Jaro, jdeme uklízet, ale naše tělo 2. díl - „Zelený čaj“

Minulý týden jsem vám představil kopřivový čaj a jednoduchou jarní směs na pročištění organizmu. Kopřivový čaj, je takovým zeleným čajem středoevropana. Nyní už asi nakusuji nové téma a tím je čaj z daleké Asie. Představíme si dnes všeobecnou charakteristiku zeleného čaje. Věřte, že zelený čaj má skutečně řadu účinných látek, které příznivě prospívají lidskému tělu, jeho vitalitě a dobrému duševnímu zdraví.   

KonvicePetr Cihak, 2006 Původ a historie

Ať se jedná o bílý, oolong, červený či černý čaj, všechny mají původ v jediné rostlině, kterou je Čajovník čínský (Camelia sinensis). Tzv. zabarvení čaje, které dávají čajům své obecné názvy, pak závisí na způsobu zpracování čajových lístků. Čaje se potom také liší svými chuťovými a aromatickými vlastnostmi. Mnohdy tyto vlastnosti ovlivní i místo jejich pěstování, nadmořská výška apod. Mezi nejkvalitnější a říká se jim také šampaňské mezi čaji je typ Darjeling, který se pěstuje ve stejnojmenné oblasti Himalájí. Vřele tento čaj doporučuji i když je dražší než ostatní, ale rozhodně si jej vychutnáte. Chuť, barvu, aroma ovlivňuje také způsob samotné přípravy. Docela záleží i na typu vody, kterou na čaj použijete.

Už čínští učenci a filosofové ve svých písemnostech a sdělení doporučovali zelený čaj. Bylo to už před více než 2 500 lety se o něm zmiňoval Chang-Chung-Ching, kterému se dodnes přezdívá Hippokrates východu. On řekl: „Neopíjí jako rýžové víno, naopak podporuje dobrý zdravotní stav a udržuje v duši harmonii“. Postupně se v citacích přidávali i další učenci a dodnes každý nejen o zeleném čaji hovoří v samých superlativech.

Vědecká zjištění

Na americké univerzitě Medical College of Ohio zjistili američtí vědci pod vedením Jerzy Jankuna, že zelený čaj obsahuje látku tzv. Epigallokatechin-3-Gallat (dále jen EGCG). Co to znamená? Jedná se totiž o katechin, který blokuje enzym urokináza. Stručněji a jednodušeji to řeknu následovně. Rakovinná buňka vylučuje urokinázu, která za většího množství způsobí to, že napadá zdravou živou tkáň. O zeleném čaji se vždy mluvilo jako o čaji, který zastavuje nebo dokonce preventivně působí proti rakovině. Nyní je to však už černé na bílém a dokonce díky vědeckým zjištěním potvrzeno. Co z toho dohromady vyplívá? Měli bychom často, nejlépe každý den konzumovat zelený čaj a to preventivně.

Další účinky na lidský organizmus

Jak už bylo výše řečeno, respektive napsáno, díky látce zvané EGCG působí proti enzymu, který napadá v lidském těle zdravé tkáně a způsobuje tak rakovinu. Tudíž čaj použijeme jako prevenci proti rakovině.

Tvrdí se, že zelený čaj neutralizuje škodlivé záření počítačů a televize. Pokud tedy často trávíte čas u těchto zařízení, měli byste jej pít o to pravidelněji.

Osoby, které trpí hypertenzí (vysokým krevní tlakem) a také osoby s vysokou hladinou cholesterolu v krvi. Působí rovněž proti kornatění tepen.

Zelený čaj obsahuje vedle mnoha cenných látek i vitamin E, o kterém je všeobecně známo, že oddaluje viditelné změny stárnutí. Zelený čaj vůbec působí i proti stárnutí buněk a tělo tak zůstává vitální až do co možná nejvyššího věku. O tom jste však jistě už slyšeli, nebo četli. Zelený čaj zkráceně řečeno prodlužuje život.

Působí však nejen jako prevence proti rakovině, ale všeobecně proti většině onemocněním. Za přičiňují to flavanoly (ty zabraňují množení škodlivých buněk), vitamin C ten jak je známo musíme přijímat denně a působí na posílení imunitního systému. Vitamin A, karoten chrání před volnými radikály ze záření především slunečních paprsků. Ovšem tyto vitamíny chrání také sliznice před poškozením. Navíc zelený čaj obsahuje fluor což má pozitivní účinek proti vzniku zubního kazu. Negativem je bohužel větší zabarvování zubů vlivem zeleného čaje.

Příprava zeleného čaje

Vždy když píšu o přípravě zeleného čaje, je poměrně těžké uvést všeobecně přípravu čaje. Proč? Každý druh čaje má svou specifickou přípravu. Jsou i druhy zelených čajů, které se nepřelévají horkou vodou.

Když se to však zevšeobecní, zelený čaj se připraví následovně. Uvařte vodu, ale pozor nezalévejte čaj horkou vodou. Voda musí vychladnout na teplotu kolem 60-80°C. Jak to poznáte? Nechejte vodu v klidu tak 3-5 minut. Nejdříve ohřejte konvici ve které čaj připravíte. Nalijte do ní horkou vodu, nechejte konvici ohřát pak zpět vylijte vodu. Přidejte čaj, obecně platí 1 lžička na šálek + 1 na konvici. To znamená počet šálků např. 4 = 4 lžičky + 1 navíc. Pak teprve přelijte vodou a nechejte velmi krátce luhovat. Já luhuji tak, že nechám lístky v konvici tzv. roztančit. To znamená, že vodu v konvici roztočím tak, aby lístky v ní se točili dokola. Neluhujte většinou déle než 2-3 minuty. Pak sceďte a můžete servírovat.

Jak již jsem říkal, příprava zeleného čaje je u každého druhu odlišná. Kupujete-li si čaj, který neznáte zeptejte se na způsob přípravy. V současné době je mnoho čajoven kde čaj můžete nejen ochutnat a koupit, ale personál vám poradí i s jeho přípravou.  

Závěrem bych vám chtěl ještě doporučit jednu věc. Dnes žijeme ve světě plném techniky, spěchu a někdy už na nás doléhá slabost, kterou si bohužel nemůžeme dovolit, kvůli dalšímu fungování v tomto životě. Těžko se z nás západních lidí zvyklých na komfort stanou buddhističtí mniši, ale zkuste občas vypnout. Nejlépe k tomu pomůže šálek zeleného čaje. Každý máme svůj osobitý rituál, někdo si pustí hudbu kterou má rád, otevře knihu a čte. Najděte si vy činnost, která vám bude vyhovovat nejvíce. Já si často vychutnávám čaj v místech kde se dobře cítím. Mám pár svých rituálů, které vám třeba jednou prozradím. Přeji dobrou chuť a pijte zelený čaj, nebo minule zmíněnou kopřivu. Pročistíte tělo, zklidníte duši a budete připraveni do nového ročního období, bez fenoménu zvaného „jarní únava“.

Příští sobotu, si představíme něco ze světa nápojů, které nám dodají vitalitu a svěžest. Jaké? To zatím neprozradím. Tak tedy sobota 15.3.2008, 14:00 hodina v pravidelné rubrice zdraví a životní styl.

Autor: Petr Čihák | sobota 8.3.2008 14:00 | karma článku: 14,05 | přečteno: 2016x