Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Tron – asijské peníze.

Můžou to být dobré peníze? Jak fungují? V 18.7.2023 má Tron 1,5 milionů aktivních adres, což je 1,5x více než BTC, a zároveň má 1,4 milionů aktivních adres na DEFI, což je 4,5x více než ETH. Na trhu nejpoužívanější krypto aktivum.

Můžou to být dobré peníze? Jak fungují? V 18.7.2023 má Tron 1,5 milionů aktivních adres, což je 1,5x více než BTC, a zároveň má 1,4 milionů aktivních adres na DEFI, což je 4,5x více než ETH. Proč překonává dvě největší krypto aktiva? Je zákazníky vybrané dobré krypto aktivum?

Je to jednoduché a přehledné.
Tron zvládá na základní vrstvě 2000 transakcí, a platby jsou opravdu rychlé. Každá adresa má na každý den 600 bodů šířky pásma a 0 energie. Na jednoduché poslání peněz (TRX) je potřeba šířka pásma. Tedy každý den může uživatel poslat 2x za den peníze zdarma. Jakmile mu dojde šířka pásma, musí si zaplatit transakční poplatky, což dělá přibližně 0,255 TRX (aktuálně 0.43Kč). Pokud chce uživatel poslat složitější transakci obsahující chytrou smlouvu, bude potřebovat body energie, pokud je nemá, opět zaplatí poplatek, kolem 32-60 TRX.

Body šířky pásma a energie jdou získat zmražením TRX na 14 dnů, zvaným staking. Uživatel si může vybrat, jestli zmražením získá šířku pásma nebo energii. Tyto body získává každý den, ale nesčítá se to a máje dokud jsou TRX zmraženy.
Za každý den lze získat 50 000 milionů Energie, která se rozdělí mezi uživatele, kteří zmrazili TRX.
Za každý den lze získat 43 200 milionů šířky pásma, která se rozdělí mezi uživatele, kteří zmrazili TRX.
Tedy čím více lidí šetří, tím je menší odměna, a čím méně šetří, tím je větší odměna. Zmražení snižuje cirkulaci peněz a tím snižuje znehodnocení. (V dnešním světě, kde fiat penězům klesá rychlost oběhu, si centrální banky a vlády mohou dovolit více tisknout nových peněz, než kdyby rychlost oběhu byla stále stejná). V den psaní článku se za 1 zmražený TRX dostane uživatel buď 1 šířku pásma, nebo 17 energie. Vždy ale dostane 1 TP (Tron Power), co představuje hlasovací body.

Jakmile tyto body použije uživatel k hlasování, získá i odměnu za uzavřené bloky. Odměna (v TRX) v den psaní článku dělá 4,3%. Pomocí TP se hlasuje o tom, kdo bude na 6 hodin SR (super reprezentant), tedy ten, kdo schvaluje bloky a hlasuje o změnách v síti. Těchto SR je vždy 27, a jsou to ti, co dostali nejvíce hlasů. Dále tu je 28 až 127 SP partnerů (dále jen SRP), co jsou další, kteří dostali nejvíce hlasů po zvolených SP. V současnosti se vybírá ze 400 kandidátů.

SRP a SR mohou navrhovat změny v síti a hlasovat o nich. Také mohou hlasovat o odměnách, které se jim vyplácejí. Tron je ale systém POS, který zajišťuje vyvážené motivace. A tak lidé, co vládnou, si uvědomují, že jejich odměny tvoří inflaci, a pokud budou peníze inflační, pak i jejich zmražený majetek bude ztrácet hodnotu. Tak není překvapující, že si dobrovolně drží odměny takové, aby síť nebyla zbytečně moc deflační, ale ani inflační. V den psaní je inflace sítě -2,93% (tedy deflační), a tato deflace trvá už od 1.11.2021.

Tvoření nových mincí TRX. SR jsou voleni na 6 hodin, a je to 27 adres s nejvíce hlasy. Za každý 1 TRX zmražený je 1 TP neboli hlas. Možnost kandidovat, neboli zápis stojí 9999 TRX, které jsou spáleny. Hlasovat lze kdykoliv, a každá změna preference stojí šířku pásma, ale vytvoření hlasu vyžaduje zmražení TRX na 14 dní. Každých 3 sekundy je vytvořen 1 blok. SR (super reprezentanti) za blok dostanou odměnu 16 TRX, a odměna je rozdělena rovnoměrně! Dále odměna za hlasování 160 TRX každý blok, ze které si berou 20% SR a SRP, je rozdělena podle počtu hlasů.

