Vyhlášku „Rodič 1 a Rodič 2“ by měl ministr Rakušan zatím stáhnout
Namísto matky a otce má nové lejstro obsahovat jen kolonky „rodič dítěte“ a „rodič dítěte“. To, co se mohlo zdát ještě nedávno nepředstavitelné, dostalo tímto návrhem konkrétní kontury. Nově mají v Česku vyrůstat děti, které v rodném listě nebudou mít uvedené své biologické rodiče, tedy mámu a tátu.
Rozhodně nejde o ojedinělý výstřel. Jedná se o projev stále sílící tendence dát právní rámec novému modelu rodiny, kde namísto biologických rodičů figurují lidé stejného pohlaví. Potíž je v tom, že tento trend je sporný v rovině věcné a hlavně právní.
O věcné stránce je potřeba vést diskuzi. Já se kloním spíše k těm, kteří považují přepisování přirozených zákonů za citlivou záležitost, která obnáší řadu rizik. Každé dítě na světě má matku a otce a s každým pokusem tuto zákonitost zpochybnit by měla přijít otázka, zda tím paradoxně nebudou ohrožena práva dětí, která jsou zakotvená i v Úmluvě o právech dítěte. Ta stojí na premise, že dítě má právo znát své rodiče a kořeny. Je třeba mluvit o tom, zda cílené vyloučení jednoho rodiče ze života dítěte je správné a etické a zda má stát podporovat mimo jiné náhradní mateřství, které je obvyklou cestou k naplnění stejnopohlavního rodičovství. Výsledek takové debaty nemohu předjímat, rozhodně by ale měla probíhat napříč společností a neodbydeme si ji ze dne na den.
S konkrétní vyhláškou z dílny ministra Rakušana je ale potíž v rovině čistě právní. Vyhláška je totiž pravděpodobně v rozporu s českými zákony, které doposud považovaly a stále považují za rodiče matku a otce. Nic na tom nemění ani judikatura soudů, které mohou být sice v individuálních případech ke stejnopohlavním párům s dětmi, obvykle pořízenými v zahraničí, vstřícné, nemohou ale suplovat vůli parlamentu a přepisovat zákony. A zákon nemůže vyhláškou měnit ani ministr vnitra.
Pokud by se došlo ke společenskému konsenzu, že rodiči mohou být z právního hlediska i dva lidé stejného pohlaví, pak je třeba v první řadě změnit tyto zákony. Bude to obnášet veřejnou a velmi důkladnou debatu pro změnu v parlamentu. Její součástí pak musí být rozhodnutí, zda Česko legalizuje náhradní mateřství, nebo ho naopak po vzoru jiných států, například sousedního Německa nebo Francie, zakáže.
Navíc, pokud vyhláška projde, pravděpodobně nepotěší ani samotné páry, které ve svých svazcích děti vychovávají. Pojetí rodičů jako matky a otce se promítá do celé škály oblastí a pravidel, například ve zdravotnictví nebo sociální sféře, a tak budou tyto páry v běžném životě dál narážet. A jak se nechala slyšet zmocněnkyně pro lidská práva, nelíbí se ani návrh zakotvit formuláře s pojmem rodič. Navrhuje pro změnu vzory rodného listu pro dva otce a pro dvě matky.
Ministr Rakušan by se měl proto zachovat férově, neobcházet zákony a vyhlášku v tuto chvíli stáhnout.
Pavel Staněk
Odklad ESG: dobrá zpráva, ale nevydechujme příliš brzy

Evropská unie se na poslední chvíli rozhodla šlápnout na brzdu. Povinnost ESG reportingu, tedy nefinančního výkaznictví o dopadech podnikání na životní prostředí, společnost a způsob řízení firmy, se odkládá.
Pavel Staněk
Mnichovská hodina pravdy

Minulý týden si novináři i politici mohli zavařit klávesnice, aby se trumfovali, jak ještě vyhroceněji popsat historickou paralelu mnichovské konference z roku 1938 ke konferenci bezpečnostní, která se měla odehrát v pátek tamtéž.
Pavel Staněk
Eurovolby: vyšší zájem Čechů o Evropu, nebo „jen“ políček parlamentním stranám?

Obvykle, než se pustím do hodnocení čehokoliv, počkám si pár dnů nebo týdnů. Nejinak to mám s evropskými volbami. Co stojí za to s drobným odstupem připomenout?
Pavel Staněk
Kolik stojí chudoba

„Chudoba v Česku ohrožuje miliony lidí včetně střední třídy,“ přečetl jsem si nedávno v článku na téma aktuálních dat týkajících se ohroženosti chudobou. To číslo mě na první pohled vyděsilo.
Pavel Staněk
Máte padáka? Zákoník práce potřebuje facelift.

„Vy jste se zbláznili! Navrhovat výpověď bez udání důvodu, to je politické harakiri.“ Tak nějak by před pár lety či měsíci, vypadalo varování před změnami zákoníku práce, které by posílily práva zaměstnavatelů na úkor zaměstnanců.
Další články autora |
Poslední týden na daňové přiznání za rok 2024 online. Jak na to?
Nejen podnikatelé, drobní živnostníci a osoby samostatně výdělečně činné musí podat daňové...
Turek jel rychlostí přes 200 km/h a fotil se u toho. Policie věc prošetřuje
Europoslanec Filip Turek (Motoristé sobě) se na svém účtu na Instagramu pochlubil fotkou, ze které...
Po rychlé jízdě zemřel řidič v hořícím autě. Turek spekuluje o krvi na rukou médií
Hasiči v Brně v pondělí našli v hořícím voze mrtvého muže. Podle prvotních informací jel vůz po...
Jednání o míru jsou v kritické fázi, řekl Trump. Rubio rovnou naznačil konec
Sledujeme online Americký prezident Donald Trump v pátek naznačil, že USA zastaví mírové rozhovory, pokud Rusko nebo...
Papež František zemřel. Bojoval s nemocemi, bylo mu 88 let
Papež František v pondělí ráno zemřel. „Drazí bratři a sestry, s hlubokým smutkem musím oznámit...
Syn náměstkyně šéfa CIA padl na Ukrajině, bojoval v ruských řadách
Na Ukrajině v řadách ruské armády padl Američan Michael Gloss, který byl synem náměstkyně ředitele...
Eurovision Song Contest 2025
Eurovision Song Contest, také Velká cena Eurovize nebo Eurovize, je každoroční hudební soutěž, ve...
Místo ukřižování Ježíš připíjí vínem. Velmi zraňující dílo, kritizuje biskupství
Velký dřevěný kříž dominuje viniční trati Lizniperky u Velkých Pavlovic na Břeclavsku. Na něm se,...
Čína zvažuje pozastavení některých cel. Chce pomoci strádajícímu průmyslu
V Číně se začíná hovořit o pozastavení cel na některé zboží z USA. Čínský průmysl totiž pod vlivem...

Kancelář 43 m2 Drtinova ul. Praha 5 - Smíchov
Drtinova, Praha 5 - Smíchov
15 588 Kč/měsíc
- Počet článků 28
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 393x