Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

První máj před krajským uřadem

První máj a ještě k tomu tak pěkný jako byl ten letošní přímo vybízí k jarní procházce s partnerem či partnerkou. Ale co kdyby tu byla možnost vrátit se domů nejen s pocitem lásky v srdci ale také i s tím že jste někomu pomohli ?

Bioplaneta den pro: Hradecký Majordom, nadační fond

  Bydlíte sami ? V lidském životě je několik fází bydlení. Od narození bydlíme s rodiči. Později se stěhujeme na internáty či koleje, kde zakoušíme radosti a strasti komunitního soužití. Někdo se na znamení svého osamostatnění stěhuje do bytu, kde bydlí sám, aby se později opět stěhoval někam, kde bude moci bydlet s vlastní rodinou a vychovávat své děti. A koloběh se opakuje. Všichni víme, jaké starosti a potíže bydlení přináší, ale všechny fáze spojuje pocit zázemí, bezpečí, domova. Pro většinu z nás je nepředstavitelné, že by potíže s každodenním bydlením byly natolik veliké, že by nás o tyto pocity mohly připravit. Avšak je mezi námi skupina lidí, pro které jsou běžné úkony spojené s bydlením nepřekonatelné. Jedná se o osoby s lehkým mentálním postižením. Stačí ale aby se sešlo několik dobrých duší a odborníků a co se zprvu zdálo být nepřekonatelné, je rázem docela dobře možné.

   Nadační fond HRADECKÝ MAJORDOM byl založen v dubnu 2013 za účelem právě takové všestranné podpory samostatného bydlení lidí s mentálním postižením z Hradce Králové a okolí. Nadační příspěvky tohoto fondu jsou určené pro samostatně bydlící osoby s mentálním postižením, které se ocitly v obtížné finanční situaci ne vlastní chybou. „Majordomus“ také úzce spolupracuje s obecně prospěšnou společností „Skok do života“, a díky této spolupráci je v provozu "Dům 24" který je uzpůsoben pro 5-7 lidí potřebujících pomoc více než 6 hodin denně a také několik bytů pro lidi, kteří potřebují za normálních okolností kontrolu či pomoc menší. Možná jste již také zavítali na královehradecké Pivovarské náměstí a dali jste si kávu a zákusek v bistru U Dvou Přátel. I toto bistro je výsledkem spolupráce těchto dvou organizací. Jeho obsluhu z části tvoří lidé, kteří potřebují čas od času naši pomoc. Právě zde se na své obchodní snídaně scházejí místní podnikatelé. A z toho, řekněme prolnutí dvou světů, už byl jen krůček k myšlence vytvořit jeden den zábavy, sportu a pomoci.

   Letošní již třetí ročník: Bioplaneta den pro. Hradecký Majordom, nadační fond, se uskutečnil tradičně 1.5. na Pivovarském náměstí v Hradci Králové. Cílem tohoto dne bylo přispět drobným finančním obnosem nadačnímu fondu a velkou dávkou sportu a zábavy svému vlastnímu zdraví a pohodě. Přispět bylo možno několika způsoby. Počínaje zakoupením si nadačního odznáčku přes startovné ve velké koloběžkové a cyklo jízdě až po benefiční dražbu věcných cen, která proběhla v rámci odpoledního programu na náměstí. Celý den nám dělali společnost také přátele z bistra, kteří se starali o spokojenost všech přítomných a tak celé náměstí brzy provoněl nechladnoucí gril a horká káva. Samozřejmostí bylo také točené pivo či rozlévané víno. A když přes všechno ještě připočteme hodnotnou a zajímavou kulturu a přiměřené počasí, nemohla to být jiná než vydařená akce.

   Celá akce odstartovala v devět hodin ráno, kdy byla otevřena registrace pro Velkou jízdu. Cyklistická trasa vedla po značené stezce z Hradce Králové až na hospital Kuks. Po cestě byla kontrolní stanice u jezu v Předměřicích nad Labem. Zde bylo možné vyzkoušet si místní paintball. Tato zastávka byla koncovou pro ty, kteří se na trasu vydali na koloběžce, po vlastních nohách nebo pro ty, co se necítili na zdolání vzdálenosti mezi Kuksem a Hradcem. Zaznamenali jsme však i hrdinný pokus dvou běžců zdolat nejdelší trasu během. O jejich úspěchu jsme zatím nedostali zprávu. Po návratu čekal na účastníky již bohatý kulturní program. Na náměstí zatím vyrostla scéna, před kterou se dalo sedět na sedacích pytlích nebo na výrobcích z recyklovaného plastu firmy bioplaneta, jež vede jeden z hlavních organizátoru Franitšek Kessner.

   O půl třetí na scéně rozezněl svou kytaru Jakub Vojtěch, který bavil přítomné směsí vlastních a převzatých písní. Po něm přišly na scénu dvě dramatické ukázky z jazykové školy House of English. Po divadle a změně scény zahrála kapela Biskupského gymnázia jak tradiční irské melodie tak jejich vlastní skladby. Následovala aukce věcných cen: sedacího pytle, dětské koloběžky a vouchery na víkendové zapůjčení automobilu značky Ford od firmy Auto In. Díky této firmě si také účastníci mohli po celé odpoledne vyzkoušet, jaké to je "túrovat" pětilitrový osmiválec Fordu Mustang. Dále v programu následovalo vystoupení mistra kouzelníka Magica Tommyho, jehož finálním číslem bylo zmizení jedné z organizátorek celé akce Lucie Pochobradské. Podvečer a večer již na pivovarském náměstí patřil tvrdší muzice. Nejdříve zahrála kapela Mamutsro a od půl osmé se před krajským uřademrozduněly ostré kytary symphonic metalové kapely Wishmasters, která celou akci rázně uzavřela.

