Přistěhovalci v Anglii (kope, kouše, plive...)
Lucii je pět let a má "potíže s učením" Potíže s učením (learning difficulties) v současném korektním newspeaku můžou znamenat cokoli od lehké dyslexie až po těžký autismus, retardaci a nezvládnutelné chování – jako u Lucie. Lucia je navíc ještě slepá – nebo aspoň hodně špatně vidí (přesně změřit se to nedá, když je tak agresivní) a má jakousi motorickou poruchu, která způsobuje, že špatně chodí a nedokáže uchopit do prstů malé věci jako tužku nebo kartáček na zuby, ale evidentně jí nebrání kopat a třískat do lidí kolem sebe. Skutečně: stačilo chvíli pozorovat, s jakou přesností kope do své pečovatelky, do sociální pracovnice i do mě, přestože jsme se všechny snažily uhýbat z jejího dosahu, a člověk zapochyboval o správnosti diagnózy o slepotě. O těch ostatních diagnózách bych ovšem nepochybovala ani náhodou. Lucia nemluvila, jen hýkala, dělala takové to "gu-gu-gu", jak vystřižené z politicky silně nekorektních knih o "imbecilech", "debilech", "idiotech" a "kreténech" – a nebylo zřejmé, co ze svého okolí je schopná vnímat.
Nebylo to zřejmé mně – já jsem koneckonců laik --, ale ani sociálním pracovnicím. Původně si mě pozvaly, abych tlumočila pro její matku. Ta se ovšem na schůzku nedostavila, a tak jsem aspoň – značně rozpačitě – tlumočila Lucince, co kdo říká. Nemyslím, že cokoli z toho vnímala.
Luciini rodiče mají ještě jedno dítě, jedenáctiletou, silně obézní Mariku. Marika "potíže s učením" nemá, má jen potíže s učením – její mizerné výsledky ve škole se nezlepšily ani po čtyřech letech v Anglii. Z celého rodinného čtyřlístku mi, abych se přiznala, bylo nejvíc líto Mariky. Lucia je příliš mimo, než aby ji vlastní situace trápila. Její máma své děti miluje a ta láska jí dodává sílu. Táta pracuje na půldruhého úvazku a domů chodí jen přespat. Ale Marika kvůli situaci s Lucinkou přichází o dětství. Nemá nic, co by mohla považovat za vlastní a co by jí sestra nemohla kdykoli rozbít. Už teď, v jedenácti, se začíná toulat, chodit za školu – a učitelky se obávají, že z ní za rok za dva vyroste silně problémové dítě. Velkoměsto jí nesvědčí – nejlepší by pro ni bylo, kdyby mohla zůstat v rodné dědině, kde ji všichni znají a kde měla jako malá spoustu kamarádů. Jenže se museli přestěhovat do Anglie – kvůli Lucii.
Ano. Jakmile Luciina máma pochopila, že s jejím druhým dítětem je něco hodně, hodně v nepořádku, sebrala celou rodinu a přestěhovala ji za La Manche. Luciinu budoucnost v dědině poblíž Košic si prostě nedovedla představit. Hlavně se bála, že by jí dceru mohli sebrat a strčit někam do ústavu. Nikoho se na nic neptala. Sehnala nějaké peníze (myslím, že prodala dům) a koupila lístky na autobus. Její manžel se nebránil – i on už dávno slyšel, že v Anglii je to lepší: dá se tam sehnat robota, život je snazší --- a lidi tam na cikána nekoukají skrz prsty tak jako na Slovensku. Odjeli.
Bydleli nejdřív na jižním okraji Londýna, v místech, kde se v posledních pár letech vytvořila silná komunita Romů, hlavně přistěhovalců z východního Slovenska. Příbuzné tam neměli, ale krajané je nechali u sebe bydlet, dokud nedostali byt "na Lucinku".
Matka Marice zdůrazňuje, že všechno, co v Anglii mají, je "na Lucinku". Bydlení, přídavky na děti, lékařská péče, služby tlumočníků. Není to tak docela pravda – tohle všechno snadno získá i rodina se zdravými dětmi, jen to možná trvá o pár měsíců déle – ale Luciina máma chce žít v přesvědčení, že jim Lucinčino postižení usnadňuje život.
