Ipad Pro - slepá ulička nebo krok vpřed?

V září představil team Applu okolo Tima Cooka velký Ipad, Ipad Pro. Společně s ním představil i Pencil, tedy vlastně stylus.

Okamžitě se rozvířila debata na téma toho velkého Ipadu, možnostech jeho využití či spíše nevyužití a posměch k Applem dříve odmítaného stylusu, tedy Pencilu. Již skoro 3 týdny je Ipad Pro možné objednat i v České Republice. Každý článek o firmě Apple, ten o vlastnostech Ipadu Pro a Pencilu nevyjímaje, obsahuje bouřlivou debatu na téma iOvcí, iKravin a iProhlášení. Podívejme se proto logikou společnosti Apple na aktuální největší tablet a bez zbytečných iEmocí zhodnoťme jeho potenciál.

V současnosti jsou tablety a nejenom ty od Apple nejvíce využívány k prohlížení obsahu. Z toho také vychází jejich velikost. Musí být přenositelné, ale přitom obrazovka musí nabízet slušnou čitelnost onoho obsahu. Velikost Ipadu Air je jakýmsi kompromisem mezi obrazovkou počítače a telefonu, nicméně inženýři v Applu dospěli k závěru, že tato velikost je nedostačující nejenom k prohlížení obsahu z pohledu firemního uživatele (s čímž jsem sám soupeřil na jednáních, kde jsem měl více než jednoho obchodního partnera), ale zejména z pohledu využitelnosti pracovní plochy uživatele, který bude chtít na Ipadu Pro tvořit obsah. Stejně, jako Ipad mini přináší lepší skladnost, Ipad Pro svému uživateli přináší větší pracovní plochu. A samozřejmě dostatečný výkon. Apple se s pohledem na klesající prodeje tabletů neztotožnil s názorem, že jde o onu slepou uličku, ale naopak ještě hlasitěji říká, že tablet je budoucnost a ukazuje, jak podle něho ona budoucnost má vypadat.
Ano, čtu diskuze…“moje dvě obrazovky, můj homemade Pc  se 3 harddisky..“ Ano. Pro vás Ipad Pro a v podstatě žádný jiný tablet vhodný ani určený není. Na to má Apple jinou rodinu produktů. Apple netvrdí, že Ipad Pro je určen pro všechny. Ikdyž...lze Ipad Pro postavit vedle například Macbooku a máte dvě propojené plochy pro kontinuelní práci. Ale Ipad Pro je určen spíše pro ty, kteří nyní používají notebook jako pracovní nástroj, ale jeho rozměry, výdrž a zejména absence opravdu využitelného dotykového displeje jim nevyhovuje nebo umožňuje pracovat pouze staticky. To, že jeho nejlogičtějším prvním příslušenstvím je Pencil a klávesnice jasně vymezuje, co Ipad Pro může, ale ne všem musí(!), nahradit. Pokud se na pracovní prostředí díváme z pohledu indické továrny se šicími stroji, je opravdu zbytečné snažit se pro Ipad Pro nalézt uplatnění. Pokud se na něj naopak podíváme z pohledu tvůrčích týmů a jejich kancelářského prostředí tak, jak to vidíme nejčastěji v technologických firmách, dává logiku daleko větší stejně jako u lidí, kteří pracují z domova. Velmi zajímavé využití bude mít pro všechny, kteří pracují s fotografií nebo kreslí. Z dosavadních prvních odhadů je zřejmé, že si velký Ipad své uživatele našel. Nyní si je musí udržet a pokud možno nadále rozšířit. Pokud si zachová ty parametry, pro které se tak raketově rozšířil jeho menší kolega a přitom bude nabízet funkce, které požadujeme od pracovního nástroje, není důvod této budoucnosti dle Applu nevěřit.
Ano, uniformita pracovního prostředí není Applu vlastní a zřejmě nebude ani silnou stránkou Ipadu Pro. Ale opravdu upřímně, na vše co většina exekutivců v práci „vytváří“, stejně stačí i normální Ipad.
 

Autor: Pavel Veselý | pátek 4.12.2015 20:28 | karma článku: 4,06 | přečteno: 93x
  • Další články autora