 

   Věřím v cíle a ušlechtilost celé akce, věřím v dobrý pocit z vykonané pomoci, věřím že to bylo pro mnoho lidí příjemně strávené odpoledne i večer a také věřím, že příští rok si tuto krásnou akci nenecháte ujít ani vy.

 

Autor: Petr Bezděk | středa 4.5.2016 18:00 | karma článku: 7,25 | přečteno: 243x
  • Další články autora

Petr Bezděk

Jeden den v březnu.

Jeden den je seriál ve kterém se budu věnovat každý měsíc zvolenému tématu. Téma zpracuji v krátkou fotoesej která mapuje průběh vybraného tématu v jednom dni.

5.4.2018 v 15:00 | Karma: 9,40 | Přečteno: 134x | Diskuse| Fotoblogy

Petr Bezděk

Jeden den v Únoru

Jeden den je seriál ve kterém se budu věnovat každý měsíc zvolenému tématu. Téma zpracuji v krátkou fotoesej která mapuje průběh vybraného tématu v jednom dni.

3.3.2018 v 20:19 | Karma: 9,06 | Přečteno: 242x | Diskuse| Fotoblogy

Petr Bezděk

Prodej vánočních psů

Jaký je rozdíl mezi teletem potěrem a štěnětem....? Čím si zasloužili jedni bezmezný obdiv a druzí přehlížení a smrt ?

10.12.2017 v 20:24 | Karma: 11,46 | Přečteno: 596x | Diskuse| Hradec Králové

Petr Bezděk

Proč? Proto!

Víceméně bezkomentáře obrazem ze 17.5. Hradec Králové Masarykovo náměstí. Na podiu se střídali řečníci a muzikanti. Publikum bylo složeno napříč generacemi.

17.5.2017 v 23:05 | Karma: 11,26 | Přečteno: 736x | Diskuse| Fotoblogy

Petr Bezděk

1.máj

První máj je tradiční český svátek zamilovaných, který se slaví každoročně 1.května. Svátek má původ v české tradici, avšak předchůdné svátky mohly mít kořeny keltské či germánské.Tento den či noc se slaví jako čas plodnosti.

2.5.2017 v 14:00 | Karma: 7,67 | Přečteno: 196x | Diskuse| Hradec Králové
  • Nejčtenější

Čechy zasáhly extrémní bouřky, padaly obří kroupy. Hasiči měli stovky výjezdů

21. června 2024  9:39,  aktualizováno  22:58

Přes Česko prošly velmi extrémní bouřky s nárazy větru kolem 90 kilometrů za hodinu a krupobití....

Češi vjeli do vojenské zóny, fotili se u tanku. Dítě pak usmrtil nalezený granát

21. června 2024  8:52,  aktualizováno  18:16

Chorvatská policie propustila Čecha vyšetřovaného kvůli výbuchu u města Obrovac, při němž zemřelo...

Komentátor Schmarcz se v televizi pohádal se Šlachtou, pak zmizel ze studia

19. června 2024  20:51

„Já jsem se zastal kluků policistů a vy do toho taháte politiku,“ začal křičet komentátor Martin...

Ruská jaderná ponorka plula u pobřeží Floridy. Fotky ukazují její poškození

19. června 2024  13:53

Ruská flotila, která navštívila Havanu, se rozdělila. Část pluje od Kuby směrem k Venezuele,...

Východem Česka prošly silné bouřky a krupobití. Padající strom zabil člověka

19. června 2024  7:32,  aktualizováno  20.6 6:37

Velmi silné bouřky, které ve středu večer zasáhly Moravu a Slezsko, mají jednu oběť. V Českém...

ANO vadí novela lex Ukrajina. Přicházejí totiž muži v produktivním věku

25. června 2024  6:10,  aktualizováno  16:57

Přímý přenos Hnutí ANO se staví kriticky k návrhu vlády Petra Fialy na další prodlužování dočasné ochrany...

„Historický okamžik“. Ukrajina oficiálně zahájila rozhovory o přistoupení k EU

25. června 2024  16:55

V úterý odpoledne začaly rozhovory o přistoupení Ukrajiny k Evropské unii. Na její úvod označil...

Prezident jednal s Fialou a Babišem o míru a o roli Číny ve válce na Ukrajině

25. června 2024  11:24,  aktualizováno  16:52

Prezident Petr Pavel v úterý přijal předsedu vlády Petra Fialu (ODS) na společné jednání s...

Na Náchodsku vybuchl rodinný dům, zřejmě kvůli závadě na fotovoltaice

25. června 2024  16:47

V Šonově na Náchodsku zasahují hasiči u výbuchu v domě. „Pravděpodobná příčina výbuchu je technická...

  • Počet článků 13
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 309x
Vždy když narazím na zajímavé místo v lese, zvláštní vyvýšeninu v krajině a nebo i jen neobvyklý název ulice, vrtá mi hlavou, proč jsou zde věci právě tak jak jsou a snažím se o ních zjístit víc. Několikrát už se mi povedlo vypátrat zajímavé informace, někdy celý příběh, jindy jsou místa opředená tajemstvím.... A tak mi příjde škoda si tyto zajímavosti nechávat pro sebe.

Seznam rubrik