Lze vytvářet 2% inflaci bez devastace lidských životů
V předchozím článku „Důsledky inflace peněz“ jsem popsal, jak současný systém udržující 2% inflaci ovlivňuje společnost. Tento článek na něj volně navazuje, takže je užitečné mít znalosti z předchozího článku.
Odkaz na článek: https://blog.idnes.cz/petrborovec/dusledky-inflace-penez.Bg21010816
Pokud dlužník splatí dluh, nově vytvořené peníze zaniknou. Aby systém vytvořil inflaci, jsou potřeba dlužníci, kteří nesplácí a končí v exekucích nebo na ulici, nebo je třeba stát, který se neustále zadlužuje a své dluhy nesplácí. To je běžná praxe nejen u nás, ale i v mnoha dalších zemích. Dříve bylo běžné využívat lidi jako otroky pro zajištění blahobytu. Dnes se těmito oběťmi dobrovolně stávají nejslabší dlužníci.
Jaké je řešení?
1. Upravený systém úročení: Jednou z možností je upravit systém tak, aby nové peníze byly vytvářeny pouze prostřednictvím úroků na spořícím účtu (co není nic nového, nové peníze dostávají spořící účty už teď) . Všechny půjčky, jak bankovní, tak státní, by byly financovány věřiteli a úrok by byl určován nabídkou a poptávkou. Centrální banka by distribuovala nové peníze podle úrokové sazby, kterou by určovali podle aktuální inflace. Výše úročeného vkladu by mohla být omezena na jednoho občana do určité míry.
Výhody: Nové peníze by byly rozdělovány rovnoměrněji, než je tomu nyní například u hypoték. Lidé by nebyli motivováni k neustálému zadlužování, ale spíše by se soustředili na vytváření rezerv, které by je ochránily v těžkých časech. To by vedlo k větší odolnosti vůči vnějším problémům a snížení závislosti na státu, což by mělo za následek i pokles poptávky po státní pomoci.
Nevýhody: V případě plošného globálního problému (například pandemie) by lidé mohli hromadně vkládat velké množství peněz do oběhu, čímž by se vytvořila inflace. Inflace by se také obtížněji řídila. Snížení úroků by vedlo k tomu, že lidé by přestali šetřit a peníze by proudily do oběhu, což by opět způsobilo inflaci. Pokud by však inflace byla příliš nízká, další snížení úroků by nemuselo pomoci, protože všechny peníze by již byly v oběhu, a ke zvýšení inflace by bylo potřeba zvýšit úrok, což by ale motivovalo k úsporám, což by vedlo k deflaci.
Závěr: Není možné zajistit stabilní hodnotu peněz a tím ani kvalitní měřidlo, které by poskytovalo nezkreslené cenové signály.
2. Pouze stát může vytvářet nové peníze. Musel by se však přísně řídit pravidlem, že bude vytvářet jen takový deficit, jaký je potřeba k udržení inflace na 2 %. Už dnes český stát vytváří 20 % až 40 % nových peněz, protože může snadno splácet dluhy dalšími, většími dluhy, aniž by výrazně klesla důvěra.
Pokud by měl stát za cíl vytvořit 2% inflaci, musel by snížit zdanění a více financovat své výdaje dluhem, který inflaci vytváří. O tom, co by se z těchto peněz financovalo, by rozhodoval trh (tedy lidé) během voleb. Pro představu, v roce 2023 by pokryly veškeré vytvořené peníze v oběhu M2 státní výdaje z 15 %. Zároveň by bylo nutné, aby stát za tento dluh neplatil žádný úrok, protože ten by zbytečně způsoboval zánik peněz, což není žádoucí.
Výhody: Snížení zdanění a tím zvýšení konkurenceschopnosti. Lepší přerozdělení nových peněz do společnosti než pomocí hypoték. Relativně dobrá řiditelnost – v dobách vysoké inflace by stát mohl navýšit daně nebo snížit své výdaje.
Nevýhody: Lidé na trhu nemají ekonomické vzdělání, což by pravděpodobně vedlo k vytváření poptávky po zneužívání moci vytvářet nové peníze, zejména v dobách inflace. Nejpravděpodobněji by toho zneužívaly skupiny rodičů s malými dětmi a důchodci na úkor ostatních. Politici by tedy nemohli provádět řízení státu podle pravidel, protože se neubrání tržní poptávce.
3. Rozdávání peněz všem bez rozdílu. Státní úředník stejně neví, co nejlépe odpovídá poptávce lidí. Lidé spořící na spořicích účtech zase nestabilně uvolňují peníze do oběhu. Podobně jako při investování, když nevíš, která akcie je podhodnocená a která nadhodnocená, je nejlepší investovat pasivně do všech. Když nevíš, který člověk ti vytvoří stabilní inflaci, dej to všem lidem.
