Tah Harrisovou. Americká viceprezidentka může vzít Trumpovi vítr z plachet
Dalo se to očekávat. Joe Biden odstoupil z jako kandidát Demokratické strany z listopadové prezidentské volby, jeho setrvání v této roli bylo ostatně neudržitelné kvůli sérii slovních přešlapů a přebreptů. Některé z nich byly už ostudné, jako například záměna prezidentů Putina a Zelenského. Tím se s největší pravděpodobností otevřel prostor pro právničku Kamalu Harrisovou, kterou ještě neschválil nominační sjezd Demokratické strany, nicméně se předpokládá, že půjde jen o formalitu. Může však zvýšit právě Harrisová volební akcie demokratů a nakonec porazit hřmotného republikána Donalda Trumpa, který se dere do Bílého domu?
Na Joea Bidena rostl v posledních dnech tlak, aby už za Demokratickou stranu nekandidoval. Značně nejistý a hlavně ostudný výkon v debatě s Trumpem a další Bidenovy lapsusy v přímém přenosu vedly k nevyhnutelnému rozhodnutí. Asi není pochyb, že v tomto případě tahal za nitky Barack Obama, i nadále vlivný demokrat.
Česko-americký historik a politolog Igor Lukeš v rozhovoru pro magazín FinTag sice prohlásil, že Gavin Newsom, Joe Schapiro i Harrisová „prohrávají s Trumpem ještě větším rozdílem než prohrával Biden“. Nicméně prakticky ihned po Bidenově odstoupení začaly průzkumy říkat něco jiného. Agentura Reuters informovala 23. července, že rozdíl mezi Trumpem a Harrisovou je v podstatě zanedbatelný a presumptivní kandidátka na prezidentskou funkci dokonce nad Trumpem vede o 2%. CNN přinesl naopak průzkum, podle něhož vede Trump nad Harrisovou o 3%, samozřejmě musíme brát v potaz statistickou chybu. Co z toho plyne? Že listopadový souboj mezi slibuje jedno z největších a možná nejtěsnějších volebních dramat za poslední roky. V roce 2020 zvítězil Biden nad Trumpem, který obhajoval prezidentskou funkci, o zhruba 7 milionů hlasů (51,3 % ku 46,8 %), nicméně listopadová volba mezi Harrisovou a Trumpem může být v tomto směru ještě zajímavější.
Harrisová jako „radikálně levicový šílenec“
Na druhou stranu je nutno souboj Trumpa s Harrisovou, pokud dostane oficiální nominaci, vnímat nejen prizmatem řešení konkrétních problémů Ameriky jako inflace, zdražování, ceny pohonných hmot či migrace, ale také ideologicky, jako bitvu mezi „socialistou (Harrisová) a kapitalistou“ (Trump). Konzervativní americký novinář a komentátor Bill O’Reilly ostatně nazval Harrisovou socialistkou, která je v americké dobové realitě vnímána zvlášť negativně. Trump si pak nebral servítky a na jednom z mítinků řekl, že Harrisová je „radikálně levicový šílenec“ Na strunu jakéhosi levicového extrémismu budou jistě Republikáni v případě Harrisové hrát a budou se ji tak snažit vykreslit jako radikálně levicovou a progresivistickou hrozbu celé Americe. Vlivný americký senátor Marco Rubio uvedl pro spřízněnou televizi Fox News, že „by se jednalo o nejradikálnější levicovou prezidentku, jakou USA kdy měly, pokud by byla zvolena“.
Potraty jako třaskavé volební téma
Program Harrisové se soustředí na ta témata, která polarizují či rozdělují nějakým způsobem Ameriku. V prvé řadě se jedná o právo na potraty, citlivé a možná však i klíčové volební téma, které může být pro Trumpa příslovečnou koulí na noze. Ten v jejich otázce změnil názor. Nejprve je podporoval, v kampani v roce 2016 naopak tvrdě kritizoval. Trumpova administrativa pak činila kroky, které usilovaly o co největší omezení potratů. V roce 2022 zrušil Nejvyšší soud USA federální právo na potrat. Jednotlivé státy tak mají o potratech rozhodovat autonomně. Harrisová bere boj proti zákazu interrupcí jako osobní. Poukazovala nesčetněkrát na důsledky, které způsobily zákazy potratů. Nicméně republikánské postoje v této věci mohou dřívější Trumpovy voličky nahnat právě k demokratům.
59letá politička se také už v minulosti několikrát vyslovila proti trestu smrti, nicméně současně dodala, že by každý závažný případ posuzovala individuálně. Její postoj v této záležitosti je principiální a vlastně celoživotní, i když za něj sklidila poměrně drsnou kritiku od aktivistů v minulosti. Naopak Trump pléduje za rozšíření trestu smrti.
Nebělošské obyvatelstvo jako klíč k možnému vítězství
