„Ty jseš vážně Džihád? Chudáku…“

Týden stará zpráva. Do fitka, které v malém městě u Mnichova vlastní moje kamarádka Katka s manželem, vstoupil nesmělý chlapík tak kolem třiceti a řekl, že by se chtěl stát členem.

Nemluvil německy nijak zvlášť skvěle – byl to poměrně čerstvý příchozí z Afghánistánu -, a tak se s ním Katka a dva hoši, kteří tam slouží jako recepční, trenéři i údržbáři, domlouvali rukama nohama. Vysvětlili mu, jak to v tomhle fitku chodí a kolik musí platit měsíčně, a -- jak to fitcentra dělávají --, sepsali s ním smlouvu.

Jeden z chlapíků smlouvu přelétl očima, jestli je všechno správně vyplněné, a vzápětí zalapal po dechu: „Počkej! Ty seš vážně – Džihád? To jako fakt?“

Afghánec sklopil hlavu a zamumlal: „Jo…“

Vzápětí se všichni čtyři – včetně Džiháda – rozeřvali smíchy.

„No sakra,“ děsil se jeden z trenérů, jakmile záchvat smíchu přešel. „To na tebe jako mám volat ‚Džiháde, neflákej se! Zvedej kolena, Džiháde, lenochu líná! Džiháde, makej, makej, dyť seš jak spící panna, Džiháde!‘? To je trochu blbý, ne?“

Dohodli se, že ho budou oslovovat „Davide.“

Vsadím se, že ještě před deseti, patnácti lety by Džihád mohl trénovat v kterémkoli fitcentru v Německu či celé Evropě – a nikdo by jeho jménu nevěnoval pozornost. Naneštěstí pro něj se arabský výraz pro „svatou válku“ (či, podle některých výkladů, „usilovné snažení“) stal pro ne-muslimy až příliš známým a užívaným – nesprávně – jako synonymum pro terorismus.

Afghánci často mívají jména, jejichž výklad může být poněkud… bojovný. Třeba Mirwais, jméno velmi oblíbené mezi Paštuny, se obvykle překládá jako „vznešený vládce“, ale dva Mirwaisové, kteří se mnou svého času řídili taxíky v Caravan Cars, mi prozradili, že to může být i „mučedník“. Navíc mučedník, který se obětoval pro svou víru, takže… ehm… v rámci dnešní nomenklatury třeba mudžahedín, džihádista a tak dál. Delawar (taky jsme tam jednoho měli, i když si říkal Daniel), to v afghánském jazyce dari znamená „válečník, bojovník, rytíř, hrdina“ – není ani třeba dodávat, že má hrdinsky bojovat především za svou víru. Takových jmen najdete desítky, ne-li stovky. Jsou buď úplně nevinná, anebo děsivá – záleží na tom, jak je překládáte. Džihád má smůlu, protože v Evropě chce jen málokdo vědět, že jeho jméno může být docela nevinné. Kdybychom chtěli, můžeme ho překládat jako „snaživec“, a nebude to špatně.

Jestli si snad někdo myslí, že si v neblaze pojmenovaném Džihádovi jeho afghánští rodiče snad chtěli vychovat teroristu, který se jednou někde odpálí a vezme s sebou fůru bezvěrců, hluboce se mýlí. Jestli je mu kolem třiceti, spadalo jeho narození do doby, kdy se Afghánci všemi silami vzpírali sovětské okupaci. V té době Amerika sice už přestávala cvičit mudžahedíny a učit je bojovat proti Rusům, ale celý svobodný svět afghánským mudžahedínům stále ještě fandil a doufal, že válku vyhrají a Rusy zaženou, tak jako dosud zahnali všechny potenciální kolonizátory. Boj za vlast pro Afghánce splývá s bojem za své náboženství – a to, co Rusové vnímali jako boj o území, vnímali Afghánci jako boj za víru. Není divu, že se v té době narodila řada Mirwaisů, Delawarů, Hasamů („mečů“) či Džihádů.

Po třiceti nebo pětatřiceti letech tato jména bohužel působí poněkud nevhodně.

