Vlčí máky - nedílná součást našich životů
11. listopad „ Den válečných veteránů “ je věnovaný památce válečných veteránů.
Proč právě vlčí mák jako symbol „Dne válečných veteránů „?
Původ lze hledat v básni Ve Flanderských polích, kterou v roce 1915 napsal kanadský chirurg John McCrae, jenž sloužil na západní frontě, nedaleko belgického města Ypres. Útrapy a bolest raněných vojáků mírnil psaním básní, zvláště se ho dotkla smrt přítele a bývalého žáka poručíka Alexise Helmera. V den, kdy báseň vytvořil, prý vál jemný východní vítr a vlčí máky se mezi hroby vlnily
11. listopad nebyl určen náhodou. Roku 1918 byly ukončeny boje I. světové války podepsáním mírové smlouvy mezi Německem a Spojenci. Tento den zároveň upozorňuje na život válečných veteránů i na to, že bychom neměli zapomínat na ty, kteří nasazují život za uchování míru. Váleční veteráni jsou většinou na obou stranách barikády a bohužel nikdo z „obyčejných “ lidí si válku nepřeje, ale přesto se jí musí účastnit.
V novodobé historii České republiky je datum 11. 11. zařazen od roku 2001 do významných dnů a jako „ Den veteránů“ - připomínka obětí válečných konfliktů.
Má 11. listopad co říci dnešní době? Nese nějaké poselství?
Když sleduji dění kolem sebe, mám pocit, že si spousta lidí nepřipouští všechna ta rizika spojená se zdánlivě několik desítek let trvajícím mírem. Přespříliš si naše společnost zvykla na klid a zdánlivé absolutní bezpečí, v mnoha případech způsobené naivitou a neznalostí dějin. Naivita, která je navíc podpořena sobectvím, absencí vlastenectví a národní hrdosti. Přirozený pud sebezáchovy a ostražitosti byl vytěsněn honbou po majetku, politické moci a absencí odpovědnosti. Tragické události z července letošního roku v naprosté nahotě ukázaly myšlení řady jedinců, jejich zkreslené představy o globální politice, terorismu a bezpečnostní politice. Společenská žumpa čpěla na všech místech - závist, nekompetentnost a hloupost. Hloupost, která ve své samotné podstatě nedokáže přijmout fakt, že svět, ve kterém žijeme nebyl, není a nejspíše nebude bezpečný.
Narůstající napětí v bezprostřední blízkosti Evropy nejen v konfliktu Rusko – Ukrajina, ale i z hlediska narůstajícího vlivu Islámského státu jen má slova dokreslují.
Nežijeme v mírumilovném světě a po celou dobu naší existence pro naši svobodu umírali lidé. A pro zajištění míru umírají i v dnešní době. Umírají i proto, aby ostatní měli možnost žít v klidu a míru a teple svého domova. A někteří hloupostí obdaření jedinci mohli psát mnohdy ohavné a závistivé komentáře. Aby ve své vlastní zbabělosti a komplexech méněcennosti mohli za postelí znevažovat hrdinství druhých.
A odpověď na mou otázku? Ano má, protože připomenutí všech těch zmařených lidských životů za naší svobodu je nejen naší morální povinností, ale především vyjádřením úcty k těmto činům.
Na polích ve Flandrech
Johna McCrae
Na polích ve Flandrech divoké máky rostou,
tam mezi kříži, řada za řadou.
Zde ležíme. Nahoře mezi červánky,
je možná slyšet zpívat skřivánky,
zde dole kanóny jen svoji píseň řvou.
My už však nevstanem a je to možná zdání,
že včera ještě žili jsme a byli milováni.
Teď jenom tiše ležíme
na polích flanderských.
Náš boj však zase jiní převezmou.
Do vašich rukou dáme my teď svou
hořící pochodeň a vy ji neste dál.
Kdyby vám uhasla, vzpomeňte na náš žal,
že jsme tu padli zbytečně. Jen máky porostou
na polích flanderských.
I v letošním roce proběhne řada pietních aktů, ať již pod oficiální záštitou představitelů ČR, ale i řada vzpomínkových akcí pod záštitou mnoha sdružení, zabývajících se historií naší země. Jako příklad lze uvést MILITARY MUZEUM generála SERGĚJE JANA INGRA VLKOŠ u KYJOVA
Moji vzpomínku na hrdinství našich předků, ale i současných veteránů vyjadřuji právě tímto článkem. Možná netradičně vzpomínkou nad fotografiemi vojáků z jedněch pardubických kasáren, kteří v době své služby netušili, že za pár let zachvátí svět 2. světová válka.
A teď se obrazovou vzpomínkou přesuňme do období mapující roky 1933 - 1936. Tedy do období, kdy v Německu narůstal nacismus a naše vlast měla před sebou strašné období. Kdo ví, jaké osudy postihly všechny ty zachycené tváře.
Děkuji za poskytnutí fotografií kamarádovi Ivovi.
Další fotografie z dané doby naleznete zde :
Pavel Vrba
Jak jsem se seznámil s umělou inteligencí

