Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Volání jara

Oslavujeme smrt, znovuzrození a nebo orgie na lesním paloučku ? Všechny tyto a ještě mnohé další významy obsahují naše velikonoční tradice. Pojďme se dnes za některými z nich vydat a rozkrýt jejích původ.  

    Velikonoce. Nejvýznamější křesťanský svátek, oslavující zmrtvýchvstání Ježíše krista. První mimobiblická zmínka o křesťanských velikonocích pochází z obodobí 200 let po kristu a jde o záznam sporu o datum jejich slavení. Ovšem ono samotné Kristovo zmrtvýchvstání proběhlo v období židovského svátku pesach, který připomíná vyjití z otroctví a cestu ke svobodě a zároveň je oslavou probouzení půdy a země. Ani židé nebyli první kdo v tomto období slavil. Snad každý národ který si byl vědom změn v průběhu roku nějakým způsobem oslavoval jaro. Symbol zmrtvýchvstání však není pouze křesťanská záležitost. Již sumerská bohyně Ištar byla podle legendy nahá pověšena na kůl a posléze došlo k jejímu zmrtvýchvstání a návratu z podsvětí. Další bohové jimš se podařilo vyváznout ze spárů smrti jsou například egyptský Horus či řecký Dionýsos. Na našem území byli v předkřesťanské době Velikonoce nebo jarní rovnodennost slaveny jako nový rok. Byl očekáván příjezd boha Jarovíta či Jarila ( později přešel do křesťanské podoby jako sv. Jiří), který svým kouzelným klíčem otevíral zemi a oblaka. Jindy též bojoval s drakem který zadržoval urodné síly. Je zasnouben s bohyní Leljou či Lejljou, se kterou se stihne pomilovat, ale nakonec odchází opět do podsvětí, neboť podléhá ranám utrženým v boji.

Již jste si dali letos beránka ? Jistě je to dnes nedílná součást velikonočně vyzdobeného stolu a možná noční můra nejedné hospodyně, ale jak se do Velikonoc dostal? V křesťanství symbolizoval beránek památku Krista který byl jako nevinný poslušný a čistý beránek obětován. U židů byl beránek či ovce symbolem Izreality, tedy člena božího stáda o něž se stará jejích pastýř - židovský Bůh. Živý beránek byl také často zabíjen na památku vyvedení Izreale z egyptského otroctví, čímž započala biblická pouť národa k hoře Sinaj. U nás se beránek jako takový začal péct až na přelomu 19. a 20. stol. Naši předci obětovali jehně nebo beránka jarním bohům. Lidé chudší kteří si nemohli živého beránka dovolit často pekly obřadní koláče jako zástupnou oběť. Bábovky, jak se nazývaly, mohly mít tvar ovce - stejně tak jako o Vánocích například ryby. Dalším pečivem které se o jarní rovnodennosti peklo byli skřivánci z těsta. Byli symbolem přivolávání jara a plodnosti. Malé děti s nimi pobíhaly po vsi, házely je přes střechy a volali na ně, aby na svých křídlech přinesli jaro.

A jdeme na to, pomlázku do ruky ... Pomlázku? Nebo třeba též dynovačku, mrskut, pomihod, korbáč.... Snad jen pro málokterý předmět má naše řeč tolik krásných výrazů jako pro několik vrbových proutků umě spletených dohromady. Používá se 6-12 proutků většinou v sudém počtu. Uplést takovou pomlázku dříve patřilo k naprosto běžné dovednosti každého muže či chlapce. Šlehána či pomlazována nebývala pouze děvčata. Bylo to vyjádření přání zdraví, krásy a mládí které se projevovalo stejnou měrou oběma pohlavím. Za toto přání byla odměnou kraslice. Ovšem význam šlehání vrbovým proutkem nespočíval pouze v předávání jeho síly. Byla to i příležitost, kdy si mladí lidé hledali své budoucí protějšky. Však i barevné pentle které se do dnes váží koledníkům na jejích pomlázky mají svůj význam - každá barva měla svůj význam: rudá - náklonnost a láska, modrá - naděje, žlutá - odmítnutí či zelená znamenala, že chlapec je dívce oblíben. Některé prameny dokonce hovoří i o tom, že pomlázka symbolizuje falus a vyšlehání je symbolický akt oplodnění při kterém má žena opět načerpat síly z mladých proutků, aby se dále mohla starat o rodinu a její rozrůstání.

