Hospic svatého Petra 2 (Chci umřít v neděli)
Radši jsem na agenturu zavolala, ale ujistili mě, že klientka je doopravdy Češka.
Nebyla to Češka. Byla to sudetská Němka. Z vesnice, která už neexistuje, kdesi poblíž Králíků, musela odejít ve dvaadvaceti při vyklízení Sudet. Dorazila do Německa, ale tam se jí nelíbilo, a tak skoro šedesát let strávila v Anglii. Vzala si Angličana, ten jí před pár lety umřel, teď je na světě docela sama. Vlastně ne tak docela - v Čechách má mladší sestru. Rosa (nebo spíš Růžena) se v šestačtyřicátém roce narychlo provdala a díky tomu směla zůstat v Čechách. Tenkrát jí bylo sedmnáct, dnes je jí osmdesát.
Doktor Fungongalli (vypadá jako typický Brit, čert ví, jak k tomu jménu přišel) mi vysvětlil, že Hilda, jak jí tu říkají, ještě před čtrnácti dny mluvila anglicky - a to spíš s německým než českým přízvukem. Ale teď, když se jí rakovina rozlezla po těle a ona musí dostávat kyslík a brát prášky proti bolestem, mluví - s námahou - jedině česky. Anglické nebo německé slovíčko z ní už čtrnáct dní nedostali, a tak tu Hildě nikdo nerozumí. Jen uklízečka mluví polsky, ale ta zas neumí pořádně anglicky... Říkala, že snad za Hildou má přijet sestra z Čech, nic víc se nedozvěděli. A tak pozvali tlumočnici - mě. Mám za úkol zjistit, jak se věci mají, a pohovořit s Rosou po telefonu. Někdo jí musí oznámit, jak to s její sestrou vypadá, a Hilda sama už to nedokáže.
Hilda ležela ve svém pokoji na posteli přistrčené až k oknu, odkud měla vyhlídku na půl Londýna. Dýchala s námahou - měla na plicích metastázy--, ale když promluvila (skutečně česky), bylo zřejmé, že má v hlavě všechno v pořádku. Jen jí choroba nějak vymazala posledních asi tak šedesát let. Věděla, že je v Londýně, ale nepamatovala si, co tu prožila. Vzpomínala na sestru Růženku - pořád říkala, že je to mladá holka a je hloupá, nenechá si od Hildy poradit--, ale na manžela úplně zapomněla. Mluvila česky přesně tak, jak se mluví pod Orlickými horami, víc než šedesát let v cizině nezanechalo na jejím přizvuku ani stopu.
Byla moc ráda, že mě vidí - po letech. Usoudila, že jsem její oblíbená teta. Myslela, že jsem dávno po smrti - a vida, já se zničehonic objevím ve dveřích.
Dvě pečovatelky pomohly posadit Hildu na vozíček, třetí jí nesla bombu s kyslíkem. V malé místnůstce jsme vytočili Růženčino číslo a já jsem jí všechno vysvětlila.
„Bože, jak já bych mohla přijet?" lekla se Růženka. „Zrovna mi bylo osmdesát, nohy mi neslouží... Já nikdy nikde nebyla. Bože, to bych si netroufla, vždyť se ztratím!"
Tři pečovatelky a doktor Fungongalli sledovali náš hovor a pokoušeli se chytat slovíčka.
Hilda chvilku mluvila se sestrou, pak řekla, že je to káča hloupá, a já jsem se s Růženkou rozloučila. Vypadalo to, že Hilda umře sama.
Ne, to ne, sama neumře, tenhle hospic je zařízený na to, aby tu nikdo neumíral sám. Mají tu školené pracovnice - bez výjimky ženy - které jsou kdykoli připravené držet v posledních hodinách života za ruku každého, kdo o to stojí. Ale i tak...
Druhý den mi to nedalo. Do hospicu je to od nás jen kousek, a tak jsem skočila na autobus a zajela Hildu navštívit.
A za pár dní jsem přijela znovu. A pak zas.
Neptejte se mě, proč. Nejsem nenapravitelný samaritán, který musí každý den nakrmit toulavou kočku, vrátit do hnízda vypadlé ptačí mládě (než ho ta toulavá kočka sežere) anebo aspoň navštívit babičku v hospicu, jinak by nemohl spát.
Ale něco mě na Hildě zaujalo. Byla to druhá sudetská Němka, kterou jsem v životě potkala. (Ta první v osmdesátých letech číšničila ve stejné hospodě jako já, a když zjistila, že jsem Češka, dělala mi ze života peklo.) Hilda zanedlouho pochopila, že nejsem její oblíbená teta. Když si na mě trochu zvykla, přestala mluvit s cesty. Pořád sice odmítala jakýkoli jiný jazyk než češtinu, ale rozpomněla se, kde je, že je jí pětaosmdesát, že na tomhle světě dlouho nepobude.
Minulý pátek mě chytila oběma rukama za předloktí a nadšeně mi vykládala, že to cítí: teď se to už jistě podaří. Chce totiž, pokud to půjde, umřít v neděli. Velebný pán, ještě tam doma, v kostele vykládal, že dobrý člověk, když umře v neděli, jde rovnýma nohama do nebe. „Víte, Evičko," říkala mi (pamatovala si moje jméno, ale jenom přibližně), „já už se na to skoro těším."
Minulá neděle jí nevyšla. I dnes ještě žije, před chvílí jsem volala do hospicu. Jenže už skoro nemůže mluvit, dusí se a dýchá přerývaně, s velkou námahou. Chystám se za ní zajít ještě jednou - a to už asi bude naposled.
Přeju Hildě, aby se jí to poslední, co ještě musí na tomhle světě udělat, povedlo tuhle neděli, co přijde. Pacienti hospicu neprocházejí invazivními vyšetřeními, stejně by jim to nepomohlo, a tak nikdo, ani doktor Fungongalli, přesně neví, kolik času ještě má. Vědí jen, že nejspíš jen pár dní.
A říkám si, že možná, až tam Hilda nebude, zajdu čas od času do Hospicu svatého Petra. Navštívit třeba nějakou jinou umírající babičku. Ne, vůbec nejsem morbidní a nepatřím k lidem, kterým dělá dobře pohled na zmar a smrt. A nechci se mermomocí dostat do deprese. Je to totiž právě naopak: Hospic svatého Petra, i když se to zdá absurdní, působí jako balzám na moji duši. Leží tam lidé, kteří už na tom nemůžou být hůř, lidé, které na tomhle světě už nic nečeká. Leží tam lidé bez naděje. Zbývá jim jediná cesta ven.
Kupodivu na tom není nic smutného. Starají se o ně „jen" placení zaměstnanci, ale dělají to profesionálně, s úctou a porozuměním. Pokud to jen trochu jde, snaží se nemocným splnit každé přání. Moc dobře vědí, jak jim je, a dělají všechno pro to, aby jim poslední měsíce a týdny života co nejvíc usnadnili. V hospicu je spousta nemocných, ale žádný z nich není jen číslo.
No, bude asi lepší ukončit tuhle ódu na hospic. Ale řeknu ještě jednu věc: od chvíle, co jsem viděla, jak to v Hospicu svatého Petra vypadá, se vůbec nebojím, že bych na nějakém podobném místě mohla jednou skončit taky. Ne že bych se na to těšila, to ne. Ale nebojím se. A to je fakt skvělé.
(Některé údaje jsou pozměněné, tak jako u včerejšího článku.)
Iva Pekárková
Jak se K. stal mocným čarodějem

