Rozbor kapitálových trhů ze dne 8.3.2009
Začnu tuto analýzu jednou negativní zprávou z fundamentální oblasti. V pátek byla zveřejněna zpráva o zaměstnanosti v USA, podle které je nezaměstnanost nejvyšší za posledních 25 let – vyšplhala se na 8.1%. Někteří analytici však tuto zprávu komentovali tak, že skutečnost je daleko horší – díky tomu, že obrovské množství pracujících sice zůstává v zaměstnání, ale je nuceno pracovat ve zkráceném úvazku nebo za nižších platových podmínek. Tyto zprávy jsou dalším negativním faktorem ovlivňujícím již tak zasaženou ekonomiku USA založenou na spotřebě a utrácení. Čím více bude narůstat počet nezaměstnaných resp. počet lidí s nižšími příjmy, tím méně budou lidé ochotni utrácet a zadlužovat se – tedy dělat ty věci, které mainstreamoví makroekonomové vidí jako jediný lék na současnou krizi. Společně s tím se bude i dále prohlubovat počet dlužníků neschopných splácet své úvěry. Je to začarovaný kruh, ze kterého není dle mého názoru rychlého úniku. Jsme nyní svědky zřejmě typického deflačního vývoje, jak jej velmi dobře již v roe 2002 popsal ve své knize „Conquer The Crash“ Robert Prechter. Žádné záchranné balíčky nemohou pomoci, protože tyto balíčky nemohou vyléčit podstatnou věc – nedůvěru bank, firem i spotřebitelů a neochotu opakovat stejné chyby, které je přivedly do současných problémů. Proč by se měli lidé být ochotni dále zadlužovat, když nyní vidí, jaké jsou důsledky? Díky naprosto extrémnímu růstu kapitálových trhů v letech 1982-2000 měli lidé koncem devadesátých let a znovu po roce 2002 pocit, že trhy navždy porostou. Lidé zapomněli na předchozí historické podobné situace, kdy cenové bubliny vzniklé na akciových trzích nakonec vždy splaskly. V důsledku toho mnoho se mnoho lidí velmi „spálilo“ a tato víra v trvalý možný růst ekonomiky, kapitálových trhů a bohatství lidí vůbec je nyní nenapravitelně otřesena. Bude trvat dlouhou dobu, než lidé zapomenou na to, co se odehrálo v této době. Proto si nemyslím, že je podobný extrémní vývoj, jaký probíhal v letech 1982 až 2000 v příštích několika letech možný.
Je až s podivem, jak v této situaci je silný americký Dolar. Řekl bych ale, že je to díky tomu, že USD je momentálně jak se říká mezi slepými králem. Žádná ze světových měn není dnes krytá zlatem a státní bankrot hrozí dnes i mnoha evropským zemím. Velké problémy mají dokonce i země Eurozóny (Irsko, Španělsko, Itálie) . Proto jsou ostatní měny ještě slabší, než USD. Pokud by některá z problémových evropských zemí se rozhodla řešit svoji situaci vystoupením z eurozóny, znamenalo by to pro EURO velkou ránu. Na serveru www.financialsense.com jsem si dnes přečetl názor, že EURO by nemuselo přežít rok 2020 (autor Mike Stathis). Investoři jsou z tohoto hlediska v pasti. Nemají moc na výběr, v jaké měně držet svoji hotovost. Začnu tedy svoji analýzu netradičně – měnami.
První obrázek představuje cenový graf US Dolaru (představovaný ETF UUP). Společně s cenou USD je v grafu umístěn market breadth indikátor sestrojený z 21 měnových párů (USD vs jiné měny). Tento oscilátor jsem představil již v několika předchozích článcích, nebdu se tedy opakovat. Z jeho průběhu však vyplývá, že navzdory síle US Dolaru oproti jiným měnám se nyní vytvořily neativní divergence značící, že USD již není tak silný, jako byl v době okolo 21. ledna 2009, kdy se vytvářel předchozí nižší cenový vrchol. Proto si nemyslím, že UUP bude v nejbližších dnech schopen překonat cenovou rezistenci 27.09 a spíše předpokládám pokles na trendovou linii vyznačenou červeně. Euro a ostatní měny by proto mohly proti USD v příštích dnech posilovat. Avšak růst UUP nad rezistenci 27.09 by byl signálem pro pokračující slabost světových měn proti USD.
