Kanada, Nový Zéland a Francie se Švýcarskem na evropském kontinentu. V dalších zemích Evropy nějaké demokratické prvky vlády byly. Rakousko-Uhersko a Německo byly konstituční monarchie, kde se volilo do zemských sněmů, nebo říšské sněmovny (komunální volby byly samozřejmostí). Volit směli pouze muži, ženy volební právo většinou dostaly až po první světové válce.

Po roce 1918 vyvezly vítězné mocnosti první světové války demokracii do Evropy.  14 bodů amerického prezidenta Wilsona zaručilo vznik nových demokracií v Evropě. Vzniklo demokratické Německo, Rakousko, Československo, Polsko, pobaltské státy, Finsko. Za dvaadvacet let bylo vše jinak. Situace byla horší než v roce 1916. Zmizelo mnoho demokratických států a v Evropě zůstalo demokratické jen Švýcarsko, Švédsko a Británie.

 Po vyhrané druhé světové válce opět vzniklo mnoho demokratických států. Někde se však udržely diktátorské režimy (Španělsko, Portugalsko a Sovětský svaz). Během několika let byly provedeny komunistické převraty v zemích střední a východní Evropy. Následoval vznik komunistických diktatur. U nás po komunistickém převratu v roce 1948 započala éra nesvobody a justičních persekucí.

V padesátých letech vzniklo mnoho demokratických států. Indie a Japonsko byly velmi úspěšné projekty aplikace demokracie a následného ekonomického rozvoje. Dekolonizační proces se rozjel na plné obrátky pod tlakem USA na bývalé koloniální mocnosti, zvláště Británii.  Také kolonie bojovaly za svou svobodu. V Británii psali jednu ústavu za druhou pro své bývalé kolonie (sama Británie žádnou ústavu nemá). Mezi tím zmizeli diktátoři ze Španělska a Portugalska. Zanechali za sebou chudé země, kterým dlouho trvalo, než se dostaly na úroveň ostatních států západní Evropy.

V roce 1989 padly diktátorské režimy ve střední a východní Evropě a rozpadl se SSSR. Pro Československo to byl již třetí pokus o instalování demokracie ve dvacátém století. Vždy k tomu došlo po nějaké válce nebo revoluci. Ztráty na životech  a  majetku byly bohužel pravidlem.

Komunistická Jugoslávie po sérii občanských a národnostních válek dospěla k nezávislosti jednotlivých republik a k jejich demokracii.  Humanitární bombardování Srbska nakonec vedlo i ke vzniku demokratického a svobodného Srbska,  které přestalo ohrožovat své sousedy a své občany.

Export demokracie je úspěšný i v typicky diktátorských oblastech jako je střední a jižní Amerika, (odvolávání brazilské prezidentky).  V Africe je bohužel, až na několik výjimek, v čele s JAR, je situace velmi tristní. Války o moc a šílení diktátoři tento kontinent posouvají na periferii světa. Trochu naděje dává soužití demokracie a islámu v zemích jako Alžírsko, Tunisko a Maroko.  

To, že se zatím vývoz demokracie do zvláště muslimských zemí nedaří je tragédie, která stojí mnoho životů a peněz. Ale není to neúspěch. I k nám byl export demokracie úspěšný až na třetí pokus.

Určitě bychom nechtěli žít v jiném než demokratickém státě.  Nikdy jsme se neměli lépe než dnes. Můžeme svobodně říkat svůj názor, volit koho chceme, zakládat politické strany a žít svobodně své životy. Mnozí z nás považují slabosti demokracie za nevýhodu a volají po silném vůdci, který za ně vše vyřeší.   Možná je pro ně složité žít ve svobodné společnosti.  Ale většina z nás by určitě neměnila.

 

Autor: Petr Hess | pondělí 29.8.2016 10:50 | karma článku: 19,97 | přečteno: 1076x

Další články autora

Petr Hess

Politická korektnost, co to vlastně je?

Tento pojem se používá velmi často. Zdá se mi, že každý v tom vidí něco jiného. Mnozí považují politickou korektnost za útok na svobodu projevu a myšlení. Jako novou totalitu, kdy není dovoleno říkat pravdu.

20.1.2017 v 12:37 | Karma: 25,24 | Přečteno: 2830x | Diskuse | Politika

Petr Hess

Proč vláda brání ženám na mateřské pracovat?

Před volbami vláda rozdává peníze daňových poplatníků napravo nalevo, ale snížit minimální limit na zdravotní pojištění nechce. Prý by to mělo negativní vliv na státní finance. Asi to není u voličů sexy, i když to se sexem souvisí

11.1.2017 v 12:24 | Karma: 33,35 | Přečteno: 2931x | Diskuse | Politika

Petr Hess

Podivné nápady ministra vnitra Chovance.