A je po koledě. Jídelníček na dalších několik dní je jasný. Vejce na vššechny způsoby a ještě možná zbudou. Ale co jsme si to vlastně vykoledovali? Čím jsme to byli obdarování? Kraslice, na tvrdo uvařené či vyfouknuté vajíčko. Jako dar pro koledníky se používalo především plné a barvami zdobené vajíčko. Prázdné vyfouknuté, čistě bílé skořápky značili smrt a byli ozdobou pro Moranu, která byla vynášena z vesnice. Výdunky či pomalovaná vyfouknutá vajíčka se začala objevovat až v moderní době. Nicméně vejce jako takové je symbolem života a plodnosti již od pravěku. Svědčí o tom mnohé archeologické nálezy. Jako kultovní předmět se prokutálelo, snad právě díky svému tvaru připomínajícímu koloběh života, celými lidskými dějinami. Zmínky o zdobení skořápek je možné dohledat v historii všech významných národů po celém světě. Ve starém Římě například bylo vejce spojeno s dyjonysovským misteriem a obsahovalo učení o stvoření světa ze zářícího stříbrného vejce, které v lůně temnoty snesla černokřídlá bohyně noci. Vajíčka tak sloužila temným, „podsvětním obřadům“, ale také byla rituálně používána pro posílení ochrany či k zajištění posmrtnosti životů. Ať už jde o legendy či podložená svědectví, je jasné, že vajíčko bylo vždy symbolem nových počátků či zrození. Vždyť i latinský výraz "ad ovo" - doslova "od vajíčka znamená od úplného počátku.

 Tak a máme po Velikonocích. Možná tedy příští rok až budete vyjíždět na svůj každojarní okruh, zkuste se zamyslet nad tím vším co vás čeká a co vlastně je pravým účelem vašeho konání. Nebývá na škodu porovnat to co děláme s tím, jak to bylo původně myšleno a záměr svého konání přiblížit k původní myšlence. Nebo zkuste třeba svojí dceru, ženu, sestru, ... seznámit s významem barev na stuhách a možná bude na obecně ne moc dobře příjmané Velikonce nahlížet lépe. Otázkou vlastního svědomí pak už jen zůstává, jaký význam vy sami budete nadále přisuzovat pomlázce, mrskutu, dynovačce, ... no však víte co myslím.

Autor: Petr Bezděk | úterý 29.3.2016 20:41 | karma článku: 9,08 | přečteno: 179x
  • Další články autora

Petr Bezděk

Jeden den v březnu.

Jeden den je seriál ve kterém se budu věnovat každý měsíc zvolenému tématu. Téma zpracuji v krátkou fotoesej která mapuje průběh vybraného tématu v jednom dni.

5.4.2018 v 15:00 | Karma: 9,40 | Přečteno: 134x | Diskuse | Fotoblogy

Petr Bezděk

Jeden den v Únoru

Jeden den je seriál ve kterém se budu věnovat každý měsíc zvolenému tématu. Téma zpracuji v krátkou fotoesej která mapuje průběh vybraného tématu v jednom dni.

3.3.2018 v 20:19 | Karma: 9,06 | Přečteno: 242x | Diskuse | Fotoblogy

Petr Bezděk

Prodej vánočních psů

Jaký je rozdíl mezi teletem potěrem a štěnětem....? Čím si zasloužili jedni bezmezný obdiv a druzí přehlížení a smrt ?