Bylo kouzelné slunečné ráno. K. se rozhodl, že zas jednou pojede do práce na kole. A protože tohle bylo poprvé, co po zimě vytáhl bicykl, dal si na cestu do severního Londýna dvě a půl hodiny. Nechtěl dorazit pozdě.
Iva Pekárková
Véééliká láska a na noze páska. Pravdivý příběh.

Co je v tomhle příběhu páska? Téhle pásce na kotníku se anglicky říká „tag“, česky náramek a je to zařízení, které vám přimontují na nohu, když něco provedete, aby mohli
Iva Pekárková
O mezinárodní nezbytnosti profesionálních žen

Byl to malér. Jeremy, řidič soupravy londýnské nadzemní dráhy, najel s vlakem na odstavnou kolej, kde měl zůstat až do rána, a nevšiml si, že ve vagónu pořád sedí – nebo teda napůl leží – zapomenutý pasažér.
Iva Pekárková
Partyzánská Zahrádka ve Východním Penge

Zrovna zasvítilo sluníčko, a tak jsem si čekání na autobus krátila focením rozkvetlých sněženek, šafránů a narcisů, které jako zázrakem vyrašily na kousku země hned u zastávky. V tom okamžiku se ke mně přitočil chlapík
Iva Pekárková
Obejměte fobika (O strachu)

Byli dva. A zřejmě přišli nezávisle na sobě, i když teď seděli vedle sebe – vzadu, v té části kavárny, kam se mohli uchýlit lidé, které „beseda s autorem“ (mnou) nijak zvlášť nezajímala, a popíjet si tam skvělé kafe, aniž bych je
Další články autora |
Poslala manželce zprávu, že jsme milenci. Sekal jsem ji do hlavy, vypověděl primář
Šokující detaily mimořádně brutální vraždy dnes zaznívají u Krajského soudu v Plzni, kde stanul...
Advokát Prouza spáchal sebevraždu. Nechal po sobě dopis na rozloučenou
V sobotu spáchal sebevraždu renomovaný padesátiletý advokát a bývalý českobudějovický soudce Daniel...
Rudé prádlo a finta se třpytkami. Strip klub v Charkově nabízí show i útěchu
Když si dvacetiletá Lisa na svou směnu ve striptýzovém klubu v ukrajinském Charkově obouvá boty na...
Sláva v Přešticích. Na svatbu komtesy z rodu Černínů přijel i belgický král
Své ano si v Kostele Nanebevzetí Panny Marie v Přešticích řekli v sobotu v poledne osmadvacetiletá...
Decroix odstraňuje magisterský titul. Vzdělání z Francie je výhoda, zastal se jí Fiala
Ze stránek vlády zmizel ve středu večer titul Mgr. u jména nové ministryně spravedlnosti Evy...
Víkend bude ve znamení tropických teplot, v pondělí mohou přijít bouřky
Přímý přenos Teploty o víkendu se v Čechách budou pohybovat kolem třicítky, v neděli se vyšplhají až na 32...
Decroix si najala další právníky kvůli kauze bitcoinů, zaplatí jim přes 6 tisíc na hodinu
Premium Ministerstvo spravedlnosti si najalo další advokátní kancelář, která mu má radit v bitcoinové...
Útočník ze Sušice je ve vazbě, náhodnou oběť začal na ulici bodat do krku
Sedmadvacetiletého muže, který je podezřelý ze středečního pokusu o vraždu v Sušici na Klatovsku,...
Dvě nehody zablokovaly na 52. kilometru dálnici D1. Směr na Brno byl neprůjezdný
Na dálnici D1 na 52. kilometru na Benešovsku v sobotu dopoledne na zhruba hodinu a půl zastavily...

Provozovna/nebytové prostory Štěpánská Praha 1
Štěpánská, Praha 1 - Nové Město
137 500 Kč/měsíc
- Počet článků 313
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 7519x