Páleni mincí TRX. Pokud uživateli nestačí šířka pásma nebo energie na uskutečnění transakce, pak za tuto transakci zaplatí poplatek v TRX, a tyto mince jsou spáleny. Co zabraňuje útokům přetěžující sít a pomáhá snižovat inflaci v síti. Ale vůbec nepomáhá síti si udržet hodnotu, když je síť nevyužívaná.

Síť bude muset asi jako první také řešit velikost historie bloků. Ta už zabírá více než 1,7Tb. Časem se asi zvolí hranice nutné historie pro SR.

Technická bezpečnost: TaPoS sítě vyžadují, aby každá transakce zahrnovala část hash v poslední hlavičce bloku. Tento požadavek zabraňuje opakovanému přehrávání transakcí na rozvětvení, které neobsahuje odkazovaný blok. To efektivně zabraňuje 51 útokům a zpětné změně historie.

Závěr: Tron je založen na důkazu vlastnictví (POS), díky kterému má největší odolnost vůči společenskému (státnímu) nátlaku znehodnocovat peníze pomocí monetární inflace. To, že řídí Tron jen 27 lidí a méně, protože mohou mít více adres, nesnižuje bezpečnost díky ekonomické motivaci a tomu, že ostatní uživatelé je mohou sesadit do 6 hodin a pokud na to nebudou mít prostředky, mohou prodat a tím znehodnotit majetek, který tito správci mají uzamčený na 14 dní. Tím, že většina uživatelů bude hlasovat jen pro správce a přímo se nemusí zabývat jednotlivými technickými údaji a několika řešeními, je volba pro uživatele jednodušší. Pokud by se museli jednotliví uživatelé zabývat i složitými technickými údaji, byly by volby neefektivní a kvůli nedostatečné znalosti problematiky. Malý počet SR je také výhodný kvůli rychlosti sítě, velké decentralizaci a nutnost neustále komunikovat se stovkami poolů, validujících bloky, což zpomaluje celý systém a bezpečnosti moc nepřidá. Tron je tedy efektivně řízený jako firma s decentralizovanými právy a ti s největší motivací udržet systém konkurenceschopný a tím i zachovávající hodnotu.
Systém tedy vyžaduje, aby SR neustále kontrolovali svoje odměny, jestli nejsou příliš vysoké, co není ideální, ale ani ne na škodu, když jsou dobře motivováni. Dále, pokud bude systém přetěžovaný, všichni, co hlasují a SR s SRP, budou mít velké zisky, které můžou využít na zlepšení systému, aby maximalizovali zisk. Systém tedy správně dává největší odměny těm, co mají zodpovědnost a chtějí jí mít.
Jako peníze si hodnotu udrží. 
Výkon sítě je také dobrý a působí vůči konkurenci opravdu rychlí. V síti zatím je hlavně jen TRX a tokeny držící hodnotu USD, BTC a ETH, což jsou ty nejhlavnější konkurenční peníze. V systému nevzniká zatím vůbec konkurenční prostředí, vše tam je jednou. Jeden DEX, jedna služba na pronájem energie, jedna služba na NFT atd. Co nevypadá zdravě. Také cena za poslání chytré smlouvy je vysoká, pokud uživatel nemá dost energie, co dává výhodu konkurenci.
De facto SP musí si vyplácet tolik, kolik se vybere na poplatcích, a tím udržovat neměnný stav mincí. Místo pálení poplatků by se mince mohli převést rovnou na odměny a zmenšilo by to riziko špatného řízení.

Nakonec uživatel i s menším množstvím uzamčených (zmražených) TRX má dostatek šířky pásma, aby nemusel za transakce platit, co dává velkou konkurenční výhodu.
Děkuji, že se zajímáte o peníze, co jsou nejužitečnějším vynálezem lidstva, který vznikl přirozeně.
 

