Socialismus s lidskou tváří byl jen krásnou iluzí
„Pražské jaro“ v Československu vyvolalo v roce 1968 naděje, že by koncept socialismu po deformacích z 50. let, doprovázených dogmatismem, mohl být pro lidi konečně přitažlivý, pokud KSČ významně „ubere“ ze své vedoucí úlohy ve společnosti, zvýší se role nekomunistických stran, a pokud režim zavede, respektive obnoví alespoň základní svobody, které jsou standardní ve vyspělých demokratických státech. Zejména se jedná o svobodu slova, svobodu shromažďovací, svobodu pohybu, zrušení cenzury a další opatření, které reálně dovolují promlouvat občanům do věcí veřejných.
Dubček chtěl socialismus v tomto směru reformovat, výrazem jeho snah byl Akční program z dubna 1968, který obsahoval zásadní postuláty v politické, kulturní a hospodářské oblasti. Otázkou však zůstávalo, kde by se až společenské změny zastavily, protože obnovující se občanská společnost by přirozeně chtěla stále více včetně vyhlášení svobodných voleb jako konečného požadavku. Nicméně jeho splnění by komunisté nikdy nepřipustili, protože to překračovalo jejich mentální horizonty a v podstatě by se mohl obnovit předúnorový politický systém, který byl definitivně překonán vítězstvím „pracujícího lidu nad reakcí“.
Na druhé straně bylo jasné, že experiment, který od ledna 1968 v Československu probíhal, je jen dočasný, Moskva na něj pohlížela s krajní nedůvěrou již od začátku. Leonid Brežněv několikrát důrazně varoval Dubčeka, že se v Československu rozmáhá neexistující kontrarevoluce a pravicové síly, které chtějí v Československu zničit socialismus. Takové síly však v zemi ve skutečnosti neexistovaly, byly zde jen konzervativní skupiny, které hodlaly zabránit prosazení demokratického socialismu - Indra, Biľak, Lenárt a další, protože tito komunisté hráli s pomocí Moskvy o sebe a své další politické setrvání ve funkcích.
Dubček nevěřil, že by Moskva mohla vojensky potlačit demokratizační proces, protože by se tím mezinárodní komunistické hnutí zdiskreditovalo. Z náznaků, které byly zastřenými výhrůžkami, vojenského cvičení Šumava a dalších varování neodvozoval, že by se mohla Moskva uchýlit k okupaci jednoho ze svých satelitů. A přece se tak 21. srpna 1968 stalo. Dubček se po okupaci, která sice vojensky uspěla na výbornou, ale politicky se zhroutila, psychicky zlomil, Moskva vsadila mezitím na Gustáva Husáka, dosavadního stoupence reformních změn, který mimochodem prohlásil, že Brežněv je „debil“. Dubčeka nechali Sověti ve funkci prvního tajemníka ÚV KSČ až do dubna 1969. Byl to jasný záměr, aby on a jeho spojenci vlastníma rukama zardousili demokratizační proces.
A byl to stejný Dubček, který podepsal v srpnu 1969 nechvalně známý pendrekový zákon. Ve svých pamětech píše, že to musel udělat z titulu předsedy Federálního shromáždění, jenže to je jen licoměrná výmluva. Dubček mohl veřejně prohlásit, že takové represivní opatření vůči lidem nikdy nepodepíše, protože by se zpronevěřil ideálům z období „Pražského jara“, a odstupuje z funkce, což neudělal. A byl to stejný Oldřich Černík, který se s Lubomírem Štrougalem a dalšími dostal do skupiny tzv. realistů, povolných Moskvě, a jež začali pod tlakem pochybovat o vlastních opatřeních v době obrodného procesu.
„Pražské jaro“ tak nemělo reálnou šanci na úspěch, Sověti se obávali toho, že ztratí nad Československem kontrolu, které se vydělí z rodiny socialistických států, a tato „nákaza“ se pak může šířit dál. Ve střední a jihovýchodní Evropě by mohly vzniknout samostatné jednotky, které by už nepodléhaly plné sovětské kontrole. Socialismus s lidskou tváří byl jen krásnou iluzí, kterou žili Čechoslováci 8 měsíců, kdy se jim dostalo do té doby nebývalé svobody. Važme si proto, že těchto svobod můžeme užívat již skoro 35 let plnými douškami. Ty hlasy, které hlásají, že je zde jakási nová totalita, jsou jen účelovou politizací historie, která však může mít vážné společenské následky.
