Tu jsme to trochu přešvihli s tou fiskalizací

Poslední dobou internetem hojně koluje výrok amerického prezidenta Reagana o přístupu státu k ekonomickým subjektům. Já bych rád vypíchl jiný výrok, který není ani tak zajímavý svým zněním, jako spíš tím, kdo jej pronesl.

Jak už někteří pamětníci možná uhodli z titulku, hodlám se zabývat dnes již legendárním projevem tehdejšího generálního tajemníka ÚV KSČ Miloše Jakeše z Červeného Hrádku. Projev ve své době velmi populární a vysmívaný. Miloš Jakeš nebyl a není zrovna z nejbystřejších, jeho projev místy postrádal logiku a celkové vyznění nakonec spíše než k zamýšlené mobilizaci kádrů vedlo k ještě větší deziluzi o životaschopnosti společnosti pod vládou jedné strany a socialismu vůbec.

Přesto se v jeho řeči objevil jeden výrok, který by člověk od kovaného komunisty nečekal. Posuďte sami:

"Jestli dáváme někomu malou hospodu nějakou, kde jsme měli jednoho člověka a platili jsme ze státní pokladny každý měsíc čtyři tisíce ztráty, tak je asi lepší dát ji jemu, i když on si tam možná vydělá daleko víc než předtím, ale nás to ty čtyři tisíce nestojí. (...) Tu jsme to v minulosti trochu přešvihli, abych tak řekl, s tou socializací." Zdroj

To je myslím na tu dobu zcela překvapivé prozření, které je dnes najednou znovu aktuální. Andrej Babiš nabádá obce, aby hospody zavřené kvůli EET provozovaly samy. Jeho koaliční partner Marián Jurečka pro změnu navrhuje, že by stát měl v malých obcích dotovat provoz prodejen s potravinami, které stejně jako hospody zavřely kvůli uvaleným vládním regulacím.

Něco je asi hodně špatně, když vrcholný představitel komunistické strany s podprůměrným IQ v době hlubokého socialismu selským rozumem dospěje k poznání, které zjevně zcela uniká miliardáři a dle jeho tvrzení nejlepšímu českému ministru financí moderní éry.

Představa, že by stát měl dotovat nebo přímo provozovat služby, které je za normálních okolností schopen zajistit trh, je návrat před rok osmdesát devět. Bohužel u nás dnes normální okolnosti nepanují. Aby trh mohl podobné služby zajistit, je nutné mu ponechat prostor, aby byl opravdu volný. Sešněrování podnikatelského prostředí stále novými regulacemi, hrození likvidačními pokutami, uvalování dalších a dalších povinností, to vše vede k tomu, že právě tyto druhy služeb zanikají, jelikož nejtvrději dopadnou právě na ty nejmenší. Nejedná se o selhání trhu, ale o selhání státu, který to v údajném boji za efektivnější výběr daní s tou fiskalizací "trochu přešvihl".

Autor: Pavel Starý | úterý 7.3.2017 17:47 | karma článku: 29,08 | přečteno: 666x
  • Další články autora

Pavel Starý

Zkorumpovaná UEFA a finále v Baku

10.5.2019 v 21:45 | Karma: 31,65

Pavel Starý

Arogance moci Finanční správy

21.9.2018 v 18:15 | Karma: 39,85

Pavel Starý

Žijeme ještě v právním státě?

14.9.2018 v 20:29 | Karma: 39,91

Pavel Starý

Případ Pelikán

8.4.2018 v 19:42 | Karma: 22,59

Pavel Starý

Agente Bureši, odstupte

13.2.2018 v 17:08 | Karma: 36,80