Jako druhému aktivu se budu věnovat US státním dluhopisům, jmenovitě ETF TLT. Dluhopisy jsou v deflačním prostředí výhodné do té doby, pokud nehrozí státní bankrot. Potom mohou jejich ceny klesnout k nule. V této situaci USA ještě nejsou. Investor, který by celé svoje portfolio umístil počátkem listopadu 2007 do ETF TLT by dnes byl v plusu 18.6%.
Avšak v prosinci 2008 cena dluhopisů vyvrcholila a od té doby cena klesla o 15%. Jsme tedy již v situaci, kdy by bylo vhodné opět dluhopisy nakupovat? Nemyslím si to. Jako první příčinu musím uvést negativní divergence patrné z předchozího grafu měsíčních cen. Ačkoliv cena rostla, oscilátory slábly. Proto si myslím, že korekce by měla ještě pokračovat až někam k úrovni dlouhodobé trendové linie, aby bylo možné uvažovat o nákupu. Nyní se nejedná o situaci s vysokou pravděpodobností úspěšného obchodu. To ukazuje i druhý obrázek týdenních cen a stejných oscilátorů. Současný případný růst se bude odehrávat proti směru vývoje dlouhodobého oscilátoru SumAD (červeně).
Poslední obrázek týkající se TLT ukazuje market breadth indikátor MCF. Z denních cen mi vyplývá, že bychom mohli být v podobném stádiu vývoje, jako dne 20.10.2008 (vyznačeno v grafu). V té době následoval ještě jeden pokles před růstem ceny. Druhou možností je, že cena nyní poroste a vytvoří se negativní divergence mezi cenou a indikátory (možný SHORT potenciál).
Poslední graf týkající se dluhopisů je graf 15-minutových cen a market breadth indikátorů. Příští dny dle mého názoru ani krátkodobě nejsou vhodným okamžikem k nákupu dluhopisů.
Akciové trhy: Otázkou, která zaměstnává většinu aktivních investorů je to, kdy konečně nastane dno trhu. Tomuto tématu věnuji většinu následujících obrázků i textu. Minulý týden v pátek byla u indexu DJIA prolomena magická hranice 6500 bodů, tedy můj dlouhodobý cíl, který jsem prezentoval v některých předchozích článcích. Index DJI se tak za dobu pouhých šestnácti měsíců dostal na úroveň z roku 1997. V pátek před koncem obchodování se však index DJIA zase dokázal vrátit nad 6500 bodů.
První obrázek je dlouhodobý graf měsíčních cen indexu S&P 500. Z tohoto grafu plyne, že již v dohledné době při naplnění velmi pesimistické varianty vývoje bychom se mohli podívat na hodnoty okolo 550 až 480, což je rozmezí eventuelních cenových podpor. Svislou modrou linii jsem zakreslil do místa vývoje v roce 2001, které by analogicky zhruba mohlo odpovídat současnému vývoji. V současnosti můj dlouhodobý oscilátor v grafu zakreslený červeně a nazvaný SumAD, ještě zdaleka neklesl do úrovní, kde byl při cenovém dnu v roce 2002. Pro dlouhodobé investory do akcií tedy opravdu není žádný důvod někam pospíchat. Je lepší počkat na okamžik, kdy bude vytvořeno poměrně jasné dno, jako tomu bylo v říjnu 2002. Všimněte si ještě jedné věci – nyní se dlouhodobý oscilátor SumAD vyskytuje nad krátkodobými a klesá, během výskytu dna v roce 2002 tomu bylo naopak.
Je však třeba objektivně říci, že na situaci je možné se podívat i z pohledu jiného - cena se pohybuje v oblasti dlouhodobé linie podpory, jejíž počátek se datuje již do roku 1982. Je tedy otázkou, zda tato linie podpory vydrží či nikoliv - pokud ne, tak pak by začaly být aktuální cenové úrovně podpory z předchozího obrázku - viz další obrázek.
Další obrázek ukazuje graf týdenních cen indexu Nasdaq 100. Market Breadth indikátor MCF ještě stále klesá. V předchozích případech bylo dna trhu i během současného BEAR trhu dosaženo vždy až v okamžiku, kdy byly vytvořeny divergence na obou indikátorech MCF (nižší cena a vyšší hodnota indikátorů). Stejně tak bych očekával pozitivní divergence u indikátorů ADEMA, optimální vývoj jsem zakreslil do grafu (je to jedna z možných variant vývoje).