aniž bych na to byl připraven. A člověk se lehce dostane do problémů, aniž by chtěl. Moderní technologie chápu, ale co třeba mnohem starší generace. A mé dnešní psaní je tak i jistou radou na základě zkušenosti.
Pavel Vrba
Domove líbezný aneb novoroční škobrtání

tak máme svátky za sebou. Nevím jak ty můj čtenáři, ale já oba prožil tak nějak na pohodu. Už před svátky jsme si doma řekli, že uděláme vše proto, abychom se vyhnuli nějakým zbytečným stresům.
Pavel Vrba
Člověče, zastav se

a poslouchej. Ne zvuky chaosu, nákupní horečky s falešnými tóny nákupních vozíků. Ztiš se a uslyšíš zpěv větru v korunách stromů, zastav se a možná spatříš i padání ledových hvězdiček. Zastav se a...
Pavel Vrba
O mé jedné cestě poznání, kdy člověk oněmí

na stejném místě, v jiném prostoru a čase. Odněkud je slyšet hlas, který má jen Genius loci, varující před uchvácením sám sebou, varován před vlastní malostí a osudových střetů, pádů a vítězství.
Pavel Vrba
Jak se žije na vsi – vzácné návštěvy

jako volné pokračování na jedno z mých předešlých vyprávění. O pocitech, pohledech, které jsou jen mé. Součást vnitřního vesmíru, do kterého nepatří cokoliv ze současné „ moderní“ doby včetně politiky.
Další články autora |
Herci, sportovci i politici. Podívejte se na VIP, které dorazily na rozlučku s Bartoškou
Nejen známé tváře z uměleckého světa se přišly v úterý večer rozloučit se zesnulým prezidentem MFF...
Křišťálové glóby a nezapálená cigareta. Bartoškovi vzdávali lidé hold sedm hodin
Široká veřejnost se v úterý naposledy rozloučila s Jiřím Bartoškou. Pražské Rudolfinum bylo pro...
Šok a ticho. Evropští lídři po telefonátu Trumpa s Putinem nevěřili svým uším
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a evropští lídři oněměli poté, co se s nimi americký...
Tragicky zahynul moderátor počasí v České televizi Jan Šrámek
V sobotu odpoledne při nehodě v italských Alpách zemřel dlouholetý meteorolog a moderátor počasí...
Válečná loď se při spuštění na vodu rozbila. Kim Čong-un přihlížel a zuřil
Kolaps sebeúcty, nedbalost, trestný čin! Tak zuřil severokorejský vůdce Kim Čong-un, který...
Utajení špioni v obchodech. Expert líčí, jak funguje a jak se vyvíjí mystery shopping
Premium Pro někoho práce snů, jiný v tom vidí slídění a šmírování zaměstnanců. Řeč je o stále oblíbenějším...
Jak se zrodil Smysl. Slavnou českou fotku si půjčil Hollywood, modelka se soudila
Seriál Je to nejcitovanější a nejznámější česká porevoluční fotografie, svému autorovi zajistila slávu v...
Kavárně zaměstnávající seniory hrozí konec. Peníze vybírá přes sbírku i koláče
Smíchovská kavárna Stará škola vypadá na první pohled jako mnohé jiné podniky v okolí. V nabídce má...
Ničí je chaos v hlavě. Tisíce dospělých nevědí, že mají ADHD. A že ho lze léčit
Premium Nechápou, proč je vše tak těžké. Zapomínají, nedokončují úkoly, selhávají ve vztazích i v práci. To...

SPECIALISTA/KA FINANČNÍCH SLUŽEB - S GARANCÍ MZDY VE ZKUŠEBNÍ DOBĚ (A13802)
AURES Holdings a.s.
Zlínský kraj
nabízený plat:
45 000 - 70 000 Kč
- Počet článků 820
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 714x
„Já dělám svoje věci a ty zase svoje. Nejsem na světě proto, abych žil podle tvých očekávání, a ty nejsi na světě proto, abys žil podle mých. Ty jsi ty a já jsem já. A pokud se náhodou najdeme, bude to krásné. Pokud ne, nedá se nic dělat.“ — Bruce Lee
"Cokoli slyšíme, je názor, nikoli fakt.
Cokoli vidíme, je úhel pohledu,
nikoli pravda “. Marcus Aurelius
"Kdybych se měl snažit číst -
o odpovědích nemluvě -
všechny útoky namířené proti mně,
mohl bych to tady celé zavřít
a nedělat nic jiného.
Dělám to nejlepší, co umím a znám,
a chci to tak dělat až do konce.
Jestliže mi dá konec za pravdu,
nebude na tom, co proti mně říkají, záležet.
Jestli se nakonec ukáže, že jsem se zmýlil
nepomohlo by, ani kdyby deset andělů
přísahalo, že mám pravdu."
Abraham Lincoln
Můžete mě zaslat i vzkaz : pavelblog@email.cz
nebo mě naleznete zde : https://twitter.com/PavelVrba3
Osobní stránky : http://pavelvrbaozivote.simplesite.com