Společnost ZAT na Atomex 2015

Dnešní článek bude věnován české společnosti ZAT, která se zabývá vývojem řídících a kontrolních systémů pro jaderné elektrárny, a systému SandRA, který byl prezentován na Atomex 2015.

Společnost ZAT je česká společnost, sídlící v Příbrami. Zkratka ZAT znamená závod automatizační techniky. Měl jsem štěstí, že jsem si mohl na konferenci Atomex 2015 v Budapešti, pořádané Rosatomem, poslechnout Martina Pokorného, který vyprávěl o řídicích systémech SandRA a o jejich využití při výstavbě jaderné elektrárny Pakš.

Kontrolní prvky vyrobené ve firmě ZAT jsou použity i v našich dvou jaderných elektrárnách, stejně tak ve slovenských jaderných elektrárnách. Firma ZAT vyráběla kontrolní a řídící prvky do ukrajinských jaderných elektráren, se svými výrobky expandovala i do Francie.

Historie

Jde o společnost, která byla založena v roce 1962. V roce 1965 se stala společnost ZAT hlavním výzkumným partnerem Ústředního výzkumného a zkušebního ústavu ŠKODA. V roce 1992 byla společnost ZAT zprivatizovaná, vznikla společnost ZAT a.s., během téhož roku byl zahájen vývoj nových řídicích systémů. V roce 2006 byla dokončena klinická zkouška přístroje MDM pro léčbu diabetické neuropatie. V roce 2009 ZAT založila dceřinou společnost MDM Centrum pro aplikaci metody využívající MDM přístroj. 2011 vzniká nová generace řídicích systémů společnosti ZAT s obchodním názvem SandRA, na který v roce 2014 dává společnost ZAT 10 letou záruku.

Řídicí systém SandRA

Zkratka SandRA znamená Safe and Reliable Automation. Jedná se o řídicí systém navržený pro průmyslová odvětví. Produkt SandRA není jednosměrně navržený systém, jedná se o všestranný systém využitelný jak v jaderných elektrárnách, tak v menších zařízeních, jako jsou čističky odpadních vod, vodní elektrárny a mnoha dalších. Systém SandRA pracuje pomocí sítě ethernet. ZAT vyrábí jak kontrolní prvky, tak řídící prvky, které spolu komunikují a zajišťují provoz ostatních komponent.

Automatizace pro jadernou energetiku

Firma ZAT patří mezi 4 firmy v Evropě, které se zabývají vývojem systémů pro jadernou energetiku. Své portfolio má zaměřené na:

  • Obnovu stávajících jaderných elektráren, která se zaměřuje na zvýšení provozní spolehlivosti, zvýšení komfortu diagnostiky, snížení potřebné údržby a snazší ovládání a kontrolu stavu.
  • Výstavbu nových jaderných elektráren. Zajišťují návrh, výrobu, zkoušky, montáž a uvedení do provozu. Zabývají se zhotovením výrobní dokumentace k jaderné elektrárně. ZAT zaručí kvalifikaci personálu pro použití dodaného zboží podle legislativy platné v zemi, kde výstavba bude probíhat.
  • Odstavení jaderných elektráren z provozu se zaměřením na systémy kontroly a řízení. Systémy odstavení jaderných elektráren se teprve začínají vyvíjet, jelikož je zatím nebylo třeba.
  • Výzkum systémů pro malé reaktory, zaměřené na reaktory IV. generace, výzkum probíhá jak v ČR, tak v zahraničí. Dodávají návrh a dodávku řídicích systémů pro výzkumné a školní reaktory.

 

Závěr

Společnost ZAT je společností, zaměřující se na vývoj a výzkum řídicích a kontrolních systémů nejen pro jaderné elektrárny, ale i pro jiné objekty. Nyní dodávají kontrolní a bezpečnostní prvky pro Maďarskou jadernou elektrárnu Pakš II, jejíž výstavba má začít již v roce 2018 a do provozu má být uvedena v roce 2025. Společnost ZAT vystupovala na letošní konferenci Atomex 2015, kde byly sděleny informace o kontrolních a řídících prvcích, které budou použity v jaderné elektrárně Pakš II, mimo jiné také informace o objemu prací, které bude provádět Rosatom a celkové bilanci financí, poskytnutých pro výstavbu jaderné elektrárny Pakš II.

Zdroje: http://www.zat.cz/

www.atominfo.cz

http://www.mmspektrum.com/

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Pavel Suk | pátek 8.1.2016 9:25 | karma článku: 8,57 | přečteno: 174x