Autor: Petr Borovec | úterý 18.7.2023 11:59 | karma článku: 5,54 | přečteno: 215x
  • Další články autora

Petr Borovec

Důsledky zavedení až 37 % cla na Čínské elektrická auta

Proč bylo zavedeno a kým? Které skupině lidí to pomůže a které uškodí? Proč je clo dočasné? Šlo to vyřešit jinak a efektivněji?

6.7.2024 v 13:34 | Karma: 15,00 | Přečteno: 450x | Diskuse | Politika

Petr Borovec

Jak vzniká socialismus?

Pokud budeme znát příčiny, kvůli kterým vzniká socialismus, budeme vědět i, jak ho omezit. Bohužel ne každý si dá tu práci zjistit příčinu a místo toho se uchyluje k neefektivnímu populismu

21.6.2024 v 11:34 | Karma: 7,22 | Přečteno: 235x | Diskuse | Politika

Petr Borovec

Jeden zákon chránící před utrpením

Tento článek je doporučeno číst pouze lidem starším než 30 let. Článek o utrpení, které dokážeme řešit, ale málokdo poptává u politiků a tak to neřešíme.

16.6.2024 v 17:50 | Karma: 12,02 | Přečteno: 260x | Politika

Petr Borovec

Konkurenceschopnost, co je vidět a co není

Jak zvýšit konkurenceschopnost? Fungují socialistické snahy o zlepšení konkurenceschopnosti? Funguje svobodné snižování zisku a tržní centralizace? A co životní náklady?

23.5.2024 v 18:39 | Karma: 4,30 | Přečteno: 115x | Diskuse | Politika

Petr Borovec

Česká pirátská strana, ekonomické důsledky programu.

Stručně hodnotím jejich 4 priority do voleb EU, které sami zveřejnili. Pro ty co hledají další argumenty.

10.5.2024 v 18:43 | Karma: 14,61 | Přečteno: 394x | Diskuse | Politika
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Rozdáváme kola za milion korun

15. července 2024

Členství v iDNES Premium má velkou spoustu výhod. Čtenáři se dostanou ke všem prémiovým článkům na...

Trumpa při pokusu o atentát trefili do ucha. Střílel mladý republikán, nepřežil

14. července 2024  1:01,  aktualizováno  14:56

Republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump přežil pokus o atentát. Na...

„Nakonec na mě plivnul.“ Nizozemec loví Češky a prodává je na gangbang

18. července 2024

Premium Stovky českých žen k natáčení tvrdého porna v Nizozemsku naverboval v uplynulých letech Daniël van...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s...

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

14. července 2024  15:17,  aktualizováno  17:04

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média....

OTÁZKY A ODPOVĚDI: Harrisová nemá nominaci jistou. Co teď čeká demokraty

22. července 2024,  aktualizováno  1:21

Spojené státy se poprvé od roku 1968 dostaly do situace, kdy se úřadující prezident rozhodl...

ANALÝZA: Izrael klepl Húsíe přes prsty. A Íránu vyslal signál, že na něj dosáhne

22. července 2024

Premium Od spolupracovnice MF DNES v Izraeli Operace se zapíše do dějin izraelské armády. Její letouny reagovaly na útok, který nepřišel od...

K patnáctinám lahev. České děti dál pijí alkohol nadmíru, závislých jsou stovky

22. července 2024

Premium Děti v Česku mají dlouhodobě problém s alkoholem. Podle mezinárodní studie, na které se podílela...

Do práce raději ekologicky. Nevozit se a radši šlapat, po svých či na kole

22. července 2024

Změňte dojíždění do práce vozem za pravidelnou lekci tělocviku, na niž marně hledáte volnou...

Kompletní péče o pleť v jedné tyčince? Podle Manufaktury to jde
Kompletní péče o pleť v jedné tyčince? Podle Manufaktury to jde

Na cestách může být péče o pleť a pokožku náročná. Abyste s sebou nemusela neustále nosit denní a noční krém, sérum, balzám či masku, přišla...

  • Počet článků 116
  • Celková karma 9,05
  • Průměrná čtenost 422x
Elektrikář, investor začátečník (8 let porážím výkonost globálního trhu), studující ekonomiku.
Více informací na mém FB,