Když soukromník veřejně boduje

Ve veřejné sféře se často diskutuje, jak zapojit soukromé zdroje do financování obecních a veřejně prospěšných projektů. Jsem ráda, že se v Králově Poli můžeme pochlubit jedním dobrým příkladem spolupráce soukromníka a městské části. Zároveň bych také chtěla kavárně na Slovaňáku dodatečně popřát k jejím prvním narozeninám. Dodatečně ne z toho důvodu, že bych na ně minulý týden zapomněla, ale protože mi můj dlouholetý spolupracovník v podobě počítače vypověděl službu.

Kavárna se líbí

O kavárně na Slovanském náměstí se mluvilo od té doby, co skončila v roce 2006 rekonstrukce parku na Slovanském náměstí. Na vybudování kavárny však už obci nezbyly peníze. S postupujícím časem bylo stále více zřejmé, že podobné zařízení v prostoru zrekonstruovaného parku chybí. Kavárna měla sloužit nejenom k občerstvení návštěvníků parku, ale také k poskytnoutí základního hygienického zázemí. Nad prostorem jsme zároveň jako radnice nechtěli ztratit úplnou kontrolu, aby zdařilou rekonstrukci veřejného prostoru nezkazila hospoda, která by přitahovala třeba nejrůznější roztodivné existence.

Po letech úvah jsme nakonec zvolili model, kdy potřebné dva miliony zainvestoval soukromník, který si investici následně v průběhu 15 let takzvaně “odbydlí”. Takové řešení se ukázalo jako velmi výhodné jak pro soukromníka, tak i pro veřejnost. Kromě toho, že se moderní, modřínovým dřevem obložená kavárna uprostřed parku lidem velice líbí, tak se podařil vyřešit i problém do té doby  neexistujících veřejných záchodů. Soukromník se ve smlouvě s městkou částí Královo Pole zavázal, že bude za poplatek zpřístupňovat toalety i návštěvníkům parku. Navíc zřídil i tzv. Family Point, kde si rodiče mohou například přebalit své děti. Kavárná je nekuřácká a navíc jsme si vymínili i drobná omezení ohledně prodeje alkoholu. Za drobný bonus pro všechny pak považuji internetové připojení přes wi-fi pro hosty zařízení.

Jsem velice ráda, že po roce mohu  říci, že se nám spolupráce se soukromníkem osvědčila. Nekuřácká kavárna na “Slovaňáku” se stala přirozeným centrem místa a lidé si ji rychle oblíbili. Na radnici v současné době také zvažujeme, zda by mělo smysl rozšířit po celém areálu parku veřejný wi-fi signál. Takovou službu by ocenili nejenom maminky s kočárky, ale i studenti nedalekého gymnázia, kteří v parku tráví volno mezi vyučováním. Propočty ukazují, že by se jednalo o částku v rozmezí (podle způsobu technické realizace) 60-100 tisíc Kč ročně. Měla by taková investice ze strany městské části smysl?

 

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Zdařile zrekonstruovaný park se veřejnosti líbí.

 

Autor: Andrea Pazderová | pondělí 28.7.2014 16:58 | karma článku: 10,20 | přečteno: 648x