Nešťastný Džihád mi připomněl příběh nešťastné Traktoriny. Bohužel jsem ji sama neznala, mám to jen z doslechu: kamarádka o pár let mladší než já ji měla v sedmdesátých letech na pionýrském táboře za vedoucí. Traktorině bylo kolem dvaceti – její rodiče, spíš naivně nadšení pro „pokrok v zemědělství“, pro rozkulačování kulaků, znárodňování půdy, rozorávání mezí, rozmašírovávání koní do buřtů a tak dál, než řiťolezečtí – ji tak pojmenovali začátkem padesátých let.

Stačilo dvacet let a Traktorina aby, jak se říká, chodila kanálama. Všichni se jí posmívali. Oficiálně si změnit jméno, to se neodvážila, nebyla socialistickým zřízením Československa nijak zvlášť nadšená, ale taky nebyla disidentka, nechtěla riskovat černou skvrnu ve svém kádrovém posudku. Představovala se jako Tereza, ale pionýři  její pravé jméno vyčenichali (děti vyčenichají vždycky všechno) a říkali jí mezi sebou Kombajn a Těžká Technika – byla prý poněkud objemnější.

(Jestlipak Traktorina ještě žije – bylo by jí jen něco přes šedesát. A jestlipak se nakonec, když už se nebylo proč bát komoušů, nechala přejmenovat?)

Traktorina podle všeho neměla příliš budovatelského ducha (na pionýrských táborech vypomáhala, protože měla ráda děti). Džihád, zdá se, zas nemá sklony k posvátné válce. Je milý, má otevřenou povahu, snaží se být ve všem nápomocný a nikomu nestrká pod nos svou víru. Nejeví klasické příznaky moderních muslimských radikálů připravených se vyhodit do povětří – vesměs uzavřených, nemluvných, málo sebejistých, ale často agresivních, kteří obvykle chlastají či požívají drogy, souloží, kde se dá, a zároveň se všude honosí svým náboženstvím. Ostatně ani věk už na teroristu nemá – málokterému teroristovi dneška je přes třicet.

I tak mám velkou radost, že ho zaměstnanci ve fitku přijali mezi sebe, snad dokonce si ho za těch pár dní stačili oblíbit. Nemám strach, že by podlehl jakési verzi „nomen omen“ a pustil se do svaté války proti obyvatelům německého městečka. Jen si myslím, že by tak vřelé přátelské přijetí možná pomohlo pozměnit názory a životní cíle skutečných potenciálních teroristů, těch, kteří se vesměs nejmenují Džihád, ale kteří – z hlouposti, nejistoty, pocitů odcizení a bezvýchodnosti -- touží vést velmi specifickou a velmi osobní „svatou válku“ proti světu a náhodným lidem, kteří se jim připletou do cesty.

Autor: Iva Pekárková | pátek 5.8.2016 8:22 | karma článku: 39,78 | přečteno: 14034x

Další články autora

Iva Pekárková

Jak se K. stal mocným čarodějem

Bylo kouzelné slunečné ráno. K. se rozhodl, že zas jednou pojede do práce na kole. A protože tohle bylo poprvé, co po zimě vytáhl bicykl, dal si na cestu do severního Londýna dvě a půl hodiny. Nechtěl dorazit pozdě.

3.4.2017 v 8:35 | Karma: 40,37 | Přečteno: 6130x | Diskuse | Ostatní

Iva Pekárková

Véééliká láska a na noze páska. Pravdivý příběh.

Co je v tomhle příběhu páska? Téhle pásce na kotníku se anglicky říká „tag“, česky náramek a je to zařízení, které vám přimontují na nohu, když něco provedete, aby mohli

14.3.2017 v 9:07 | Karma: 37,57 | Přečteno: 5203x | Diskuse | Ostatní

Iva Pekárková

O mezinárodní nezbytnosti profesionálních žen

Byl to malér. Jeremy, řidič soupravy londýnské nadzemní dráhy, najel s vlakem na odstavnou kolej, kde měl zůstat až do rána, a nevšiml si, že ve vagónu pořád sedí – nebo teda napůl leží – zapomenutý pasažér.

