Boj o ministerské koryto maskovaný zájmem o "správné vzdělání" našich dětí

Andrej Babiš si velmi často stěžuje, jak mu všichni oponenti hází klacky pod nohy,aby ho vyštvali z politiky. Útok na ministra školství z vlastních řad ale svědčí o něčem jiném.Jeho vyvolení mu nastavují nepěkný pohled do zrcadla.

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Mračková Wildumetzová spolu s moravskoslezským hejtmanem Ivem Vondrákem (oba za hnutí ANO) poměrně nevybíravě útočí na ministra školství Roberta Plagu (ANO). Hejtmani chtějí přímo rozhodovat o tom, kolik dětí půjde na gymnázium a kolik do učilišť. Ministr oponuje tvrzením, že by se jednalo o nesystémový zásah do rozdělení pravomocí mezi zřizovatelem a ředitelem školy, který by přinesl řadu komplikací. 

Je pravda, že se na maturitní obory dostanou i ti, kteří na ně nestačí. A na trhu práce pak chybí učni. Ale to je pouze jeden velmi zúžený pohled na problematiku středoškolského vzdělávání. Od politiků, včetně těch regionálních, bychom měli očekávat systémová řešení a nikoliv tvrdé prosazování cut-off score. Tedy hranice minimálního počtu bodů z přijímacího testu na střední školy. Kdo by skončil pod touto hranicí, nesměl by na maturitní obor.

Každý normální rodič chce udělat pro svoje děti to nejlepší. Nelze se divit rodičům i méně nadaných dětí, že se snaží o zajištění dobrého vzdělání. Není vinou rodičů, že je v naší zemi velmi často dehonestováno učňovské školství a potažmo znevažována manuální práce.

Ve světě je dnes už běžná praxe tzv. duálního systému učňovské přípravy, kdy teorie je v rukou státu a praxi zajišťují firmy - viz zdroj například tady. Tento systém může být otevřený naopak i mladým lidem, kteří v průběhu středoškolského studia zjistí, že je jim blízká odborná manuální práce. Takže se mohou jako dospívající nebo už dospělí studenti sami rozhodnout vyučit se v nějakém oboru. A následně v něm i profesně uspět.

Politici by se měli v první řadě starat o to, aby došlo k zásadní změně přístupu ve středoškolském školství (včetně učňovského) namísto stavění bariér v podobě cut-off score pro patnáctileté děti a jejich rodiče. Neschopnost věcné analýzy a následné diskuze v rámci stejného politického uskupení u těchto "odborníků" na vzdělání pouze obnažuje jejich myšlenkové pochody.

Oba hejtmanské protagonisty totiž kromě nápadu jak rychle a bez diskuze nahnat děti do učení spojuje ještě jedna záliba - bezostyšná kumulace funkcí. Hejtmanka Mračková Wildumetzová před posledními volbami do Poslanecké sněmovny tuto kumulaci funkcí velmi tvrdě odsuzovala a zcela jistě tak získávala sympatie a hlasy voličů. Aby si to nakonec po svém zvolení rozmyslela. Hejtman Vondrák se zachoval nepřekvapivě stejně. 

Současný ministr zatím brání krajům v prosazení jejich "cut-off" představ. To se ale může velmi rychle změnit. Mluví se o tom, že premiér Babiš chce Plagu vyměnit. Není nijak překvapivé, že oba funkce-lační hejtmani patří mezi možné kandidáty na ministerský post. 

Ani v jednom případě bohužel není o co stát.

Autor: Pavel Szturc | neděle 10.2.2019 8:30 | karma článku: 29,71 | přečteno: 1667x