Tomu, že nejsme ještě u střednědobého dna trhu první primární sestupné vlny (ze tří sestupných, první vlna začala v říjnu 2007) , by odpovídaly i pozice zajišťovatelů a spekulantů pro index S&P 500. Při analýze vývoje trhu je stále ještě nejlepší metodou porovnávat současný vývoj s předchozím. Takto můžeme zjistit, za jakých podmínek se pravidelně vyskytovalo cenové dno. V případě COT indikátorů to bylo vždy, kdy moje COT indikátory se vyskytovaly u svých minim. Výskyt minimálních hodnot u těchto COT indikátorů svědčí vždy o extrémně vyhroceném stavu mezi nabídkou a poptávkou – minimum zajišťovatelů má zájem jistit se proti poklesům trhů (SHORT pozicemi), maximum zajišťovatelů drží LONG pozice. Naopak v okamžiku, kdy jsou hodnoty indikátorů na maximech, to znamená situaci, kdy počet otevřených prodejních kontraktů pro index SPX je velmi vysoký – velcí hráči na trhu jsou tedy zřejmě pesimističtí co se týče vyhlídek trhu. V současné době sice indikátory klesají k minimům, ale ještě tam nejsou – zajišťovatelé stále ještě nejsou historicky vzato maximálně optimističtí (opak spekulantů, kteří ve stejném okamžiku jsou maximálně pesimističtí). Proto bych předpokládal další poklesy cen akcií nebo v nejlepším případě konsolidaci na současných úrovních.
Krátkodobé grafy:
Krátkodobé intraday grafy ve mně momentálně vzbuzují více optimismu, než grafy dlouhodobé. Myslím, že v příštích dnech nás čeká růstové cen akcií. Nechtěl bych spekulovat o tom, jak vysoko se mohou ceny při této předpokládané RALLY dostat – vše ukáže příští týden.
Na tom, jak se budou vyvíjet krátkodobá růstová období bude záležet i dlouhodobější vývoj, protože z těchto krátkých růstových úseků tradeři usuzují na celkový stav trhu i výhled do budoucna. Pokud tedy bude růstová rally dostatečně silná, může se sentiment lidí začít rychle obracet ve prospěch růstu trhů.
První graf sice ještě představuje denní ceny ETF DIA, společně s cenou jsou tam umístěny i dva market breath indikátory sestrojené z patnáctiminutových cen. Na obou dvou se vyvinuly pozitivní divergence, které v minulosti vždy znamenaly několikadenní růst cen. V případě indikátoru HILO je vždy ideální, pokud dlouhodobější indikátory označené jako MA HILO fast a MA HILO slow (v horní části zelený a červený) jsou v silně OVERSOLD oblasti a indikátor HILO již roste (je nad nimi s vytvořenými divergencemi). Tato situace nyní nastala, podobně jako v předchozích situacích 18.10., 28.10., nebo 18.11.. Proto každý další pokles v příštích dvou dnech lze brát jako krátkodobou nákupní příležitost pro daytradery a swing tradery. V nejhorším případě by mohlo nastat to, co se odehrálo 19-20.11.2008, kdy po podobném signálu nastal poslední výprodej (kapitulace býků) a pak trhy začaly růst. Významnou rezistencí pro případný růst je úroveň
74.60 (u DIA), což je původní úroveň podpory formace sestupného trojúhelníku (descending triangle).
V předchozím článku jsem zveřejnil obrázek hodinového market breadth pro energetický sektor, takže to nyní zopakuji. V pátek před závěrem obchodování trhy daly nákupní signál. Co se týče konkrétně ETF OIH, tento ETF se udržel na podpoře 66, o kterou se zastavil již 20.11. a 24.12.2008. Pokud by tento ETF dále klesl až na 61.07 (dno OIH z 5.12.2008), viděl bych to jako dobrou krátkodobou nákupní příležitost. První významější cenovou rezistenci pro OIH vidím na hodnotě cca 70.70, pak 73. Pokud by se cena dokázala dostat až k hodnotě 73, znamenalo by to pro energetické akcie značný psychologický impuls, protože potom by formace mohla začít být vnímána jako Head&Shoulders.
Následující obrázek 15- minutových cen OIH ukazuje stejný nákupní signál.
Co se týče jiných sektorů, tak u těch je situace velmi podobná. Akciové trhy se pohybují unisono v jednom rytmu, téměř bez vyjímek. Další obrázek představuje market breadth indikátory sestrojené z finančních akcií včetně ETF XLF (finanční sektor). Situace je opět nyní pozitivní.
Jako poslední dva obrázky ukáži market breath pro zlaté akcie. Tento sektor je dle mého názoru náchylný k další minimálně krátkodobé korekci. U market breadth indikátorů se vytvořily během předcházejícího čtyřdenního růstu negativní divergence. Pokud trhy porostou a s nimi i GDX, vznikne další potenciálně nebezpečná situace pro krátkodobé investory do zlatých akcií.