Teď bych si dovolila upozornit, že k ďábelským plánům normálních, civilizovaných lidí, jakými jsou všichni Češi, Slováci a Romové v Anglii, které jsem až dosud poznala, nepatří rodit vážně postižené děti a "na ty" pak získávat všechno, co rodina potřebuje, aby si mohla válet šunky a žít v blahobytu. To v žádném případě. Romské osady na východním Slovensku leckomu připomínají slumy v Indii, ale – na rozdíl od Indie – se nevyplácí děti mrzačit a znetvořené posílat žebrat. Matka neměla v úmyslu zplodit dítě jako Lucie – ale když už se to stalo, její mateřská láska posílená vrozeným optimismem způsobila, že považuje Lucii za nejvýznamnějšího člena rodiny, kolem kterého se všechno točí.
Lucinka – aniž by chtěla, samozřejmě, aniž by to byla její vina – terorizuje celou domácnost.
Každou hračku, kterou kdy Marika měla, Lucinka roztřískala nebo rozkousala. Rozbije všechno, co jí přijde pod ruku – a všechny věci, které rodina k životu potřebuje – nádobí, potraviny, doklady, oblečení, televizor i rádio – musí být na policích vysoko u stropu, kam Lucinka (zatím) nedosáhne. Lucinka nosí plenky, pochopitelně, a vzhledem k motorické poruše si je neumí sundat, takže nemůže byt znečistit klasickým způsobem. Ale umí zvracet, kdykoli se jí zamane.
Lucinka – podle názoru mnoha lidí – skutečně patří do prostředí, kde by se o ni postarali profesionálové – konkrétně do ústavu – ale její matka si to nemyslí. Miluje obě svoje děti, Lucinku možná o trochu víc.
Je pravda, že by ji na Slovensku rodině násilně odebrali? Nemám tušení. Podstatné je, že její matka je o tom přesvědčená, a tak s ní odjela do Anglie doslova hledat azyl.
Snad ještě smutnější případ než Lucie – pokud se takové věci dají srovnávat – je tříletá Alice. Taky je slepá a navíc trpí těžkou formou svalové dystrofie. Dokáže sedět, ale nemůže chodit, neudrží v ruce ani plastový kelímek, protože je pro ni příliš těžký. Je chytrá – ve školce pro slepé děti se za necelý rok naučila anglicky a slovní zásobu má lepší než většina vrstevníků. Moc nemluví – i mluvení je pro ni namáhavé --, ale když něco pronese, dává to smysl. Alicina máma byla na Slovensku zdravotní sestra, otec pracoval jako učitel. Když se rozhodli sem přijet – jen a jen kvůli Alici – uměli anglicky dvě nebo tři slova. Teď její táta řídí náklaďák – jediný džob, kde nepotřebuje angličtinu, kde může dělat přesčasů, kolik potřebuje, a který není sezónní jako třeba zedničina. Alicina máma se na plný úvazek stará o Alici.
Tohle jsou "bílí" Slováci z města. Na Slovensku měli dobrou práci i rodinné zázemí. Přesto usoudili, že by jim na Slovensku doktoři ani sociální a vzdělávací pracovníci neuměli pomoct tak jako v Anglii. Informovali se, do čeho jdou, a Anglie je nezklamala. Poskytuje Alici i celé rodině tu nejlepší možnou péči.
Alicina máma se nebála, že by jí snad stát dítě sebral. Nic takového by nedovolila. Nehne se od Alice ani na krok. V noci, když spí, ji každých čtyřicet minut obrací, kdyby to nedělala, hrozila by Alici zástava dechu. Manžel ji prosí, ať mu porodí ještě jedno dítě, ale ona o tom nechce ani slyšet – péče o Alici je tak náročná, že by další dítě prostě nezvládla. Nejhorší je, že Alicina budoucnost není růžová – děti s takovou diagnózou se zřídka dožijí víc než dvanácti let. Její rodiče si toho jsou dobře vědomi – a pořád doufají, že v příštích sedmi nebo osmi letech bude na její chorobu vynalezen lék.
Tyhle dvě rodiny se jedna od druhé diametrálně liší, a přece se sobě v čemsi podobají. Oba tatínkové se ze všech sil snaží uživit své blízké. Obě mámy své děti milují a udělaly by pro ně všechno. Obě emigrovaly jen proto, aby se o své děti mohly líp postarat. Obě doufají, že se stane zázrak. V případě Alice zázrak medicíny, který jí zachrání život (což koneckonců není vyloučené). V případě Lucinky prostě zázrak, zásah božských sil – nic jiného jí nepomůže. Lucinčina máma se stala členkou místní kongregace, a kdykoli má na to čas, chodí na mše.