Pokud by tedy ČNB založila každému občanovi ČR účet, na který by posílala nové peníze, které by musely být utraceny do roka, jinak by propadly, získala by stabilnější a spolehlivější způsob vytváření peněz podle potřeby. Trh by pak rozhodl, za co se peníze utratí, a tedy kde bude inflace větší a kde menší. ČNB by sledovala průměrnou inflaci a podle toho by navyšovala nebo snižovala částku, kterou lidé dostanou.
Výhody: Nejlepší distribuce nových peněz – každý využije peníze podle svých schopností. Stabilní regulace inflace s minimálním rizikem vzniku bublin a krizí. Systém je těžko zneužitelný, pokud se dodrží jedno pravidlo: rovnost. Navíc nevytváří dlužníky na žádné úrovni.
Pro kterou možnost byste volily. Nebo znáte jinou možnost která by zajistila inflaci 2%? (ps: nehledáme teď bezinflační systém, nebo se stabilní monetární politikou)
Děkuji, že se zajímáte o důsledky lidského jednání.
Další jednoduchý zdroj informací jak funguje monetární politika je kniha:
Trhy měnová politika pro nadšence a investory. Od: Dominik Stroukal a Jan Berka.
Petr Borovec
Proč dnešní liberálové na trhu neuspějí?
Abychom uspěli na trhu, musíme nejprve zjistit, co děláme špatně. To znamená, v čem se naše nabídka nesetkává s poptávkou.
Petr Borovec
Je to problém, když přestaneme spalovat benzín a sníží se příjem státu?
Vyvolává to emoce, ale jak velký problém to je? Jaké je zdanění benzínu? Jak to řešit dlouhodobě a spravedlivě?
Petr Borovec
Důsledky zavedení až 37 % cla na Čínské elektrická auta
Proč bylo zavedeno a kým? Které skupině lidí to pomůže a které uškodí? Proč je clo dočasné? Šlo to vyřešit jinak a efektivněji?
Petr Borovec
Jak vzniká socialismus?
Pokud budeme znát příčiny, kvůli kterým vzniká socialismus, budeme vědět i, jak ho omezit. Bohužel ne každý si dá tu práci zjistit příčinu a místo toho se uchyluje k neefektivnímu populismu
Petr Borovec
Jeden zákon chránící před utrpením
Tento článek je doporučeno číst pouze lidem starším než 30 let. Článek o utrpení, které dokážeme řešit, ale málokdo poptává u politiků a tak to neřešíme.
Další články autora |
Barbaři na hranicích. Fotky od Hamásu zahanbily západní média
Seriál Pokud vás už válka na Blízkém východě unavuje, podívejte se na fotky ze 7. října loňského roku. Ty...
K romskému chlapci po konfliktu s učitelem jela záchranka. Zasáhla policie
Policie řeší incident, při kterém se v Koryčanech na Kroměřížsku fyzicky střetl učitel s žákem....
Obsese zbraněmi, morbidní porno a stres. Vrah z fakulty střílel už na střední
Premium Čtyřiadvacetiletý muž ze středostavovské rodiny bez ekonomických problémů a se slibně rozběhlou...
Malý Vilík prohrál svůj boj s rakovinou. Sbírka pomohla rodině strávit čas spolu
Rodiče malého Vilíka na stránce Donio v červenci vybírali peníze, díky kterým se mohli plně věnovat...
Za zpackanou digitalizaci mimořádné odměny. Bral je i obviněný z Dozimetru
Premium Ministerstvo pro místní rozvoj zaplatilo za digitalizaci stavebního řízení k 9. září letošního roku...
Už žádné popíjení na ulici, známá tokijská čtvrť omezuje alkohol
Popíjení alkoholu na veřejnosti v nočních hodinách v tokijské nákupní a zábavní čtvrti Šibuja...
K Izraeli není univerzita kritická, vadí studentům. Na demonstraci řekli požadavky
Ukončení spolupráce s izraelskými institucemi a organizacemi nebo vyjádření solidarity se zničenými...
Proti bourání zahrádek v centru Prahy podal majitel restaurací žalobu
Několik nelegálně stojících restauračních předzahrádek na Staroměstském náměstí již metropole proti...
„Lidé, kteří mají papírové domy, odjeli.“ Češi v USA se chystají na hurikán Milton
Hurikán Milton míří přes Mexický záliv k západnímu pobřeží Floridy. Zesílil ze čtvrtého na nejvyšší...
REZERVOVÁNO Pronájem bytu 3+1 se zahradou, ul. Tyršova, Opava
Tyršova, Opava - Předměstí
11 000 Kč/měsíc
- Počet článků 119
- Celková karma 10,42
- Průměrná čtenost 422x
Více informací na mém FB,