Čerstvé šťávy a jarní únava nemá šanci

Jaro už se nám blíží závratnou rychlostí a tělo žízní po vitamínech. „Fresh Juice“, je obecný název pro ovocné a zeleninové šťávy, připravené v odšťavovači. Častí čtenáři už si možná zvykají, na tradiční soboty na mém blogu věnované zdraví. Aktuálním tématem je fenomén zvaný jarní únava. Snad každému tyto šťávy chutnají, ale každý shodně tvrdí, že je nebaví příprava v odšťavovači. Respektive jeho následné čištění. To je velká pravda a vy to možná dle svých zkušeností znáte také. Je to právě ten proces, který nás po čase od přípravy šťáv odradí, na úkor našeho zdraví. V článku vám však pomůžu najít odšťavovače, které vám příliš práce a nepořádku neudělají. V žádném případě to nebude reklama přímo na typ přístroje, ale obecně na co se máte soustředit před nákupem. Šťávy mají blahodárné účinky na zdraví a budete-li je pít často, vaše tělo to ocení.

foto: Autor Tyto přírodně připravené šťávy jsou skutečně 100% přírodní, což džusy v obchodě v žádném případě nesplňují, snad jen podle etikety. Jsou vhodné nejen pro redukční dietu, ale i pro osoby s chudokrevností, používají se i pro očištění organismu. Tyto šťávy pokryjí naší denní potřebu vitamínů a minerálů. Nikdy by jsme asi nesnědli 4-5 mrkví denně jak je doporučováno. S takovou šťávou jich zvládneme mnohem více. Využívají je nejen sportovci, ale i lidé s vysokým pracovním vytížením. Ovoce a zelenina je totiž přirozeným zásobovačem denní potřeby bílkovin a přírodních cukrů. Nenechte se mýlit svou postavou, jste-li trochu při těle. Mnohdy vaše tělo může trpět podvýživou. Tyto látky totiž tělu chybí a v podstatě hladoví. My tuto potřebu pak doháníme rychlejším způsobem, než je zdrávo. Sladkým a tučným. Než jsem začal vedle bylinných čajů používat čerstvé šťávy, nikdy jsem nesnědl tolik zeleniny a ovoce za jediný týden jako teď. Žalostně málo. Možná je to podobné i u vás.  

 

10 důvodů proč pít čerstvé šťávy

-         Čerstvá šťáva obsahuje vedle vitamínů především lehce stravitelné cukry, bílkoviny a tuky

-         Obsahují minerální látky a vitamíny

-         Mnohdy je vhodnější používat šťávu než celé ovoce a zeleninu, díky lehčí stravitelnosti, což nejčastěji ocení děti a starší lidé

-         Urychlují metabolismus, jsou výborné při redukční dietě

-         Nejsou chemicky konzervovány

-         Neobsahují umělá barviva, sladidla

-         Mají přirozenou chuť a barvu

-         Dají se pít v průběhu celého dne

-         Po celý rok jsou vhodné pro posílení imunitního systému

-         V létě jsou vhodným nápojem, pokud jej ještě naředíte vodou.

 

Čím se řídit při výběru odšťavovače?

Cena? Dají se pořídit i poměrně levné odšťavovače, které pořídíte i za pětistovku možná i méně. Jenže ty mají většinou mnoho věcí, které vám rozhodně později znepříjemní příprava a následné čištění. Snad u ničeho není cena tak zásadní, jako právě v tomto případě. Počítejte s částkami v tisících. Ale i cena může být zavádějící a raději se neřiďte tím, čím dražší tím lepší. Čím se tedy při výběru řídit?

1)      Je důležité nejdříve si uvědomit co budete zpracovávat? Na trhu se totiž nacházejí dvě skupiny odšťavovačů: lisovací a odstředivé. Lisovací zvládnou klasické ovoce a zeleninu, ale také měkké ovoce, listovou zeleninu, ale dokonce i bylinky. Odstředivé, ty už velmi měkké ovoce, listovou zeleninu ani bylinky nezvládnou. Tento druh odšťavovačů zvládne klasické ovoce a zeleninu, pochopitelně i citrusy. To už je otázkou vaší volby, zda-li využijete i bylinkové šťávy. Nejčastěji se však používají ty odstředivé.

2)      Rychlost otáček u odstředivých typů. Tady je velmi výhodné čím vyšší tím praktičtější. Přístroje s vyššími otáčkami mohou pracovat i několik hodin v kuse. S nižšími otáčkami si přístroj musí po dvaceti až třiceti minutách odpočinout. Nižší otáčky však využijete v domácím použití a mají své výhody. Produkují totiž vysoce kvalitní šťávu, ale šťávy vyprodukuje méně než vyšší otáčky.

3)      Poslední věcí je pochopitelně praktičnost přístroje. Díky blahodárným účinkům šťávy jistě připadá v úvahu, že s ním budete pracovat často. Doporučuji proto sledovat především, kolik je toho nutné po práci umýt. Některé přístroje totiž musíte rozebírat na co nejmenší součástky, které jsou velmi zanesené zpracovanými surovinami. To nás může na tolik odradit, že přístroj bude leda ležet někde v koutě bez používání. Velmi šikovné jsou odšťavovače s nádobkou na odpad, poté snadné odejmutí sítka a kotouče, nejlépe i s hubicí pro odtok šťávy. Většina odšťavovačů, má i samostatnou nádobu pro sběr šťávy i s oddělovačem pěny. Jednoduše, důležité je sledovat snadnost odejmutí součástek a snadnost zpětného sestavení.

Doporučuji:

Na asi 750 ml šťávy

Mrkvová šťáva

5-6 mrkví, 1 zelené jablko

Babiččin sad

4 červená jablka, 4 zelená jablka, 2 hrušky

Kombinujte podle své chuti a fantazie. Přeji dobrou chuť a na zdraví! Hezký den.

Autor: Petr Čihák | sobota 15.3.2008 9:00 | karma článku: 13,09 | přečteno: 1417x