Haló, haló vraťme se k východu
„Bože, děti, jak já jsem šťastná, že jsem doma…“ a zapálila si s chutí svoji milovanou klejku.
Maminka kouřila se zakloněnou hlavou a s přivřenými víčky blaženě relaxovala. My jsme se s bráchou…mezi tím cpali: fialovou čokoládičkou, maličkatým sýrečkem, hrubozrnným métským, salátem v plastové krabičce, oříškovou nutelou a hromadou barevných bonbonů…až jsme se z celého toho "západu" za hodinku pos….i!
„Zděnku, jsou šílení.“ Típla cigaretu a pokračovala. „Pracujou celý den. Dokonce i o víkendu! Děti jim hlídají úplně cizí ženský. Doma nehnou ani prstem, protože na to mají uklízečku. Zděnku, tomu nebudeš věřit, voni normálně nevaří! Kupují polotovary a pro nákup jezdí autem. A představ si, že když chtějí jít na návštěvu, dopředu si zavolají, jestli můžou!!! Chápeš?“
„Jak zavolají?“
„Všichni mají doma telefon a dopředu si volají. Jsi doma? Můžu se zastavit na kafe?“
Všichni mají telefon? Tomu absolutně nerozumím. U nás na vesnici mají v bytě telefon dva sousedi a ještě k tomu služební. Když někoho rodí nebo umírá, běží se k Hlaváčkům nebo ke Koulům. Jinak se volá z modrého, železného telefonu za korunu, z budky na náměstí.
Brácha klečel, učůrával smíchy…já namátkově namačkala čudlíky…změnila hlas na důležitýho dospěláka a telefonovala. „Halo, tady opravna podmořských ponorek. Halo, tady major Zeman. Tady opravna vzducholodí. Haló, halóÓ, proč je koček málo? A tak štěkám jako hrom, ať je koček milion. Hele, pani, máte doma šroubovák?“ A pak jsme si to s bráchou votočili.
„Umíš si představit, že mi Maruš zavolá, jestli může ke mně na kafe?!“ Maminka byla tak rozčílená, že ve své krásné dederonové kuchyňce, kouřila jednu za druhou. No, ona nebyla dederonová jen kuchyňka, ale dederonový byl celý náš byt i s lustrama.
Což o to, tatínek si to představit uměl, ale to bylo asi tak jediný, na co se zmohl.
Tety…Maruš, Dana, Zdena, Mirka, Pavla, Helena, Stáňa, Vlaďka u nás ťukaly na kafe podle toho, jakou měl náš tatínek šichtu. Všechny byly naše tety. Všechny znaly šichty všech. Všechny chodily ke každý. A to, pravidelně!
Celoroční ženské kolečko bez telefonování běželo na vesnicích, v městech, v celé naší Československé republice. Nikdo netelefonoval dopředu, jestli může na návštěvu. Nikdo nepracoval od rána do večera, celý týden. Nikdo nedával hlídat děti úplně cizím ženským. Nikdo neměl doma uklízečku. Nikdo nekupoval polotovary. A proč? Protože jsme byli ještě všichni "normální."
„Halóó a pani, máte doma taky hřebíky??? Proč? No přeci na..."
Andrea Anna Peldová
Dámy, Vesmírný objednávkový servis nefunguje!
Měla bys být chvíli sama. Přijde, když to nečekáš. Napřed si uzavři bývalého. Vůbec ho nehledej, najde si tě sám. Zadaného nikdy! Věnuj se sama sobě. Moc nad tím přemýšlíš. Na rozvedenýho bacha. Nech tomu volný průběh.
Andrea Anna Peldová
Jak se neseznámit na seznamce
„Hledáš lásku a vztah na celý život? Na seznamce se každý rok seznámí desetitisíce mužů a žen z celé ČR. Podle statistiky se každý 3. člověk v České republice seznámí přes seznamku. Je to běžný trend v současné hektické době."
Andrea Anna Peldová
Pánové, nejste v tom sami
Jednoho dne, takhle po ránu, při ranní kávě se Bůh nudil. „Stvořil jsem k mé spokojenosti vše, ale něco tomu přeci jenom schází.“ Jako správný chlap se podrbal a zamyslel: „nemám se čemu tak nějak od srdce zasmát."
Andrea Anna Peldová
Šaty z polibků
Zalila si dvě lžičky kávy horkou vodou. Jenom k oušku. Zbytek patřil mléku. Třikrát ji lehce zamíchala a ...
Andrea Anna Peldová
Zkrácené závěrečné titulky v komerční televizi
Přišel čas zkracování, tak jako ve filmu Postřižiny Bohumila Hrabala, kdy se paní Maryša rozhodne své dlouhé kadeře zkrátit. "Ustřihla jsem si vlasy!"
| Další články autora |
Galerie: Tramvaje ze Škody míří do Itálie i Německa. Takhle vypadají české vozy pro Evropu
Většina Čechů zná tramvaje Škoda především z pražských ulic nebo z dalších krajských měst. Jen...
O solitérech v Praze. Některé stavby jsou jako pěst na oko. Třeba panelák v Braníku
Kdo viděl film Tam na konečné z roku 1957, pravděpodobně ho zaujalo nejen zpracování v duchu...
Záhadné schody v Kunratickém lese mají vysvětlení. Sloužily při šlechtických honech
V srdci Kunratického lesa chátrají podivuhodné schody, které vedou „odnikud nikam“. Před bezmála...
Provoz metra na části linky C přerušen. Na Hlavním nádraží zemřel člověk pod soupravou
Provoz metra na lince C je v pondělí dopoledne přerušen mezi stanicemi Florenc a Pražského...
Kam v březnu v Praze zdarma? 7 tipů od poslechovky po pochod ve Stromovce
Vybrali jsme sedm pražských akcí zdarma – koncerty, festival, výstavy i přednášky, které můžete...
Mezinárodní den žen je zpět. Kam vyrazit? Deník Metro nabízí zajímavé tipy. Od výstavy po wellness
Rok se s rokem sešel a opět je tu Mezinárodní den žen (MDŽ), který připadá každoročně na 8. března....

Hledáme 40 maminek, které otestují řadu Elseve Collagen Lifter
Ve spolupráci s L’Oréal Paris hledáme testerky, které chtějí vyzkoušet kompletní řadu pro zvětšení objemu vlasů – šampon, kondicionér a osvěžující...
- Počet článků 148
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 2878x
(andrea.peldova@seznam.cz)




