Petr Duchoslav
Má být svoboda slova bezbřehá?
Do společenské debaty se dostává čím dál více problematika svobody slova, a to i v souvislosti s vládním koordinátorem pro strategickou komunikaci Otakarem Foltýnem. Má mít svoboda slova nějaké limity, nebo nikoliv?
Petr Duchoslav
Slovenskem si začíná klestit cestu nová ideologie. Může dorazit brzy i k nám
Slovenský premiér Robert Fico hovoří o tom, že bojuje proti progresivním a liberálním médiím a jejich pohůnkům, kteří tvoří politickou opozici, nevládní a další organizace. Přitom je to Fico, který zavádí novou ideologii.
Petr Duchoslav
Tah Harrisovou. Americká viceprezidentka může vzít Trumpovi vítr z plachet
Americká viceprezidentka Kamala Harrisová, pokud její nominaci oficiálně posvětí Demokratická strana, může být důstojnou vyzývatelkou sebevědomím nabitého Donalda Trumpa. Očekává se, že listopadová volba bude velmi těsná.
Petr Duchoslav
O mírových (Orbánových) zastávkách, které vedou do (ruského) pekla
Viktor Orbán jel do Moskvy bez jakéhokoliv mandátu EU, kterou utilitaristicky využívá dle aktuálních politických potřeb, aby zde prý konečně dojednal mír na Ukrajině. Orbánovi ještě asi nikdo neřekl, že Putin žádný mír nechce.
Petr Duchoslav
Socialismus jako věčná utopie aneb trpné čekání na revoluci, která už asi nikdy nepřijde
I dnes existují ve světě desítky komunistických stran, které usilují o revoluční překonání kapitalistické společnosti a nastolení sociálně spravedlivé. Nemálo lidí tomu věří i po hrůzách, jež způsobily komunistické režimy.
Další články autora |
Tisíce lidí v Opavě opouští domovy. Voda odřízla i sever Olomouckého kraje
Sledujeme online Velká část Česka čelí kvůli extrémním srážkám záplavám. Moravskoslezský a Olomoucký kraj vyhlásily...
Druhý den povodní: voda řádila v 11 krajích, lidé prchali, katastrofa na Jesenicku
Velká voda v neděli zasáhla většinu Česka. Nejhorší situace byla na Jesenicku, řeka tam smetla domy...
V Praze se srazily vlaky, zraněno 35 lidí. Strojvůdce byl opilý, druhý v zácviku
V pražské Libni se ve středu ráno srazily dva osobní vlaky. To si vyžádalo 35 zraněných, nikdo však...
Extrémní deště, silný vítr, na jihu Čech až stoletá voda. Řeky začaly stoupat
Sledujeme online Meteorologové v novém modelu potvrdili vysoké srážkové úhrny na českém území v nejbližších třech...
Litovel spláchla vlna. Město je zcela uzavřené, voda pozvolna klesá
Do Litovle na Olomoucku v neděli večer dorazila očekávaná záplavová vlna. Voda z řeky Moravy v...
ANALÝZA: Volby v době pohromy. Jak mohou povodně ovlivnit jejich výsledek
Premium Tak zvláštní volby Česko zřejmě ještě nezažilo. Ještě před tím, než se v pátek v celé zemi otevřou...
Kokain, devět ran do hrudi a matčin boj. Případ ubodané Anety znovu otevírá film
Premium Před deseti lety, 20. září 2014, přišla Anna Rodová o svou třiadvacetiletou dceru Anetu. Dívka se...
Od „hnojometu“ po rušení ministerstev. Co přinesl poslední střet před volbami
Poslední televizní debata před krajskými a senátními volbami se nesla opět v mnoha přestřelkách...
Byl to dar od srdce a pak mi ho odpojili. Kadyrovův cybertruck je nepojízdný
Ramzan Kadyrov, čečenský satrapa ve službách ruského diktátora Vladimira Putina, přiblížil další...
Prodej výjimečného rodinného domu 5+kk,301 m2 s pozemkem 705 m2 v ul. Na Blatech, České Budějovice 7
Na Blatech, České Budějovice - České Budějovice 7
17 900 000 Kč
- Počet článků 15
- Celková karma 17,14
- Průměrná čtenost 755x