Bude Natalie Portmanová zbavena izraelského občanství?

Slavná americká herečka izraelského původu se kriticky vyslovila k nedávným  nepřiměřeným zásahům izraelských ozbrojených složek proti protestujícím Palestincům, které si vyžádaly civilní oběti

a posléze si  jeruzalémská rodačka odmítla osobně převzít významné kulturní ocenění Organizace Genesis,  "izraelskou Nobelovu cenu",  a rozhodla se peníze věnovat na dobročinné účely v rámci podpory lidských práv v Izraeli. Sdělila, že je příliš rozrušena, než aby nyní dojela do Izraele. Její ostrá kritika zásahu, jenž byl v provládním tisku ospravedlněn, ale k němuž se staví více než skepticky řada zahraničních zemí,  se dotkla  poslance strany Likud Orena Hazana natolik, že veřejně prohlásil, že by za tato slova měla být Portmanová zbavena občanství a žádná cena jí nikdy neměla být udělena.

Portmanová se odstěhovala z Izraele ve svých 4 letech a odešla s rodiči do USA, kde má druhé občanství.  A nějak se vyhnula  povinné vojenské docházce v 17 letech,  což je Hazanovi trnem v oku. Pokaždé, když herečka přijede na návštěvu do Izraele, musí podepisovat formulář, že je z vojenské služby vyňata. Portmanová samozřejmě mohla načas přerušit slibně se rozvíjející filmovou kariéru a absolvovat v 17 letech vojenský výcvik, k čemu by ale byla byla Izraeli platná, když trvale pobývá v USA?

 To ale nakvašeného poslance nezajímá, protože podle něj  zneužila svůj izraelský původ na cestě ke slávě. Měl tím patrně na mysli, že když by nebyla izraelskou občanskou, nikdo by si této talentované herečky nevšiml a nezazářila by v celé řadě filmů a na jevišti.  

Ve skutečnosti si prošla Portmanová běžným kolečkem jako většina slavných filmových hvězd. Nejprve si jí v 11 letech v New Yorku všiml v restauraci agent a byla obsazena do několika reklam, poté se věnovala modelingu a pak byla vděčná za každou malou divadelní roličku. Ve 12 letech si zahrála po boku Jeana Rena ve filmu Leon a to ji proslavilo. To, že měla izraelské občanství, jí ani nepomohlo ani nepřitížilo, protože úspěch v americké kinematografie je vždy směsicí  náhody a hereckého talentu. Málokdo je slavný  jen protože je protlačen vlivnou izraelskou filmovou lobby, jak se snaží vsugerovat svým perským posluchačům propagandisté z Íránu, jimž patrně padl na lep naštvaný izraelský poslanec.  

Poslance v Izraeli nemusí brát nikdy zas tak vážně, mohou si prohlašovat rozhořčeně, co chtějí. Portmanová patrně nebude, jak by si poslanec přál, zbavena občanství. To by byla pro Izrael negativní reklama. Jak už se ale jednou v tisku celé kauza rozjela, museli se k ní vyjádřit přední politici. 

Ministryně kultury, Miri Regev, jejíž ambicí je stát se ministryní obrany, odsoudila kritiku ozbrojeného zásahu izraelské armády z úst herečky Portmanové opravdu peprným způsobem: 

"Lituji, že Portmanová padla jako zralý plod do rukou hnutí BDS

 (Mezinárodní hnutí, jež vzniklo z popudu převážně arabských zemí, jež se snaží  prostřednictvím sankcí ukončit Izraelem neuznanou okupaci pásma Gazy, Západního břehu a Golanských výšin). Židovská herečka, jež se narodila v Izraeli, se připojila k těm, kteří spatřují v příběhu úspěchu a zázraku vzniku Izraele Příběh temnoty a temnoty (odkaz  na film s Portmanovou Příběh lásky a temnoty)" sdělila pateticky ministryně.

 

Portmanová musela uvést věci na pravou míru.  Sdělila,  že hnutí, o němž hovořila ministryně kultury,  nepodporuje, stejně jako  nepodporuje politiku Benjamina Netanjahu, jenž je nyní spojován s korupčními aférami.  Zároveň prohlásila, že si váží svých izraelských přátel, jídla, knih, umění, kinematografie a tance. Izrael vznikl jako bezpečný přístav pro uprchlíky před holocaustem. Špatné nakládání s oběťmi násilných událostí ale není v souladu s hereččinými židovskými hodnotami. Herečka dále prohlásila, že ji pojí k Izraeli významné pouto a proto se staví proti násilí, korupci, nerovnému zacházení a zneužití moci.

Izraeli podle Indexu demokratičnosti listu The Economist vychází skoro ve všech položkách skvělá čísla, kromě stavu lidských práv a občanských svobod.  Izrael skoro v řadě případů předčí Českou republiku, až na občanská práva.  U nás  může být vládnoucí strana, prezident, politici, naše účast ve vojenských operacích, otevřeně kritizováni kýmkoli. Nikdo z vlády ale nebude volat po zbavení občanství Matěje Stropnického anebo komunistů za kritiků zapojení v misích a v zahraničních vojenských operacích.  

A když by někdo něco takového řekl, asi by si ostatní politici anebo občané zaťukali na hlavu. Názor poslance strany Likud bychom označili v Česku za extrémní, ale řada přívrženců vládní izraelské strany Likud a dalších pravicových náboženských či nacionalistických izraelských stran, by mu patrně zatleskala a snad by šla ještě dál. Možná by kromě zbavení občanství by rádi zakázali Portmanové i vstup do Izraele, stejně jako se kdysi stalo kontroverzními americkému židovskému historikovi Normanu Finkelsteinovi.

Historik, jenž ležel mnoha Izraelcům v žaludku za otevřeně propalestinkou propagandu, byl  "nachytán na hruškách"  za rozhovor s libanonskými rodinami v době izraelsko-libanonské války v  roce 2006, který nedokázal pečlivě objasnit  při návštěvě  státu Izrael v roce 2008, a byl  zbaven práva navštívit zemi na 10 let.   

Portmanová by se ale ráda ještě do rodného Izraele někdy v budoucnu podívala, a tak musí celou věc nechat vyšumět do ztracena a volit opatrné výrazivo, hlavně se distancovat  od v Izraeli velice nepopulárního  hnutí na podporu mezinárodních sankcí, s nímž ji mylně, ale zcela záměrně ve snaze herečku očernit, spojila izraelská ministryně kultury. 

Autor: Petra Havelková | středa 25.4.2018 14:09 | karma článku: 16,71 | přečteno: 1034x