10.12.2017 v 20:24 | Karma: 11,46 | Přečteno: 596x | Diskuse | Hradec Králové

Petr Bezděk

Proč? Proto!

Víceméně bezkomentáře obrazem ze 17.5. Hradec Králové Masarykovo náměstí. Na podiu se střídali řečníci a muzikanti. Publikum bylo složeno napříč generacemi.

17.5.2017 v 23:05 | Karma: 11,26 | Přečteno: 736x | Diskuse | Fotoblogy

Petr Bezděk

1.máj

První máj je tradiční český svátek zamilovaných, který se slaví každoročně 1.května. Svátek má původ v české tradici, avšak předchůdné svátky mohly mít kořeny keltské či germánské.Tento den či noc se slaví jako čas plodnosti.

2.5.2017 v 14:00 | Karma: 7,67 | Přečteno: 196x | Diskuse | Hradec Králové
  • Nejčtenější

Francouzský volební šok. Vyhrála levicová koalice, Le Penová je až třetí

7. července 2024  14:25,  aktualizováno  8.7 6:05

Druhé kolo předčasných parlamentních voleb ve Francii překvapivě ovládla levicová Nová lidová...

Spadlý strom v Praze zranil dva lidi. Bouřky v Česku komplikovaly dopravu

6. července 2024  11:58,  aktualizováno  22:56

Silné bouřky, které v sobotu večer přecházely přes Česko, za sebou zanechaly mnoho škod, potíže v...

Padaly kroupy jak pingpongové míče. Bouřky se opět hnaly Českem

10. července 2024  8:02,  aktualizováno  22:52

Česko má za sebou další tropický den. Denní maxima byla ve středu překročena na 56 z celkem 167...

Vraťte se domů! Barceloňané stříkali vodu na turisty, ti opouštěli restaurace

8. července 2024  9:51

Zatímco turisté obědvali nebo se jinak občerstvovali v centru Barcelony, téměř tři tisíce místních...

Biden se znovu ostudně přeřekl. Prezident Putin, představil Zelenského

12. července 2024  6:35,  aktualizováno  11:22

Joe Bidenovi se opět nepodařilo přesvědčit veřejnost, že je duševně schopen vykonávat funkci...

Král David válčí proti Hamásu. Rozbitou izraelskou společnost spojuje hrdina z Gazy

14. července 2024

Premium Od zvláštního zpravodaje MF DNES v Izraeli Jen málo izraelských vojáků dokázalo na útok ze 7. října 2023 správně a rychle zareagovat. V...

Nejdřív vznikne mrak, pak ohnivá koule. Armáda si na testy pořídila novou zbraň

14. července 2024

Premium K českým vojákům míří nová zbraň. Rozhodli se otestovat termobarické granáty. Mají výrazně vyšší...

Rozjívená dvojčata rozbila šeď komunismu. Po letech jsme je vyfotili znovu

14. července 2024

Seriál Byla jako šídlo. Dagmar Hochová byla temperamentní dynamo a její fotky se zcela vymykaly dobové...

Zaplavená dálnice, evakuovaný tábor. Hasiči měli pernou noc kvůli bouřkám

13. července 2024  7:12,  aktualizováno  21:20

Bouřky se silným deštěm během páteční noci značně zaměstnaly hasiče. Po celé zemi si připsali na...

  • Počet článků 13
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 309x
Vždy když narazím na zajímavé místo v lese, zvláštní vyvýšeninu v krajině a nebo i jen neobvyklý název ulice, vrtá mi hlavou, proč jsou zde věci právě tak jak jsou a snažím se o ních zjístit víc. Několikrát už se mi povedlo vypátrat zajímavé informace, někdy celý příběh, jindy jsou místa opředená tajemstvím.... A tak mi příjde škoda si tyto zajímavosti nechávat pro sebe.

Seznam rubrik