Jak dopadl výzkum nálady investorů?
Mark Mobius - světový odborník na investice na rozvíjejících se trzích - na svém blogu shrnuje výsledky výzkumu Global Investors Sentiment Survey (GISS) :
Světoví investoři byli optimističtí, ale jen na některých trzích. Co v ýzkum zjistil ?
Například to, že investoři na rozvíjejících se trzích, podobně jako mladí investoři (25-34) na rozvíjejících se i rozvinutých trzích mají větší chuť investovat v cizině. Sedm z deseti investorů očekává, že nejlepších výnosů v letošním roce dosáhnou mimo svou domovskou zemi.
Kde jsou investoři optimističtí a kde pesimističtí?
Celkem 64% respondentů v USA a Kanadě očekává, že jejich místní akciový trh v letošním roce poroste. V Latinské Americe (včetně Mexika) je to jen 46%. To vypadá, že průzkum odráží špatnou náladu mnoha Brazilců z vývoje v jejich zemi. Nálada investorů tu klesla od roku 2014 o 19%.
V Asii (včetně Austrálie) v růst místních trhů věří 56% dotázaných, když největšího růstu, o 12%, vyskočila víra investorů ve vlastní trhy v Číně. Někteří investoři ze Západu mohou být znepokojeni ze zpomalení růstu v Číně, ale místní si věří a i pro Franklin Templeton zůstává Čína hnacím motorem globálního růstu. Je třeba si uvědomit, že pokud v roce 2010 Čína vykázala růst 10,4%, do ekonomiky přiteklo 600 miliard dolarů. A pokud v roce 2013 rostla ekonomika Číny o 7,7%, přiteklo do ní 900 miliard USD. A velký prostor je v Číně v rozvoji infrastruktury a růstu platů migrujících pracovníků.
Široký soubor ekonomických reforem v Číně, zahrnující liberalizaci a deregulaci, umožní soukromému sektoru větší volnost v investicích zahraničních firem. Zahraniční investoři tak budou mít možnost vytvářet se souhlasem společné podniky i v odvětvích, kde to dříve nebylo podle čínského práva možné.
Loňský výzkum ukázal, že nejoptimističtější z vyhlídek jejich trhu byli Indové. To bylo ještě před vítězstvím prezidenta Narendra Modi. Naděje vystřelila indický trh téměř o 30% nahoru. I letošní průzkum ukazuje největší optimizmus právě v Indii. 86% investorů je optimistických a 97% jich očekává splnění svých investičních cílů. A tady pozor. Jedna ze základních pouček, kterou se řídil Sir John Templeton zní:
"Býčí trhy se rodí v pesimismu, rostou ve skepsi a umírají v euforii."
Mark Mobius spatřuje jak důvody k optimismu na rozvíjejících se trzích a v Latinské Americe, tak vidí možnost korekcí v Číně a Indii.
Zde jsou některé rozdíly oproti minulým výzkumům :
- Investoři na rozvíjejících se trzích (oproti investorům z rozvinutých zemí) se s dvakrát více obávají inflace, růstu úrokových sazeb a důsledků poklesu cen ropy
- Naopak investoři z rozvinutých zemí se dvakrát více obávají fiskální situace v Eurozóně.
- Ovšem investoři z rozvíjejících se zemí zůstávají více optimističtí k dosažení svých investičních cílů než investoři na rozvinutých trzích.
Hledání dlouhodobosti : Rozvíjející se Asie
Další zajímavostí je, že na otázku, ke vidí nejlepší příležitosti, postavili dotazovaní na roveň USA, Kanadu a Asii, ovšem z dlouhodobého pohledu Asie jednoznačně válcuje všechny trhy.
Výzkum potvrdil, že v Asii je velký dlouhodobý potenciál. Na rok 2015 se počítá s růstem HDP o 6,6% v porovnání s 4,3% na celých rozvíjejících se trzích a 2,4% v rozvinutých ekonomikách. Hnací silou rozvoje je velice příznivá demografická situace na rozvíjejících se trzích, kde je míra závislosti (poměr mezi lidmi 15-64 let věku a pod 15 a přes 64 let věku) menší než 0,5.