8.3.2017 v 9:04 | Karma: 39,00 | Přečteno: 4767x | Diskuse | Ostatní

Iva Pekárková

Partyzánská Zahrádka ve Východním Penge

Zrovna zasvítilo sluníčko, a tak jsem si čekání na autobus krátila focením rozkvetlých sněženek, šafránů a narcisů, které jako zázrakem vyrašily na kousku země hned u zastávky. V tom okamžiku se ke mně přitočil chlapík

6.3.2017 v 9:12 | Karma: 34,66 | Přečteno: 2035x | Diskuse | Ostatní

Iva Pekárková

Obejměte fobika (O strachu)

Byli dva. A zřejmě přišli nezávisle na sobě, i když teď seděli vedle sebe – vzadu, v té části kavárny, kam se mohli uchýlit lidé, které „beseda s autorem“ (mnou) nijak zvlášť nezajímala, a popíjet si tam skvělé kafe, aniž bych je

5.12.2016 v 8:30 | Karma: 34,92 | Přečteno: 2859x | Diskuse | Ostatní

Nejčtenější

Chlípní rudoarmějci na lovu. Slavný fotograf nafotil tutlanou sexualitu v SSSR

11. června 2025

Seriál Jen rok po Stalinově smrti dorazil do Sovětského svazu Henri Cartier-Bresson. Slavný francouzský...

Koruny místo eur. Reebok nabízel oblečení za hubičku, Češi zběsile nakupovali

8. června 2025  17:40,  aktualizováno  18:49

Za neobvykle nízké ceny nabízel oblečení internetový obchod značky Reebok. V sekci „výprodej“ na...

V Indii se zřítil letoun s 242 lidmi mířící do Británie, dopadl na lékařskou ubytovnu

12. června 2025  10:55,  aktualizováno  16:42

Letadlo společnosti Air India s 242 lidmi na palubě mířící do Británie se krátce po startu zřítilo...

Na Rakovnicku boural známý podnikatel a miliardář. Řidič druhého auta zemřel

6. června 2025  16:50,  aktualizováno  17:10

Při tragické nehodě ve středu 4. června u Nového Strašecí na Rakovnicku se těžce zranil jeden z...

Trefili jsme Rusům základnu s letouny, které jim ještě zbyly, hlásí Ukrajinci

6. června 2025  10:46

Sledujeme online Ukrajinská armáda oznámila, že zasáhla vojenská letiště v ruském Engelsu a Ďagilevu a sklad...

Anarchie. Ne, pokojný protest. Dění v Los Angeles ničí rozpolcené demokraty

13. června 2025

Premium Rozsáhlé protesty v Los Angeles, které jsou doprovázené násilnostmi, rozdělují americkou...

S pistolí na pytláky, agresivita roste. Porybní mají strach, na obranu se ozbrojují

13. června 2025

Premium Vypadají jako běžní rybáři. Klidně sedí u vody, v rukou pruty, vedle sebe kýbl s návnadou. Jenže...

Zákaz energetických nápojů bude nevymahatelný, připravují se na spory nápojáři

13. června 2025

Poslanci, kteří navrhují schválení zákazu prodeje energetických nápojů dětem do 16 let, nezvládli...

Návštěvníci chodili na pivo, dům hořel několikrát. V Brně ožil slavný seriál

13. června 2025

Bráfovou ulicí v Brně včera znovu zněla houkačka a hasiči se pustili do hašení požáru domu, v němž...

Jedna kapsle pro zdravá játra? Otestovaly jsme Hepactum FORTE
Jedna kapsle pro zdravá játra? Otestovaly jsme Hepactum FORTE

Játra jsou významným orgánem pro detoxikaci, trávení i tvorbu energie. Přesto na ně často zapomínáme. Tedy až do chvíle, kdy se tělo připomene...

  • Počet článků 313
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 7519x
Autorka knih, tlumočnice, barmanka, taxikářka na obou stranách silnice. Poslední vydané knížky: Levhartice (román), Beton (soubor povídek), Péra a perutě (můj první román v novém vydání), Postřehy z Londonistánu (blogokniha), Pečená zebra (román o černobílých vztazích v Česku). Na jařeo vyšlo nové vydání Slonů v soumraku (román o nerovné lásce starší Angličanky a mladého Senegalce). Na září se chystá fungl nové doplněné vydání tlusté blogoknihy -- Multikulti pindy jedný český mindy. Zrovna se pouštím do pokusu napsat novou knížku. Můžete mě kontaktovat na ivapekarkova@gmail.com
Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.