Cože? Šek? Ten já přece na nic nepotřebuji.

To byla moje reakce na nabídku vyzvednutí šekové knížky v bance, když jsme se před 7 lety přestěhovali do Paříže. Ale mýlila jsem se. Šeky ve Francii jsou běžným způsobem placení, a tak šekovou knížku poctivě nosím při sobě.

U nás v Česku jsme etapu úhrady šekem zcela přeskočili. Z vyzvedávání výplaty v hotovosti u okýnka na personálním oddělení a placení složenek na poště, se s rozvojem bankovnictví plynule přešlo na placení bankovním převodem, a pokud potřebujeme hotovost, tak si ji vybereme z bankomatu. Jasné, rychlé, přehledné. Stejně tak v obchodě na pokladně zaplatíme dnes už častěji kartou než v hotovosti.

O to víc mě rozlítí, když si ve Francii ve frontě někdo u pokladny vytáhne bloček (rozuměj šekovou knížku) a začne jej vypisovat. Datum, místo, komu se platí, částka číslem a navíc i slovně vypsaná. Francouz život komplikuje rád a s chutí. Pro nás cizince je potom výzva najít si správný pravopis jejich čtyři dvacet deset devět místo prostého čísla 99.

Je-li to možné, placení šekem se vyhýbám, a stejně tak preferuji přijímat platby jiným způsobem. Pokud totiž od někoho dostanete šek, musíte s ním zajít do banky a požádat o jeho vyplacení resp. připsání částky na účet.

Ve Francii se šeky hojně využívají ve školství. Platit obědy? Prosím, přijměte šek. Jedete na výlet? Šek pro SRPŠ vložte do obálky. Školní foto? Ve prospěch pana fotografa, vyplňte šek, vložte do obálky a zašlete poštou. Víte, kolik obálek takto za měsíc vyplýtvám?

Šekem platíte u lékaře, na trhu, za pokuty, i na dovolené. Šek dostávají za práci zaměstnanci na částečné úvazky i stážisté. Dokonce mnohdy obdržíte šek darem pod stromeček.

Pravda, musím podotknout, že nějakou výhodu šeky mají. Třeba při placení kauce na dovolené, pokud nic nezničíte a předáte objekt v pořádku, šek vám je navrácen a zneplatněn roztrháním.

Co dělat když je bankomat mimo provoz nebo částka vyšší než váš limit? Šek váš problém vyřeší.

Francie má svá specifika.

Jdu si tedy poslušně vyzvednout novou šekovou knížku.

 

 

 

 

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Petra Trnková | pátek 7.10.2016 12:09 | karma článku: 18,89 | přečteno: 901x