A poslední věc, která se týká investičního horizontu. Mluvíme tu o dlouhodobosti. Neočekávejte zisky příliš brzy. Když byli investoři dotázáni na časový rámec, kdy bude jejich investice úspěšná, 59% lidí uvedlo, že za dva roky, 32% uvedlo že za jeden až dva roky a co je nejhorší, 21% očekává úspěch své investice za 6-11 měsíců. Na rozvíjejících se trzích se investuje pro budoucnost. Mějte v hlavě minimálně pětiletý horizont a neočekávejte rychlou cestu ke zbohatnutí. Často trvá nějaký čas, aby se ukázala správnost investičního rozhodnutí. Buďte trpěliví.
Zdroj : Blog Marka Mobia
Váš Pavel Rudolf
(autor je spolupracovníkem projektu JakBytBohaty .cz)
Pavel Rudolf
O důchodech - Máte slovo s Michaelou Jílkovou
Zúčastnil jsem se ve čtvrtek 21.2. debaty v České televizi v pořadu Michaely Jílkové Máte slovo. Debatovali tam pánové, u kterých by člověk předpokládal určité vědomosti, ale nakonec jsme s panem Kohoutem bojovali nejspíš zbytečně
Pavel Rudolf
Bitcoin aneb komu zvoní hrana?
Všichni mluví o Bitcoinu. Já jsem několikrát upozorňoval na to, že to je čirá spekulace a že Bitcoin nemá hodnotu ani té cibulky tulipánu, která se podobně prodávala v letech 1636-7. Je to něco, co není. Shluk jedniček a nul.
Pavel Rudolf
Bitcoin, co s tím?
Na pořadu dne jsou investice do Bicoinu a jiných kryptoměn. Jedni těmto měnám věští zářnou budoucnost, jedni je zatracují. Faktem je, že se s nimi teď čile obchoduje a že se i těží. Těží se? Jak je to možné? ...
Pavel Rudolf
Chvála pravidelnosti
Ozývá se, že penzijní fondy zase nepřekonaly ani inflaci. Na druhou stranu stát přidává 230 korun ke každé tisícikoruně a to je prý zisk 23%. Zajímalo by mě, kdy už konečně lidé začnou chápat, že státní příspěvek je jen o ...
Pavel Rudolf
Tabletka proti strachu
Strach a chamtivost jsou dvě emoce, které hýbou světovými kapitálovými trhy. A brání mnoha lidem v jinak prospěšném investování. Protože hned po podpoře vaší firmy můžete podpořit firmu někoho jiného. Samozřejmě dobře vybranou. A
Další články autora |
Fiala zničil tuto zemi, Pavel je loutka vládnoucí moci, říká v Rozstřelu Zeman
Rozstřel Miloš Zeman přijal pozvání do pořadu Rozstřel na iDNES.cz. V rozsáhlém rozhovoru s moderátorem...
V Mostě uhořelo šest lidí. Restaurace byla v jednom plameni, popsal hasič
Přímý přenos Při výbuchu a požáru v restauraci U Kojota v ulici Františka Halase v Mostě zemřelo nejméně šest...
Za chybějící papíry k domu pokuta. Polovině Čechů hrozí sankce až 400 tisíc
Premium Je projektová dokumentace k vašemu domu zastaralá a neaktuální? Anebo ji vůbec nemáte? Pak budete...
Aralské jezero vstává z mrtvých. Voda se vrací a do ní i život
Objem vody v severní části Aralského jezera se od roku 2008 zvýšil téměř o polovinu, uvedly...
Koumáci bezdomovci. Ve výměníkové stanici si udělali lázně, měli i bazének
Improvizované lázně objevili minulý týden pražští strážníci ve výměníkové stanici v opuštěném...
Partnerství na sto let. Do Kyjeva zavítal britský premiér Starmer
Sledujeme online Do Kyjeva ve čtvrtek na předem neohlášenou návštěvu přijel britský premiér Keir Starmer, píše...
Útoky pokračují. Od oznámení příměří zemřelo v Pásmu Gazy nejméně dvacet lidí
Od středečního oznámení dohody o příměří v Pásmu Gazy zahynulo na tomto palestinském území v...
Osm let za špionáž. Soud v Lotyšsku poslal bývalého sovětského důstojníka do vězení
Soud v Lotyšsku poslal za špionáž ve prospěch Ruska na osm let do vězení 72letého muže, který byl v...
Inverzní počasí potrvá celý týden. O víkendu se slunce ukáže i v nížinách
Přímý přenos Inverzní počasí v Česku vydrží celý týden. Většinou bude převládat nízká oblačnost s jemným...
- Počet článků 141
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 1154x