Objektivně vzato obě rodiny Anglii využívají – chtějí po ní, aby převzala aspoň částečnou zodpovědnost za blaho jejich dětí. Ale, jak jsem se doslechla, jejich sousedé nebo známí z kostela jim to ani jednou nevyčetli. I když se s rodiči sotva domluví, snaží se jim pomáhat, kde jen to jde. Lucinčinu sestru Mariku si vzala pod křídlo sousedka Angličanka, pomáhá jí s angličtinou a doučuje ji. Lucinka dostává každý týden dary, které ani nepotřebuje, a známí z kostela rádi snesou pár kopanců, jen aby si s ní mohli "popovídat". Alicina máma má doma horu šatiček a hraček pro malou a sousedé jí už milionkrát nabízeli hlídání, kdyby snad chtěli s manželem zajít na večeři nebo do kina. Nevyužila toho – bojí se, že by se o Alici neuměli postarat --, ale myslím, že ji to těší.
Nevím, jestli by se o postižené děti uměli zdravotníci a školy na Slovensku postarat tak jako v Anglii. A sama sebe se ptám, jestli by obyčejní lidé na Slovensku – nebo v Čechách – nezištně pomáhali neznámým příchozím, kteří navíc neumějí jazyk.
Iva Pekárková
Jak se K. stal mocným čarodějem
Bylo kouzelné slunečné ráno. K. se rozhodl, že zas jednou pojede do práce na kole. A protože tohle bylo poprvé, co po zimě vytáhl bicykl, dal si na cestu do severního Londýna dvě a půl hodiny. Nechtěl dorazit pozdě.
Iva Pekárková
Véééliká láska a na noze páska. Pravdivý příběh.
Co je v tomhle příběhu páska? Téhle pásce na kotníku se anglicky říká „tag“, česky náramek a je to zařízení, které vám přimontují na nohu, když něco provedete, aby mohli
Iva Pekárková
O mezinárodní nezbytnosti profesionálních žen
Byl to malér. Jeremy, řidič soupravy londýnské nadzemní dráhy, najel s vlakem na odstavnou kolej, kde měl zůstat až do rána, a nevšiml si, že ve vagónu pořád sedí – nebo teda napůl leží – zapomenutý pasažér.
Iva Pekárková
Partyzánská Zahrádka ve Východním Penge
Zrovna zasvítilo sluníčko, a tak jsem si čekání na autobus krátila focením rozkvetlých sněženek, šafránů a narcisů, které jako zázrakem vyrašily na kousku země hned u zastávky. V tom okamžiku se ke mně přitočil chlapík
Iva Pekárková
Obejměte fobika (O strachu)
Byli dva. A zřejmě přišli nezávisle na sobě, i když teď seděli vedle sebe – vzadu, v té části kavárny, kam se mohli uchýlit lidé, které „beseda s autorem“ (mnou) nijak zvlášť nezajímala, a popíjet si tam skvělé kafe, aniž bych je
Další články autora |
Velkolepá Zemanova party. Dorazili Fico, Orbán či čínský velvyslanec
Bývalý prezident Miloš Zeman slaví v sobotu 80. narozeniny. Mezi gratulanty nejsou jen čeští...
Z ujíždějícího kočárku u lanovky v Peci vypadl kojenec, dítě zraněním podlehlo
Policisté pátrají po svědcích, kteří ve středu kolem 12:30 viděli cestou k lanovce v Peci pod...
Velký průzkum mezd. Kolik berou v IT, bankách, právníci či zdravotníci
Rozsáhlý průzkum personální agentury Grafton Recruitment zmapoval letos finanční ohodnocení...
Konec platebních karet? Bankám vadí jejich monopol, pracují na alternativě
Premium Evropské banky se již nějakou dobu snaží vyšachovat ze hry bezmála monopolní poskytovatele...
Uprchlého exposlance Wolfa zatkli v Paraguayi. Skrýval se přes deset let
Bývalý poslanec sociální demokracie Petr Wolf, po kterém přes deset let pátrala policie, byl zatčen...
Žena ubodaná, její známá ochrnutá. Za brutální útok navrhla žalobkyně doživotí
Případ mimořádně brutální vraždy z loňského srpna začal dnes projednávat Městský soud v Praze. Na...
Cena televizní reklamy strmě roste, cena za minutu šplhá k půl milionu
Televizní reklama je stále jedním z nejefektivnějších způsobů propagace značky a její cena od...
Ve 3D brýlích vidí lékaři zvětšeně operované oko, inspirací byly helmy pilotů
Oční chirurgové z Fakultní nemocnice Ostrava a vojenští piloti F – 35 používají podobnou pomůcku,...
Letounu Ryanair v Itálii hořel motor, pasažéry evakuovali po skluzavkách
V jihoitalském Brindisi začal letadlu před startem hořet motor, 184 lidí bylo z paluby stroje...
- Počet článků 313
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 7513x