Ve sdělovacích prostředcích se objevila zpráva o návrhu MV na změnu ústavního zákona. Ten dává možnost občanům ČR legálně se podílet na zajišťování vnitřního pořádku a bezpečnosti a ochraně územní celistvosti,

3.1.2017 v 12:53 | Karma: 38,51 | Přečteno: 6974x | Diskuse | Politika

Petr Hess

Jak se žije a umírá pacientům s ALS II.

Ano i v jednadvacátém století jsou choroby, které medicína neumí léčit a je zcela bezmocná. A pacienti na ně umírají. Je to velmi nepochopitelné pro běžného obyvatele vyspělých zemí. ALS mezi tyto choroby patří.

20.12.2016 v 9:31 | Karma: 21,89 | Přečteno: 1415x | Diskuse | Politika

Petr Hess

Jak se žije a umírá pacientům s ALS I.

Ano i v jednadvacátém století jsou choroby, které medicína neumí léčit a je zcela bezmocná. A pacienti na ně umírají. Je to velmi nepochopitelné pro běžného zdravého obyvatele vyspělých zemí. ALS mezi tyto choroby patří.

19.12.2016 v 9:30 | Karma: 36,51 | Přečteno: 4809x | Diskuse | Politika

Nejčtenější

Turek jel rychlostí přes 200 km/h a fotil se u toho. Policie věc prošetřuje

20. dubna 2025  8:48,  aktualizováno  13:55

Europoslanec Filip Turek (Motoristé sobě) se na svém účtu na Instagramu pochlubil fotkou, ze které...

Po rychlé jízdě zemřel řidič v hořícím autě. Turek spekuluje o krvi na rukou médií

21. dubna 2025  18:19

Hasiči v Brně v pondělí našli v hořícím voze mrtvého muže. Podle prvotních informací jel vůz po...

Bílá rakev, věnec od Gottové. Na rozloučení se Slováčkovou dorazil i prezident

15. dubna 2025  8:30,  aktualizováno  16:35

Rodina a přátelé se v kostele v centru Prahy rozloučili Annou Julií Slováčkovou. Zpěvačka a...

Trump si hraje s vojáčky. Stažení by Evropu bolelo, na výběr jsou jen špatné varianty

15. dubna 2025  14:06

Premium Je to jen pár dní, co Donald Trump vyslal směrem k Evropě poněkud nepříjemnou zprávu. USA mohou ze...

Dan Bárta si traumaticky poškodil sluch, J.A.R. přesouvají vyprodané koncerty v Lucerně

16. dubna 2025  19:27

Populární kapela J.A.R. musela přesunout na jiný termín dva vyprodané koncerty v Lucerna Music Baru...

Západní Turecko zasáhlo zemětřesení o síle 6,2, lidé vybíhali z budov

23. dubna 2025  12:28,  aktualizováno  13:15

Oblast poblíž tureckého Istanbulu zasáhlo krátce po poledni zemětřesení o síle 6,2, uvedla americká...

Poslanci se přou, za co se bude u lékaře platit. Mění se i prohlídky u řidičů

23. dubna 2025  11:32,  aktualizováno  13:15

Přímý přenos Poslanci řeší třaskavou věc, zda kývnou na to, aby si lidé připláceli za lepší zdravotní péči a...

Policejní zásah pod nejvyšším panelákem v Pardubicích. Našli tam mrtvého muže

23. dubna 2025  13:07

V pardubických Polabinách zasahovali ve středu dopoledne policisté i ostatní složky IZS. Pod...

Řidič prosvištěl na devadesátce kolem hlídky skoro dvojnásobnou rychlostí

23. dubna 2025  12:56

Bezmála dvojnásobně překročil maximální povolenou rychlost pětačtyřicetiletý řidič volkswagenu na...

Chystáte výbavičku nebo sháníte hračky? FOR KIDS vám usnadní výběr
Chystáte výbavičku nebo sháníte hračky? FOR KIDS vám usnadní výběr

Letňanský veletrh, zaměřený na budoucí maminky a rodiny s dětmi, přivítá v půlce dubna oblíbené vystavovatele a zároveň představí zcela nové značky...

  • Počet článků 38
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 2573x
Jsem vystudovaný chemik, pozdeji pracovník ve farmacii a konečně ve finále učitel na SŠ. Momentálně jsem ochrnutý kriplík s ALS. Mým cílem je klást otázky a snažit se najít odpovědi na složitosti dnešního světa, ve kterém už moc nepřemýšlíme. Jestli Vás můj blog přiměje k zamyšlení, budu radši, než být blogerem roku.

Seznam rubrik

Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.