Evopro Group

Evopro Group je maďarská firma, působící v oblasti jaderných technologií, ale i mnoha jiných odvětvích. Měl jsem možnost si poslechnout firemní prezentaci Erzsébet Horváth na Atomex 2015 v Budapešti.

Historie

Evopro Group byla založena v Maďarsku roku 2001. První projekt, na který společnost získala zakázku, byla instalace manipulátoru zavazadel na 2. terminálu mnichovského letiště. V roce 2005 společnost získala kontrakt na servis a vylepšení počítačové sítě pro Royal Mail v UK. Od roku 2006 má společnost jméno Evopro group, firma se rozrostla na 100 zaměstnanců. V roce 2007 společnost získala kontrakt na provedení elektrických instalací ve firmě Hankook na výrobu pneumatik. V roce 2009 provedla kompletní výměnu elektrických, mechanických a kontrolních systémů na letišti Ference Liszta v Budapešti. V roce 2012 firma začala vývoj transportních zařízení, téhož roku byla založena divize zajišťující testování a servis pro tovární automatizační systémy a systémy kontroly řízení energie. Od roku 2012 se Evopro Group zaměřilo na projekt In the spirit of zero-emission transportation, ve kterém se snaží vyvíjet transportní prostředky, které by neprodukovaly žádné emise. V roce 2014 byly představeny dva prototypy MODULO rodiných autobusů, jejicžh provoz je kompletně elektrický, téhož roku získala firma ocenění za inovativní projekty zaměřené na zlepšení okolního prostředí.

Evopro a Areva

Evopro a Areva podepsaly 6. února 2015 dohodu o spolupráci ohledně vývoje jaderných a obnovitelných zdrojů energie. První zakázkou, na které se bude Evopro podílet společně s Arevou je výměně kontrolních systémů do reaktorů v maďarské elektrárně Pakš, a to jak do stávajících, tak do nově postavených. Frank Apel, viceprezident prodeje Arevy pro západní a severní Evropu prohlásil: „Kombinací technických a manažerských expertů Arevy a Evopro vzniká dobře situovaný vědecký tým pro maďarský jaderný program.“ Balázs Bodnár, ředitel divize systémového inženýrství Evopro sdělil informace ohledně dohody mezi Arevou a Evopro. Dohoda se vztahuje zejména na posílení vztahů a zkvalitnění poskytovaných projektů pro maďarský jaderný program. Úzká spolupráce v oblasti vzdělávání se vztahuje i na ústav jaderné techniky na budapešťské univerzitě.

Poslední spolupráce Arevy s Maďarskem byla v roce 2000, kdy Areva dostala zakázku na instalaci systému TELEPERM XS, systému pro jadernou elektrárnu Pakš. Kontrolní systémy byly instalovány na všechny 4 jednotky maďarské jaderné elektrárny, stejně tak později Areva instalovala tyto jednotky do dalších 80 jaderných elektráren v 16 zemích.

Elektrický autobus MODULO

MODULO je projekt zaměřený na elektrifikaci městské hromadné dopravy. Jedná se o menší autobus, který je kompletně poháněný elektrickým proudem. Stavba začala v roce 2014. MODULO je chytré a ekologické řešení městské dopravy. Evopro slibuje hned několik variant autobusů, aby si mohl každý vybrat podle své potřeby a možností. V každém případě se jedná o nízkopodlažní autobusy, které pasažérům budou přinášet vysoký stupeň komfortu. Prototyp byl představen 16. dubna 2014 v Budapešti. Jedná se o 8 metrů dlouhý autobus pro 65 pasažérů. Je vyrobený z ultralehkých kompozitních materiálů

Velký výběr „zelených“ dopravních prostředků je nyní hlavní myšlenkou, která hraje významnou roli v ekonomické strategii firmy až do roku 2020. O financování tohoto projektu se postarala společnost evoBank. Evopro doufá, že tímto projektem získá potřebné know-how, o které by se později mohla podělit se svými zahraničními sousedy.

Závěr

Evopro group je společnost zabývající se vývojem a inovací různých kontrolních systémů, systémů automatizované výroby a systémů pro jadernou energetiku. Také se úspěšně snaží vyvíjet inovativní způsoby dopravy, které jsou poháněny elektrickým proudem. Tato koncepce dopravy je jistě velmi vhodná pro Maďarsko, které v následujících letech začne s výstavbou nových jaderných bloků v areálu jaderné elektrárny Pakš. Jedná se o reaktory VVER-1200, které by měly od roku 2026 dodávat do maďarské elektrické sítě dalších 2400 MWe.

Společně s Arevou se budou podílet na vývoji potřebných systémů pro maďarskou jadernou elektrárnu Pakš a to jak pro stávající bloky, tak pro bloky, které zde má postavit ruský Rosatom.

Zdroje:

http://www.evopro-group.com/

http://www.areva.com/

Autor: Pavel Suk | úterý 22.12.2015 20:50 | karma článku: 8,49 | přečteno: 164x