Důležité bude, aby Harrisová byla gravitačním polem zejména pro mladé voliče, na které se mimo jiné demokraté zaměřují. Biden v tomto směru příliš úspěšný nebyl. Harrisová se staví za legalizaci marihuany a větší podporu univerzitních studentů, aby si mladou generaci naklonila. Další velkou skupinu představují tradičně již Afroameričané a Hispánci, kteří svou většinovou podporu dali Trumpovi při jeho zvolení v roce 2016. Hispánci představovali skupinu, která v minulosti dávala přednost demokratům, nicméně výkon Bidenovy administrativy, za něhož se zvýšila inflace, ceny benzínu, bují drahota, provedly se některé ústupky v sociální oblasti, měly za následek, že vzrostla v posledních letech jejich podpora republikánům.
Afroameričané, kteří pomohli Bidenovi k vítězství v posledních prezidentských volbách, pak vzhlížejí k Harrisové s nadějí, zejména pak ženy. Organizace WinWithBlackWomen svolala před několika dny přes aplikaci Zoom setkání, kterého se zúčastnilo přes 44 000 účastnic, které plédují za zvolení Harrisové. „Jako žena tmavé pleti se jdu dnes sejít s ostatními černošskými ženami. Bude nás mezi 20 000 - 30 000, protože je to pro nás osobní, stojíme každopádně za viceprezidentkou Harrisovou, prohlásila kongresmanka Joyce Beattyová ještě těsně před touto akcí, která vyzněla jako jasná a transparentní podpora Harrisové.
V zahraniční politice se bude americká viceprezidentka zaměřovat i nadále na podporu Ukrajině na rozdíl od Trumpa, u něhož však není jisté, zda se jedná pouze o vlastní rozehrání jednoho z mnoha předvolebních témat, protože Američany prioritně zajímají domácí záležitosti, a po volbách, pokud by byl zvolen prezidentem, svou rétoriku zmírní, nebo pronikavěji změní. Stejně tak se Harrisová profiluje jako stoupenec Izraele, nicméně v březnu tohoto roku vyzvala obě znesvářené strany k uzavření dočasného příměří kvůli vysokému počtu palestinských civilních obětí. A zopakovala svůj návrh i před několika dny po setkání s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem.
Migrace hýbe Amerikou
Neméně důležitým tématem bude určitě migrace. Trump se už stačil vůči Harrisové vymezit, protože za její současný stav může právě ona. Před třemi lety Biden pověřil právě Harrisovou řešením migrační krize na americko-mexické hranici, jenže to se uspokojivě nepodařilo dodnes. Trump kritizoval už předtím Bidena za jeho laxní přístup k této otázce, byť objektivně administrativa současného prezidenta, sama v migraci přitvrdila, když byl vydán exekutivní příkaz, který zapovídá zažádat o azyl migrantům, kteří do USA přicestují ilegálně.
Sama Harrisová v únoru řekla, že „ americký imigrační systém je rozbitý“. „Víme, a já myslím, že mnoho lidí to také ví, že náš imigrační systém je rozbitý a je nutno ho opravit,“ uvedla tehdy americká viceprezidentka. Ta souzní s návrhem republikánů i demokratů, že by se měly dočasně uzavít hranice v momentě, kdy by počet migrantů překročil již neúnosnou míru. Pravdou je, že v minulosti byl přístup viceprezidentky k migraci přece jen mírnější, respektive benevolentnější, musí však reagovat nejen na ostrou Trumpovu protimigrační rétoriku, ale především na skutečnou vážnost situace, která panuje na americko-mexické hranici. Více než 6,4 milionů migrantů, kteří se chtěli dostat do USA ilegálně, bylo během stávající Bidenovy administrativy zastaveno na hranici. A taková čísla jsou už varující, ba přímo alarmující.
Dva kontrasty, dva jiné světy
Trumpovi byla po atentátu prorokována hladká výhra v prezidentské volbě, jenže do ní zbývá ještě několik měsíců a nálady se mohou ještě přirozeně mnohokrát změnit. Trump tak zdaleka nemá vítězství jisté, stejně tak Harrisová. Prvním afroamerickým americkým prezidentem v dějinách se stal v roce 2008 demokrat Barack Obama. Jednou z klíčových otázek však zní, zda jsou Američané vůbec mentálně připraveni přijmout první prezidentku tmavé pleti, a navíc političku, jejíž agenda je v řadě směrů levicová, a která podle mnohých komentátorů nemá více konkretizovanou či rozpracovanou koncepci k jednotlivým problematikám. O Trumpovi se nicméně dá říct to samé, ten do předvolebního klání vstoupil především vahou svého ega. Trump a Harrisová nemohou být typologicky více jinými osobnostmi, jde o souboj či kontrast dvou různých světů. Jakému z nich dají voliči nakonec přednost, uvidíme už v listopadu.
Petr Duchoslav
Proruský trojský kůň Stačilo! Snaha zavést autoritářský režim je už neskrývaná

