Arogance moci Finanční správy

Od chvíle, co ministerstvo financí řídí hnutí ANO, začaly se ve velkém měřítku používat zajišťovací příkazy, zřejmě pod vlivem hesla: "všetci kradnú". Přitom v soudních sporech zatím Finanční správa prohrála 35 z 89 případů.

Po nástupu Babišova hnutí ANO k moci byl v Sobotkově vládě hlavním proklamovaným cílem zvýšený výběr daní. Snaha rychle ukázat nějaké výsledky vedla k velmi razantnímu postupu ze strany Finanční správy vůči daňovým subjektům. Oblíbeným nástrojem se staly tzv. zajišťovací příkazy. Ve zkratce jde o to, že Finanční úřad má podezření, že by firma v budoucnu nemusela být dostatečně solventní, aby zaplatila daň, která jí bude vyměřena, a obstaví její majetek. V drtivé většině případů něco takového znamená pro firmu konec.

Nástroj, který vznikl zejména kvůli boji proti karuselovým podvodům, kdy se zboží nebo služby přeprodává přes řetězec firem, přičemž jedna firma v řetězci neodvede DPH a jiná žádá její odpočet. Ve chvíli, kdy na to Finanční správa přijde, je firma, která daň neodvedla, obvykle v likvidaci a má rozprodaný majetek. Tento výjimečný nástroj se začal aplikovat v masovém měřítku. Za první dva roky působení Andreje Babiše na ministerstvu financí vzrostl počet vydaných zajišťovacích příkazů o 350%.

Bohužel postup Finanční správy nebyl v mnoha případech oprávněný, jak dokazují soudní spory. Ze 122 sporů, týkajících se neoprávněně vydaných zajišťovacích příkazů, jich je momentálně ukončených 89 a z nich 35 Finanční správa prohrála. To je takřka každý druhý z pěti. Situace je tedy taková, že Finanční správa pod vedením hnutí ANO zlikvidovala  za posledních pět let neoprávněně 35 firem.

Tyto firmy patřily poctivým podnikatelům, kteří nic neprovedli, pouze se stali obětí nezákonného postupu státní moci. 35 zlikvidovaných firem znamená existenční problém pro stovky lidí. Jedná se jak o jejich majitele, tak i zaměstnance, kterým tyto firmy zajišťovaly obživu. Nemluvě o problémech pro jejich dodavatele a klienty. Stovky rodin kvůli špatnému rozhodnutí úředníka přišly ze dne na den o příjmy. To by si měli všichni ti lidé z Finanční správy uvědomit, jaký dopad může mít jejich chybné rozhodnutí. Nehledě na to, že poškozené firmy se budou jistě soudit se státem o náhradu škody, takže to navíc zaplatíme my všichni na daních.

Člověk by čekal, že za tak masivní pochybení, které bude stát daňového poplatníka miliardy korun, budou na Finanční správě, potažmo na Ministerstvu financí padat hlavy. Nestalo se tak, ředitel Finanční správy Martin Janeček je nadále ve funkci, beru to jako totální výsměch všem těm poškozeným firmám a rodinám.

Oficiální stanovisko Finanční správy je toto:

„Uvědomujeme si možné důsledky použití zajišťovacích příkazů, a proto ho využíváme zcela mimořádně a výhradně ve zvláště závažných případech,“ uvedl Lukáš Heřtus z tiskového oddělení Generálního finančního ředitelství s tím, že loni navíc správa vydala metodický pokyn, který sjednocuje, zpřesňuje a zkvalitňuje současnou praxi vydávání zajišťovacích příkazů.

Ano, čtete správně, vydali metodický pokyn a tím to pro ně hasne. Tak moc je jim osud všech těch neprávem poškozených občanů u zadku.
 

Informace pro blog jsem čerpal z tohoto článku:

https://www.e15.cz/byznys/finance-a-bankovnictvi/bernak-prohral-dve-petiny-sporu-k-zajistovacim-prikazum-1351439

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Pavel Starý | pátek 21.9.2018 18:15 | karma článku: 39,85 | přečteno: 3822x
  • Další články autora

Pavel Starý

Zkorumpovaná UEFA a finále v Baku

10.5.2019 v 21:45 | Karma: 31,65

Pavel Starý

Žijeme ještě v právním státě?

14.9.2018 v 20:29 | Karma: 39,91

Pavel Starý

Případ Pelikán

8.4.2018 v 19:42 | Karma: 22,59

Pavel Starý

Agente Bureši, odstupte

13.2.2018 v 17:08 | Karma: 36,80

Pavel Starý

Nebuďme jako oni

23.1.2018 v 18:18 | Karma: 12,64