Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Lempl s maturitou bude pořád jenom lempl

Malá zahraniční inspirace k úvahám o českém učňovském školství. V Rakousku děti nechodí na učiliště, ale do učení. Na závěr neabsolvují maturitu, ale učňovskou a případně mistrovskou zkoušku. A byrokrati divte se - ono to funguje!

Všichni dnes brečí, kam až to s naším učňovským školstvím dospělo. Brečí lidé, co marně hledají skutečné machry na opravu čehokoli. Brečí zaměstnavatelé, kteří musejí šikovným manuálně pracujícím platit pořád víc a stejně je shánějí pořád hůře. A brečí dokonce už i vláda, která zjistila, že naše střední odborné školství v mezinárodním srovnání zcela propadlo.

Ministr školství vidí za problémy demografický vývoj, který na učňáky posílá každým rokem slabší a slabší žactvo (při klesajícím počtu dětí jich pořád vyšší podíl pokračuje na středních školách). To je sice fakt, ale základní chyba zřejmě bude už v samotném systému učňovského školství. A řešením určitě není rvát těmto dětem do hlavy ještě víc teorie a tlačit je do maturit, které z učebních oborů stejně nikdy nebudou mít tu váhu, co maturity ze středních škol. Nehledě k tomu, že budoucí zaměstnavatele těchto učňů stejně nebude zajímat, s jakým lejstrem kdo z učňáku vylezl, ale co umí dělat a jakou získal praxi.

Shodou okolností jsem nedávno vyslechla, jak probíhá příprava v manuálních profesích v Rakousku. Tamní systém učňovského školství je důsledně orientován na praxi. Učni tráví čtyři pětiny času praxí, ale nikoli ve školních dílnách, ale v konkrétních firmách nebo u drobných živnostníků. Vydělávají peníze, které je motivují ke kvalitnímu výkonu, a po absolvování učňovské zkoušky vstupují na trh práce jako plnohodnotná pracovní síla.

Jak to funguje? Jednoduše. Po ukončení osmileté povinné školní docházky rakouští učni okamžitě nastupují do výrobní praxe v konkrétní firmě a pouze jeden den v týdnu tráví ve škole. Teoretické znalosti, které ve škole získají, ihned uplatňují v práci. V některých oborech nejprve absolvují čtyři až šest týdnů teorie v kuse a zbytek roku tráví praxí. Po třech až čtyřech letech takové přípravy absolvují učňovskou zkoušku a ti nejlepší pokračují ve studiu k mistrovské zkoušce, která je na úrovni maturity. Na základě mistrovské zkoušky mohou vykonávat koncesovanou živnost nebo studovat na vysoké škole.

Systém se osvědčil zejména ve venkovských oblastech, ale ani tam by nefungoval bez podpory státu, který přispívá na učňovské mzdy. Tyto dotace motivují jak samotné učně, aby se věnovali manuálním profesím, tak především zaměstnavatele, kteří investují do přípravy mladé generace vlastní prostředky a zatím nemají z učňovské práce velký přínos. Ale do budoucna je to pro ně velké plus, protože si mohou s podporou státu vychovat zaměstnance přímo na míru. Není divu, že mnohé české podniky svým rakouským konkurentům tento osvědčený systém závidí.

Nejde samozřejmě o nic objevného ani nového, vždyť do učení k mistrovi se chodilo už před staletími. Před rokem 1989 si naše podniky své budoucí zaměstnance vychovávaly v podnikových učilištích. Tento systém se ovšem rozpadl a to, co ho nahradilo, se ukazuje jako velmi nedokonalé.

Taky je třeba říci, že propracovaný a motivující systém učňovského školství našim jižním sousedům přináší ovoce. Opírá se o něj velmi stabilní struktura malých a středních podniků, které jsou páteří rakouské ekonomiky. A ukazuje se, že menší podniky lépe ustojí hospodářské výkyvy a nezaplavují pracovní trh tolika nezaměstnanými. Schválně hádejte, která země měla v roce 2010 vůbec nejnižší míru nezaměstnanosti v Evropské unii, a to jak mezi mladými lidmi do 25 let (8,6 %), tak i celkově (4,4 %).