Čím víc je vidět, tím je drzejší, chtělo by se říct. Europoslankyně Kateřina Konečná však se svým hnutím Stačilo! v průzkumech boduje. Bohužel.
Petr Duchoslav
O suverenitě aneb nelze sedět na dvou židlích

Hojně toto slovo slyšíme od zástupců politických stran, které se deklarují navenek jako vlastenecké, ve skutečnosti stínují ruské zájmy. Jak se ale to vlastně s tou suverenitou má?
Petr Duchoslav
Maďarizace, či slovakizace ČR? Příští volby rozhodnou o naší zahraniční orientaci

Nikoliv ve znamení střetu pravice s levicí se budou nést příští parlamentní volby. Půjde daleko o víc. Jestli si ČR udrží svou pevnou prozápadní orientaci, nebo zda půjde maďarskou či slovenskou cestou.
Petr Duchoslav
Podraz z Úřadu vlády

Asi každý za život alespoň jednou změnil zaměstnání, autor tohoto blogu není rozhodně žádnou výjimkou. Chtěl to zkusit napříště ve státní správě, ale se zlou se nakonec potázal.
Petr Duchoslav
Rakousko ovládla krajní pravice. Svobodné však mohou obejít další strany

Rakouské parlamentní volby ovládla podle předpokladů pravicově populistická Svobodná strana Rakouska (FPÖ). Svého kancléře, kterým by měl být presumptivně její předseda Herbert Kickl, však nakonec mít nemusejí.
Další články autora |
Chlípní rudoarmějci na lovu. Slavný fotograf nafotil tutlanou sexualitu v SSSR
Seriál Jen rok po Stalinově smrti dorazil do Sovětského svazu Henri Cartier-Bresson. Slavný francouzský...
Koruny místo eur. Reebok nabízel oblečení za hubičku, Češi zběsile nakupovali
Za neobvykle nízké ceny nabízel oblečení internetový obchod značky Reebok. V sekci „výprodej“ na...
V Indii se zřítil letoun s 242 lidmi mířící do Británie, dopadl na lékařskou ubytovnu
Letadlo společnosti Air India s 242 lidmi na palubě mířící do Británie se krátce po startu zřítilo...
Na Rakovnicku boural známý podnikatel a miliardář. Řidič druhého auta zemřel
Při tragické nehodě ve středu 4. června u Nového Strašecí na Rakovnicku se těžce zranil jeden z...
Trefili jsme Rusům základnu s letouny, které jim ještě zbyly, hlásí Ukrajinci
Sledujeme online Ukrajinská armáda oznámila, že zasáhla vojenská letiště v ruském Engelsu a Ďagilevu a sklad...
Írán v odvetě odpálil na Izrael stovku raket, po celé zemi zněly sirény
Sledujeme online Írán v pátek večer odpálil na Izrael asi 150 raket, uvedla izraelská média s odkazem na armádu. Po...
Izrael rozvrací íránský režim. Sunnité tiše slaví, tvrdí tamní analytici
Zásah proti elitám íránské armády a útoky na jaderná zařízení ukázaly zranitelnost režimu. Teherán...
Skotské školy ruší genderově neutrální toalety. Soud tak rozhodl na přání rodičů
Nejméně 18 škol ve Skotsku bude muset znovu zavést oddělené toalety, píše stanice BBC. Nařídil to...
V Praze poprvé vystavili nafukovací repliku Lennonovy zdi. Zájem o ni mají i v Asii
V pražských Riegerových sadech se v pátek konal happening k 45. výročí úmrtí Johna Lennona. Středem...

Rychlé přebalování, spolehlivá ochrana. Udrží nové Pampers Pants krok i s aktivním neposedou?
Kalhotkové plenky Pampers Active Baby Pants slibují trojnásobnou ochranu a pohodlí při každém pohybu, ať už se vaše dítko právě učí přetáčet, nebo...
- Počet článků 20
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 669x