Zkušenosti z provozu českých a Slovenských jaderných elektráren se zaměřením na bezpečnost

Letošní konference NUSIM2017 byla vskutku bohatá a hlavní témata, kterých se týkala, byla: bezpečnost provozu JE a lidské zdroje. Úvodních slov konference se chopili prezidenti ČNS a SNUS, Daneš Burket a Vladimír Slugeň.

Po úvodní sekci následovala sekce pojmenovaná: bezpečnost provozu JE, ve které 4 prezentující sdělili nové poznatky ze svých oborů a obohatili tak ostatní účastníky konference.

Prezidenti Slovenské a České nukleární společnosti

Jako první prezentující vystoupil Jan Kruml, ředitel Temelínské jaderné elektrárny, s prezentací „Provoz a perspektivy JE v ČR“. Informace, které Jan Kruml sdělil, se týkaly zejména problému stárnoucích pracovníků a potřebného know-how jak u samotného ČEZu, tak u jeho dodavatelů. Také se zmínil o nové struktuře vedení, totiž o rozdělení divize výroby na 2 celky a to: jaderná a klasická energetika. Od 1. 9. 2017 vznikla samostatná divize jaderná energetika, která má jasné cíle a to zvyšovat výrobu elektřiny z jaderných elektráren. V budoucnu by skupina ČEZ chtěla vyrábět více jak 30 TWh energie z jaderných zdrojů. Vyšší výroby energie lze dosáhnout především zefektivněním využívání tepelného cyklu díky horkovodu, který je nyní plánovaný z Temelínské elektrárny do Českých Budějovic.

Jan Kruml také sdělil, že pokud má být nový jaderný zdroj postaven do roku 2035, je nutné, aby byl připravený investiční model již v roce 2018. Podle něj je jaderná energetika v České republice důležitá nejen z důvodu výroby elektřiny, ale také z důvodu ekonomicko-sociálního. Celá 2 % hrubého domácího produktu jsou pouze z jaderné energetiky, navíc zaměstnává více jak 15 000 pracovníků a v neposlední řadě skupina ČEZ dotuje výzkumné instituce, střední a vysoké školy.

Daneš Burket a Jan Kruml při přednášce o Temelínské elektrárně

Na závěr této prezentace proběhla otázka na téma horkovodu z Temelína:

„Proč se horkovod z Temelína plánuje využívat právě nyní? Co přimělo ČEZ k jeho zprovoznění? “

„Využívání tepla z Temelína pro účely vytápění není aktuální nápad, ČEZ se snažil již v minulosti o zprovoznění trasy, ale teplárna v Českých Budějovicích nejevila zájem. V minulém roce však byly provedeny studie, které vedly k vytvoření modelu, který byl ekonomicky výhodný. Předpokládá se, že horkovod by mohl dodávat do Českých Budějovic první teplo již v sezóně 2020/2021.“

Martin Mráz – Provoz JE Bohunice a Mochovce a plány na další postup životního cyklu elektrárny

Martin Mráz, ředitel jaderné elektrárny v Bohunicích, přispěl na konferenci s informacemi o dosavadním provozu obou slovenských jaderných elektráren. Na začátku své přednášky, Martin Mráz, sdělil základní informace o Slovenských elektrárnách. Nyní jsou vlastněny z 33 % společností EPH, 33 % vlastní ENEL a 34 % Slovenská republika. Pod správou Slovenských elektráren jsou nyní 2 jaderné elektrárny, 2 klasické fosilní zdroje, 2 fotovoltaické a 31 vodních elektráren. Obě jaderné elektrárny dohromady vyrobí přibližně 15 TWh elektřiny. Kromě toho informoval o aktuálních výkonech reaktorů, 2 reaktory v Bohunicích má každý 505 MW elektrických, v Mochovcích mají 470 MW elektrických. Oproti původnímu plánu všechny bloky prošly určitými změnami, v Mochovcích zbývá modernizovat některé díly sekundárního okruhu.

Martin Mráz také sdělil informace o dodržování bezpečnosti na obou elektrárnách. Například v Bohunické elektrárně byly nalezeny materiálové problémy s potrubím primárního okruhu. Ačkoliv první testy nic neprokázaly, pouze díky prozíravosti pracovníků byly problémy odhaleny a odstraněny.

Mochovce 1 a 2 prošly během svého života seismickým zodolněním. Původní projekt počítal s odolností do 0,06 g, přesto vzhledem k podloží byla vystavěna elektrárna s odolností do 0,10 g, ale během provozu se ukázaly nové okolnosti a nyní probíhá zvýšení odolnosti na hodnotu 0,15 g. Jakmile bude zodolnění dokončeno, klesne koeficient CDF na hodnotu 3,8E-5, což znamená, že výskyt nehody s tavením paliva se stane pravděpodobnou jednou za 380 000 reaktor-roků.

Martin Mráz - Bezpečnost provozu Slovenských elektráren

Na závěr byly poskytnuty informace o průběhu výstavby Mochovců 3 a 4. Podle posledních statistik dodává díly a služby 250 dodavatelů, lidé napracovali více jak 72 milionů člověkohodin a práce provádí 6890 pracovníků. Ačkoliv pracuje takové množství pracovníků, dodržují se přísné bezpečnostní protokoly, takže již 450 dní nedošlo k poranění ani jednoho pracovníka. Zavezení paliva do 3. bloku je naplánováno na 15. 7. 2018, uvedení do komerčního provozu na 30. 12. 2018. Pro čtvrtý blok jsou obě data posunuta o rok.

Zdroj: konference NUSIM2017

Autor: Pavel Suk | pondělí 4.12.2017 14:10 | karma článku: 12,38 | přečteno: 417x