V českém učňovském školství se snahy o reformu bohužel ubírají úplně jiným než rakouským směrem. Jen se bojím, že tato cesta nevede ke vzdělané a tudíž prosperující společnosti, jak hlásají líbivá hesla byrokratů, ale spíš do míst, kde většinu vlastní výroby už zrušili a nezaměstnanost překračuje dvacet procent. Protože sebekrásnějším lejstrem poctivou práci rukama nenahradíš...

 

 

Autor: Petra Kišová | pondělí 10.10.2011 16:53 | karma článku: 26,60 | přečteno: 1462x
  • Další články autora

Petra Kišová

„Já mám to štěstí, že narozeniny slavím s Gagarinem!“

říkávala moje babička se sobě vlastním nenápadným sarkasmem. „To vám je každý rok taková sláva, že nikdy nemůžu zapomenout, kdy je mám!“

12.4.2017 v 21:33 | Karma: 18,55 | Přečteno: 378x | Diskuse| Osobní

Petra Kišová

Malý člověk nemůže být velkým státníkem

Odmítnutí zúčastnit se pohřbu kardinála Miloslava Vlka, emeritního arcibiskupa pražského a primase českého, je dalším z dlouhé řady důkazů prezidentovy lidské malosti a ubohosti.

24.3.2017 v 14:02 | Karma: 41,64 | Přečteno: 3751x | Diskuse| Politika

Petra Kišová

Ministerstvo životního prostředí jako součást Agrofertu

Kauza 22 milionů za Faltýnkův střet zájmů je jenom vrcholkem ledovce. Ve střetu zájmů je celý princip státu jako firmy, jak dokazují další případy zneužívání státní správy ve prospěch Agrofertu.

22.3.2017 v 14:54 | Karma: 32,16 | Přečteno: 841x | Diskuse| Politika

Petra Kišová

O ženách s dlouhou

“Máte dlouhou pochvu,” povídá mi dnes gynekolog. Jen tak, mezi řečí, zatímco do mě strkal cosi, co se prý dělá jenom ve standardní, unifikované velikosti, takže je pro moje rozměry příliš krátké.

6.2.2017 v 14:37 | Karma: 32,77 | Přečteno: 4136x | Diskuse| Ona

Petra Kišová

Smutně veselá kauza Pitomio

Zesměšňování a komolení jména je v pořádku už i v tištěných médiích. Doba zhrubla, zábrany padly a Vrchní soud v Praze to odklepl včerejším rozsudkem, podle kterého lze při oprávněné kritice přejmenovat Tomia Okamuru na Pitomia.

1.2.2017 v 13:28 | Karma: 47,13 | Přečteno: 9607x | Diskuse| Politika
  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Stovky amerických obrněnců se v řádu dnů nepozorovaně přemístily do Česka

2. května 2024  17:21

Několik set vozidel americké armády včetně obrněnců Bradley nebo transportérů M113 se objevilo ve...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Zemřel bývalý místopředseda ODS Miroslav Macek. Bylo mu 79 let

1. května 2024  12:58

Ve věku 79 let zemřel bývalý místopředseda ODS a federální vlády Miroslav Macek, bylo mu 79 let. O...

Moskva se chlubí kořistí z Ukrajiny: Abramsy, Leopardy i českým BVP

1. května 2024  15:38

V Moskvě ve středu začala výstava západní vojenské techniky, kterou používá ukrajinská armáda a...

Záplavy na jihu Brazílie si vyžádaly desítky obětí, přehradám hrozí kolaps

3. května 2024  6:23

Rozsáhlé záplavy, které v těchto dnech sužují jih Brazílie, mají nejméně 29 obětí. Dalších 60 lidí...

Soud poslal na čtyři roky do vězení kapitána lodi, na které uhořelo 34 lidí

3. května 2024  6:14

Americký soud poslal na čtyři roky do vězení kapitána lodi, při jejímž požáru zahynulo v roce 2019...

iDNES Premium jen za 49 Kč na 3 měsíce. Získejte i vstupenky na MS v hokeji

3. května 2024

Před blížícím se mistrovstvím světa v hokeji přichází iDNES Premium s mimořádnou akční nabídkou....

Poslanci omezí prodej půdy cizincům, změní zákon po havárii na Bečvě

3. května 2024  5:16

Sněmovna má v pátek na programu vyšší ochranu nejlepší zemědělské půdy, novelu vodního zákona...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!