Budoucnost kryptoměn v ochraně před inflací
Začalo to vytvořením mincí na jednotlivých blockchainech, které byly propagovány jako ochrana před inflací díky omezenému množství mincí. Některé kryptoměny, jako například Bitcoin, Cardano jsou inflační jen do určitého mnoství mincí, co má chránit před ztrátou hodnoty. Nicméně tvrzení, že to skutečně zajišťuje ochranu před ztrátou hodnoty, je nepřesné. Věci mohou být vzácné, například obrazy od známého autora, ale i tak mohou ztratit hodnotu, protože cena je určována nabídkou a poptávkou. Pokud se tedy těžaři rozhodnou neměnit množství Bitcoinu v oběhu, měnít se bude pak jen pouze poptávka, která bude měnit cenu. Bitcoin, Ethereum, Cardano, Tron a další vzácné kryptoměny zatím dokázaly chránit před znehodnocením, i když s velkou volatilitou, jen díky dlouhodobě rostoucí poptávce, která však nemůže růst do nekonečna. Až se dostatečné množství lidí zásobí Bitcoinem, zanikne potenciál dalšího růstu hodnoty a zvýší se riziko poklesu. Kdo by držel něco tak rizikového? Předpokládá se tedy, že časem dojde k prodeji a přesunu k lepší alternativě nebo neustále nevypočítatelnému kolísání ceny na kterou budou náhodně vydělávat a doplácet zákaznici, co je bude motivovat hledat lepší peníze. Kryptoměny nebudou stabilně držet hodnotu, dokud těžaři a validátoři nezačnou aktivně řídit nabídku podle měnící se poptávky, podobně jako centrální bankéři, nebo výrobci zboží na trhu. Tyto ekonomické zákony nejdou ošálit!
Kryptoměny založené na systému POS (Proof of Stake) už začaly hledat způsoby, jak řídit nabídku, a tím zajišťovat stabilitu. POW (Proof of Work) kryptoměny to nedělají, a proto zaostávají. V budoucnu, až dosáhnou svého poptávkového vrcholu (zde nemyslím krátký 4 letý cyklus), zklamou své držitele nestabilitou a poklesem hodnoty kvůli tomu že trh přirozeně přejde k lepší konkurenci, jako se stalo v minulosti u zlata. Připomínám že peníže jsou metr který k předávání tržních informací potřebuje být přesný.
Naštěstí se trh neustále vyvíjí a našel efektivnější způsoby ochrany před znehodnocením a to stablecoiny. Tyto tokeny drží hodnotu měny, kde je řízena nabídka podle poptávky. Problémem státních měn je, že používají aktivní stabilizaci hodnoty s cílem dosáhnout průměrné roční inflaci 2 %. V kryptoměnovém světě se zatím tento problém řeší tím, že stablecoiny lze uložit a získat z nich úrok vyšší než inflace. Nezáleží na poptávce po stablecoinu – stále si drží hodnotu ovlivní to jen úrok který generují. Toto řešení přinese kryptoměnám typu POS značné výhody, jakmile úrokové sazby v bankách klesnou pod 4 %. V takovém případě budou lidé, kteří tomu rozumí, přecházet na stablecoiny, například na Tron s úrokem 4,15 %.
V budoucnu se pravděpodobně objeví stablecoiny nebo mince, které budou řízeny tak, aby si udržely hodnotu vůči inflaci v konkrétní zemi, nebo na kontinentu. Tento přístup bude využívát aktivního řízení nabídky mincí podle poptávky, jak to trh umí nejlépe. Jen stím rozdílem že to bude více decentralizované a hlavně mezi nimi bude konkurence, ale ne tak moc aby to bylo neefektivní.
Další mýtus je, že musí být vše decentralizované. Decentralizace byla nutná na začátku, aby tvůrci nebyli zničeni za vytváření konkurence. Dnes, když je sektor velký, není snadné konkurenci zničit, protože krypto trh má sílu vytvářet vlastní zákony. Krypto trh se může posunout k efektivnějšímu zajištění bezpečnosti prostřednictvím vlastnického práva. Decentralizace je totiž neefektivní – jedná se o majetek rozdělený mezi příliš mnoho vlastníků co vede k tomu, že ho nikdo neřídí ani nevylepšuje. Takový majetek je časem nahrazen konkurencí, která umí reagovat na změny poptávky. Dokonalá decentralizace je v podstatě dokonalí komunismus.
Naštěstí dochází k centralizaci v celém krypto sektoru. Těžba Bitcoinu se centralizuje s rostoucí obtížností a státními dotacemi. Kdy každé zvýšení obtížnosti těžby snižuje zisky těch co nereinvestují veškerý zisk do těžby a i tak mají menší zisk než ti velcí, takže časem dojde k centralizaci. Kryptoměny typu POS budou také časem řízeny především 10 % nejbohatších držiteli. Tron například má pouze 27 hlavních validátorů a dalších 127 na kontrolu, což je blízké ideálnímu počtu pro efektivitní řízení a zabráněnění ekonomickému jevu zvaného problém veřejného statku a to už teď s rovnoměrnějším rozdělením mincí.
