Budeme dotlačeni k neevropsky drastickým opatřením při řešení uprchlické krize?

Ředitel zahraničního odboru Hradu Hynek Kmoníček ve svém dnešním rozhovoru v deníku PRÁVO poměrně otevřeně konstatuje, že se velmi snadno můžeme dostat do stavu, kdy proud uprchlíků už nebude pro EU zvládnutelný.

To by nás dle jeho názoru mohlo dotlačit k neevropsky drastickým opatřením, která by v konci zpochybnila podstatu toho, na čem je naše civilizace postavena, tedy naše humanistické hodnoty.

V podstatě lze s panem Kmoníčkem souhlasit. Ale neměli bychom zapomínat na další západní hodnoty, jako je předvídavost, plánování a zejména organizace života s perspektivou do budoucnosti. Mnozí dnešní politici uvažují ve velmi krátkých časových obdobích. Od voleb k volbám a s jediným cílem: hlavně aby byli znovu zvoleni. Všichni (nejenom politici) bychom měli hledat cestu zase zpátky k myšlení na dlouhé časové úseky. To bylo naší civilizaci vlastní a tam jsou naše evropské kořeny. A právě tyto hodnoty se bohužel kvapem vytrácejí. Je potřeba se k těmto kořenům vrátit.

Pouhé prosazování humanistických hodnot bez předvídavosti, plánování, organizace života do budoucnosti a zejména bez dodržování pravidel nás nutně zavádějí do slepých uliček. Řada lidí má „zaručený recept na řešení“, ale nepřemýšlí o tom, proč ten svět je takový, jaký je. Není divu, že potom nutně dochází k nesmiřitelným postojům a ke vzájemnému obviňování (v daném problému přistěhovalectví k nálepkování v kategoriích „sluníčkáři“, xenofobové, či rasisti).

Dříve než se pustíme do zaručených receptů na řešení, měli bychom se pokusit porozumět podstatě daného problému. V této souvislosti možná stojí za zmínku inspirativní slova českého exilového spisovatele Luďka Frýborta, který se dlouhodobě věnuje zkoumání jiných kultur a zejména islámu (autor románu Pod znamením půlměsíce): „Nečiňme si iluzí; nalézáme se v pokročilém stadiu civilizačního střetu. Nevíme, jak se bude vyvíjet dál, zda přijatelně, méně přijatelně či hrůzně a katastrofálně. Hlupák a blázen si ze všech možností vybere tu nejoptimističtější, jíž se pak opájí, než ho realita srazí na kolena. Člověk rozumný uváží všechny možnosti včetně nejnepříznivějších; když nic, aspoň ho malér nezastihne nepřipraveného“ (úryvek z jeho velmi poučného blogu na toto téma).

Budeme tedy nakonec dotlačeni k neevropsky drastickým opatřením při řešení uprchlické krize? Možná ne. Musíme si ale připustit, že nám nic jiného nezbude. Pokud tedy budeme chtít zachovat naše  hodnoty. Všechny hodnoty, nejenom ty humanistické...

Motto: „Když Západ není schopen vynutit si dodržování svých pravidel, neměl by je dodržovat ani on sám, protože ho to oslabuje. Platí totiž zcela jednoduchá trojčlenka. Za morálku nelze bojovat jenom morálně, nýbrž v první řadě účelně. A když nechceme bojovat účelně, nemá smysl bojovat vůbec.“  - výtah z blogu Petra Robejška, Pravda, láska a válka

Další aktuální články na toto téma:

Petr Robejšek ví, jak na uprchlíky, a nebojí se to přiznat

Petr Robejšek: Migranti a stabilita západní společnosti

 

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Pavel Szturc | sobota 8.8.2015 20:37 | karma článku: 46,94 | přečteno: 16009x