Proč zprávu OLAF ještě chvíli neuvidíme

České úřady se o zprávu OLAF ohledně dotace na farmu Čapí hnízdo dělit nechtějí, hledají se hlavně záminky, proč ji neuvolnit. Je to jen odkládání nevyhnutelného, ale je k tomu důvod, zpráva se nesmí na veřejnost dostat moc brzy.

Evropský úřad pro boj proti podvodům poslal českým úřadům a Evropské komisi svoji zprávu o vyšetřování dotace pro farmu Čapí hnízdo před více jak týdnem. Samotné ministerstvo financí ji má k dispozici přesně sedm dní. Přesto do dnešního dne veřejnost ani média neznají její obsah. Dle jistých indicií se sice dá soudit, k jakému závěru úřad dospěl, nicméně samotný dokument je stále zadržován.

Ze strany zejména ministerstva financí je to hra na zdrženou, je jasné, že časem tlak neustojí a bude muset dát zprávu k dispozici. Dle kroků české strany, která Čapí hnízdo vyřadila z dotačního programu, se dá usuzovat, že závěry OLAF nejsou pro Andreje Babiše příznivé, dotaci bude nutno vrátit, proč tedy ty tanečky?

Důvody jsou hned dva. Jeden je takový klasický. Andrej Babiš se obvykle snaží bránit publikování jakýchkoliv informací, které by mu mohly uškodit. Nedělám si iluze, že pokud opravdu dokument obsahuje konstatování, že došlo k podvodu, že by mu to u jeho voličů nějak výrazně uškodilo. Těm je nějakých padesát milionů z EU úplně ukradených. Hlavně že tady Andrej udělá pořádek. Nicméně mu to může znepříjemnit život a on má rád klid na práci, takže z principu čím později, tím lépe pro něj. Rozhodně si nemyslím, že by byl naivní a nevěděl by, že je jen otázkou času, kdy se nějakou cestou zpráva na veřejnost dostane a čím déle budou české úřady, kterým teď de facto šéfuje, dělat, že se nic neděje, tím hůře to bude vypadat a tím vyšší bude tlak.

Důležitý je ale zejména ten druhý důvod. Andreji Babišovi jde totiž o čas. Podaří-li se jemu loajálním úřadům zadržovat dokument dostatečně dlouho, může mu to výrazně pomoci na jeho cestě k nerušenému výkonu premiérské funkce. Blíží se totiž hlasování o vydání pánů Babiše a Faltýnka k trestnímu stíhání. Kdy přesně bude sněmovna o dané záležitosti jednat se zatím neví, nicméně příští úterý se má sejít mandátový a imunitní výbor a mělo by být jasno. Je možné, že k hlasování dojde už v půlce ledna. Klíčové je, aby zpráva do té doby neunikla.

Proč? Obhajoba Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka, krom obvyklých řečí, že vše je křišťálově čisté a mlžení o tom, že ty peníze jsou na farmě a nikdo je neukradl, se zakládá zejména na tvrzení, že se jedná o vykonstruovanou kauzu s politickým zadáním. Staré struktury se chtějí údajně Andreje Babiše zbavit, aby se tu mohlo dál nerušeně krást a on tu nemohl udělat pořádek. Jednání policie a dalších orgánů činných v trestním řízení je účelové, za vším stojí Palermo, Matrix, Kalousek (vyberte si) a jdou Andrejovi za každou cenu po krku. To je aspoň důvod, který uvádějí poslanci za hnutí ANO, aby obhájili svoje stanovisko, že budou hlasovat proti vydání.

Bohužel pro Andreje Babiše je poslanců ANO jenom 78, pokud bude mít zbytek sněmovny opačný názor, nemohou s tím nic dělat. Budou tedy potřebovat podporu poslanců SPD a KSČM (ostatní strany zdá se budou hlasovat pro), aby Babiš a Faltýnek vydáni nebyli. Zejména proto byli nedávno uplaceni řadou parlamentních funkcí, nešlo ani tak o důvěru vládě, Babiš se nechal slyšet, že vládnout může i bez ní, ale zejména o hlasování o vydání. Poslanci za tyto dvě strany ale nejsou na rozdíl od poslanců ANO na Andreji Babišovi závislí, jejich kariéra s jeho osobou nestojí a nepadá. Nemohou mu tedy být loajální za všech okolností. Budou muset před veřejností a svými voliči svůj postoj nějak obhájit.

Jiná možnost, než opakovat historku o tom, že stíhání je účelové, jim ale nezbývá. Pokud by před hlasováním došlo ke zveřejnění zprávy OLAF, v níž by bylo konstatováno, že dle šetření došlo k podvodu, dostala by tato obhajoba značnou trhlinu, tedy pokud by někdo nechtěl tvrdit, že i evropské úřady jsou součástí Matrixu. Samozřejmě Evropský úřad pro boj proti podvodům nemůže suplovat roli policie a justice, jejich zpráva automaticky neznamená, že je Andrej Babiš vinen a bude odsouzen. Každopádně pak už ale nelze věrohodně tvrdit, že v celé věci o nic nejde a policie si to celé vycucala z prstu, když i nezávislý evropský úřad došel k závěru, že se jednalo o podvodné jednání.

Zadržování zprávy OLAF tedy není nic jiného, než hlídání alibi pro poslance SPD a KSČM, aby mohli bez větší újmy hlasovat proti vydání Babiše a Faltýnka, neboť po jejím zveřejnění by se tato pozice a její obhajoba stala velmi těžko udržitelnou. To je podle mě hlavní důvod, proč se minimálně do půlky ledna oficiální cestou tento dokument na veřejnost nedostane.

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Pavel Starý | středa 3.1.2018 18:34 | karma článku: 25,01 | přečteno: 843x
  • Další články autora

Pavel Starý

Zkorumpovaná UEFA a finále v Baku

10.5.2019 v 21:45 | Karma: 31,65

Pavel Starý

Arogance moci Finanční správy

21.9.2018 v 18:15 | Karma: 39,85

Pavel Starý

Žijeme ještě v právním státě?

14.9.2018 v 20:29 | Karma: 39,91

Pavel Starý

Případ Pelikán

8.4.2018 v 19:42 | Karma: 22,59

Pavel Starý

Agente Bureši, odstupte

13.2.2018 v 17:08 | Karma: 36,80