Dalším mýtem je, že kryptoměny nepoužívají podvodníci. Na blockchainu lze dohledat vše a jakákoliv akce, kterou uděláte, už nikdy nezmizí. Znamená to tedy, že je blockchain nevhodný pro krádeže? Ano, pokud víme, komu patří jednotlivé adresy, a pokud těžaři nebo validátoři aktivně blokují transakce zlodějů. Ne, pokud trh nevyžaduje KYC a další ověření totožnosti – v takovém případě nezáleží na tom, že je vše viditelné, protože nikdo neví, komu adresy patří. A nezáleželo by ani na tom, že je to veřejné, pokud lze ukradené mince beztrestně použít. Naštěstí trh už na tom pracuje a anonymita, která je škodlivá ve všech oblastech svobodného trhu, je postupně omezována a vytlačována. To činí kryptoměny bezpečnějšími než dolar. Argument, že nyní nevidíme využívání kryptoměn k podvodům, je chybný díky anonymitě v některých oblastech kryptoměn není možné tyto aktivity odhalit, a proto nelze tvrdit, že neexistují.
Dalším mýtem, ke kterému bych se chtěl vrátit, je sen bitcoin maximalistů, že jednou všichni přejdou na bitcoin a státní měny se kvůli tomu dostanou do hyperinflace. Jak jsem již zmínil, měny mají aktivně řízenou nabídku podle poptávky. Pokud poptávka klesne a dojde k přebytku dolarů, úroky se mohou zvýšit tak, aby například 6 % dolarů zaniklo a výsledkem byla 2% inflace cen zboží. Dnes je tvořeno 6 až 15 % nových dolarů, aby se dosáhlo 2% inflace, ale klidně se může stát, že dojde k opaku – vznikne trh, kde státy nebudou mít deficit, dokonce budou záměrně vybírat vyšší daně, aby splatily co nejvíce dluhů. To nemusí znamenat recesi ani změnu politického vedení směrem ke kapitalismu. Jen že to může dostat mnoho lidí na ulici, protože se nedokázou přizpůsobit. Co pak také čeká držitele bitcoinu po dosažení vrcholu popularity, pokud centralizovaná těžba nezmění systém. Změna kodu by nebyla nic nevídaného už se to parktárt stalo v minulosti, kvůli chybám v kódu který tam zůstali po tvůrci.
Děkuji že se zajímáte o důsledky lidského jednání.
Petr Borovec
Klesající porodnost
Bude dost pracujících lidí? Bude důstojné stáří? Lidé až do určité technologické úrovně nedokázali efektivně regulovat počet svých potomků. Nyní, když to dokážou, někteří se toho bojí a vymýšlejí důvody, proč je to špatně.
Petr Borovec
Proč dnešní liberálové na trhu neuspějí?
Abychom uspěli na trhu, musíme nejprve zjistit, co děláme špatně. To znamená, v čem se naše nabídka nesetkává s poptávkou.
Petr Borovec
Lze vytvářet 2% inflaci bez devastace lidských životů
Dnešní inflaci nelze vytvořit bez nesplaceného dluhu nebo nekonečných splátek. Jak dosáhnout inflace bez lidského utrpení a zároveň jednodušším způsobem, než se to dělá dnes?
Petr Borovec
Je to problém, když přestaneme spalovat benzín a sníží se příjem státu?
Vyvolává to emoce, ale jak velký problém to je? Jaké je zdanění benzínu? Jak to řešit dlouhodobě a spravedlivě?
Petr Borovec
Důsledky zavedení až 37 % cla na Čínské elektrická auta
Proč bylo zavedeno a kým? Které skupině lidí to pomůže a které uškodí? Proč je clo dočasné? Šlo to vyřešit jinak a efektivněji?
Další články autora |
Pohřešovaného manažera našli mrtvého, po noční nehodě patrně bloudil v lese
Policisté v pondělí dopoledne našli pohřešovaného manažera e-shopu s hudebními nástroji Kytary.cz....
Velký test másla: Nejlahodnější vzorek nebyl ani bio, ani z alpského mléka
Premium Lahodné máslo, které chutná a voní po smetaně, nemusí stát majlant. Jenže napěchovat jím mrazák,...
Bývalý syrský prezident Asad je s rodinou v Moskvě. V Rusku získali azyl
Sledujeme online Bývalý syrský prezident Bašár Asad a jeho rodina jsou v Moskvě, kde od ruských úřadů získali azyl....
Zmizel manažer e-shopu s hudebními nástroji. Odjel do Krkonoš a nevrátil se
Policisté pátrají po sedmačtyřicetiletém Filipu Č. manažerovi e-shopu s hudebními nástroji...
Režim padl, hlásí syrští povstalci. Vtrhli na íránskou ambasádu
Sledujeme online Povstalci i exilová opozice v neděli nad ránem ohlásili konec režimu syrského autoritářského...
Cena garáží se za poslední dekádu ztrojnásobila, někde stojí jako malý byt
Premium Nabízím k prodeji garáž, cena dva miliony. Ne že by to bylo běžné, ale občas už na podobně znějící...
Rozruch kolem plynu. Češi tlačí na Němce kvůli poplatku, Slováci hledí na východ
Plynu je v Evropě dost, přesto okolo něj panují nejistoty. Českých spotřebitelů se více dotýká...
Atomovky, nebo NATO. Ukrajina trpce lituje, že se vzdala jaderných zbraní
Premium Pervomajsk. Město zhruba na půli cesty mezi Kyjevem a Oděsou, nedaleko hranic s Moldavskem, které...
Dálniční známky s přirážkou. Neoficiální weby předražují viněty o stovky korun
Premium Dálniční známky po březnovém cenovém skoku od ledna znovu citelně podraží. A kdo si nedá pozor,...
Pronájem bytu 3+kk 67.5 m2 v obci Miličín
Miličín, okres Benešov
14 000 Kč/měsíc
- Počet článků 119
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 421x
Více informací na mém FB,