Podobnou situaci ukazuje i 15-minutový graf.
Závěr: Trhy se stále nacházejí v sestupném dlouhodobém i střednědobém trendu, avšak z krátkodobého hlediska bychom příští týden mohli zažít růst trhů. Na síle tohoto eventuelního růstu bude záviset další vývoj. Pokud bude slabý při malém objemu transakcí, potvrdí to předpoklad dalšího poklesu. Pokud však bude silný, bude to znamenat podstatné zlepšení situace a možný blízký obrat střednědobého trendu směrem vzhůru.
Konečně jsem zprovoznil stránky www.akcie.de. Má to sice zatím své mouchy, které budu postupně vychytávat a obsah také není úplný, ale již jsem tam umístil dva další zajímavé příspěvky. Chtěl bych na těchto stránkách umísťovat zhruba 2-3 krát týdně pár nejzajímavějších grafů vývoje trhů, zejména moje intraday market breadth indikátory, protože nákupní zajímavé signály na 15-minutových grafech se objevují zhruba 2 krát týdně.
To je pro dnešek vše.
Petr Fiala.
fiala@fpreal.cz
Petr Fiala
Doplnění mého včerejšího komentáře k vývoji kapitálových trhů

Původně jsem si myslel, že po svém včerejším komentáři k současné situaci na kapitálových trzích žádnou zprávu již psát nebudu, avšak pro prostudování některých dalších cenových akciových grafů po pátečním obchodování jsem se rozhodl, že doplním svůj včerejší text.
Petr Fiala
Krátký rozbor ze dne 25.9.2009

Ve svém předchozím rozboru ze soboty 19.9.2009 zveřejněném na stránkách www.akcie.de jsem uvedl, že očekávám během 2-3 týdnů první vážnější pokles, ale že předtím, než bude dosaženo vrcholu trhu, přijde nejpre jedna korekce ze současných maxim a poté znovu ještě jeden růst. První část tohoto mého scénáře se začíná vyplňovat.
Petr Fiala
Proč nyní neinvestuji do akcií

Tento článek vysvětluje moje důvody, proč se zatím vyhýbám dlouhodobým investicím do akcií.
Další články autora |
Turek jel rychlostí přes 200 km/h a fotil se u toho. Policie věc prošetřuje
Europoslanec Filip Turek (Motoristé sobě) se na svém účtu na Instagramu pochlubil fotkou, ze které...
Po rychlé jízdě zemřel řidič v hořícím autě. Turek spekuluje o krvi na rukou médií
Hasiči v Brně v pondělí našli v hořícím voze mrtvého muže. Podle prvotních informací jel vůz po...
Jednání o míru jsou v kritické fázi, řekl Trump. Rubio rovnou naznačil konec
Sledujeme online Americký prezident Donald Trump v pátek naznačil, že USA zastaví mírové rozhovory, pokud Rusko nebo...
Papež František zemřel. Bojoval s nemocemi, bylo mu 88 let
Papež František v pondělí ráno zemřel. „Drazí bratři a sestry, s hlubokým smutkem musím oznámit...
Američané zadrželi na letišti mladé německé turistky. Musely se svléknout
Americká pohraniční stráž zadržela na Havaji dvě mladé německé turistky, protože neměly vybrané...
ANO dá trestní oznámení kvůli zpackané digitalizaci stavebního řízení
Přímý přenos Poslanci jednají na mimořádné schůzi o digitalizaci stavebního řízení, kterou nechalo svolat ANO....
Nedorazil ani jeden ministr. Skandální, pohrdáte opozicí, zlobil se Králíček
Poslanci měli ve čtvrtek ráno projednávat pravidelné interpelace na členy vlády. Měli, ale ani...
Student ve Francii zabil nožem spolužačku. Tvrdil, že miluje Hitlera
Na střední škole u západofrancouzského města Nantes ve čtvrtek jeden ze studentů zaútočil nožem a...
Protiválečnou malbu nahradili Végh a Vémola, Anděl ozdobil mural k jejich duelu
Organizace smíšených bojových umění Oktagon MMA představila o víkendu v pražském Smíchově nový...

PRODUKTOVÝ MANAŽER - CYBER SECURITY (70-80.000 Kč)
Advantage Consulting, s.r.o.
Praha
nabízený plat:
70 000 - 80 000 Kč
- Počet článků 42
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 2664x