Zazipujme IZIP–2: Lékaři nemohou věřit ani kolegům, natož IZIP

Kdo bude zodpovídat za to, že lékař dostane z IZIP špatné údaje? Lékař totiž nemůže věřit ani zprávě svého kolegy, ani vyšetření z laboratoře, konečná zodpovědnost je pouze na něm.

Software pro IZIP

Pokračování blogu: Zazipujme IZIP–1: IZIP je velká mašina, mazaná penězi VZP

IZIP má šetřit peníze v tom, že se nebudou dělat opakovaná vyšetření.

Máme velmi přísné nároky na lékaře a lékař vám nesmí dát krevní transfuzi podle nějaké lékařské dokumentace, podle nějakého přívěšku na krku či ruce, vždy musí provést kontrolu. A lidé mají třeba stejná jména, může dojít k záměně (aby nedošlo k záměně jmen ve správní radě VZP, tak jsou Ing. Jiří Rusnokové odlišeni ml.)
Tedy můžete mít 10 přívěšku s vyznačenou krevní skupinou, můžete mít 10 zpráv, můžete mít 10 výpisů z IZIP, lékař to stejně musí kontrolovat. Pokud by se lékař spolehnul na nějaký takový údaj a on bude chybný, i ten poslední pacient začne křičet (a pacienti umí křičet), že lékař si to měl ověřit.

Může lékař věřit svému kolegovi, že označil správně ledvinu k odoperování? Pamatujete, jak lékaři omylem odebrali jednomu pacientovi místo poškozené ledviny tu zdravou (viz odkaz)? Chyba vznikla patrně mimo sál a operujícímu mohla dorazit chybná dokumentace, ale každý určitě říkal, že i operující si to  měl znovu zkontrolovat.
Nebo proběhlo médii, že jeden lékař vykázal zdravotní pojišťovně mor. A důvod? Spletl si číselný kód nemoci. Naši programátoři totiž neumí naprogramovat takovou jednoduchou věc, jako je upozornění: „vykazuješ mor, který jsi nikdy nevykazoval", "vykazuješ netypickou nemoc pro české pacienty", "jsi si jistý?“. Splést se při takové kvalitě software lze snadno.
Další příklad, dělali mě v laboratoři vyšetření na krev a podle výsledků jsem „umíral“. Protože jsem na to zjevně nevypadal, zadalo se příští den nové vyšetření a zjistilo se, že jsem se přes noc zázračně uzdravil. Problém byl v tom, že žádné přístroje nikdy nedávají 100% spolehlivost, tedy laboratoř údajně nepochybila. A "chudák" zdravotní pojišťovna samozřejmě uhradila obě vyšetření. Nemám to zkusit do třetice? Co kdyby se tento chybný údaj dostal do IZIP a přes IZIP třeba k záchrance? Možná by mě odvezli rovnou do krematoria, aby nemařili čas a peníze.

Tedy lékař nemůže a nesmí věřit na 100 % ani IZIP, ani laboratoři, nemůže jen tak zahájit léčbu, kterou by mohl pacienta poškodit, musí přemýšlet, věřit jen sám sobě, zadat pro jistotu nové vyšetření, které samozřejmě stojí další peníze, na něm je zodpovědnost.
Nebo lékař může říci: „Měl jsem podle výpisu z IZIP, že je špatná levá ledvina, tak jsem jí uříznul, jděte si stěžovat na IZIP, kdo jim to tam dal.“

Ano, chceme toho po lékařích hodně, tak proč jim nutíme ještě další úředničinu a náklady s IZIP? Co když se zablokuje účet u IZIP a budou tam starší nesprávné údaje, může to být i úmysl pacienta něco zatajit před dalším lékařem. Také bude lékař odpovědný za nesprávné údaje?

Opakuji, když lékař nemůže věřit zprávě na papíře, jak může věřit nějakým bitům z nějaké soukromé organizace, může i dojít k nějaké záměně při ukládání do IZIP vinou software jiné firmy.

IZIP je soukromá společnost. Tedy pacient musí souhlasit, že jeho soukromá lékařská data jsou uloženy někde na nějakém soukromém webu.
Jakou záruku má nějaký VIP, že na takovém soukromém webu neběží počítačový program (robot, jako mají vyhledávače na internetu), který prohledává databázi a když zjistí, že někdo z VIP má nějaký zdravotní problém, že to někomu prodá, například bulváru?
Nebo si představte si, že se před volbami zjistí, že má nějaký politik AIDS nebo žloutenku. Kolik lidí by mu na předvolebních shromážděních podalo ruku či ho volilo?

Může IZP dát za každého zaměstnance ruku do ohně? Jak by se právně řešil únik informací z IZIP? IZIP nemá peníze, má aspoň pojištění odpovědnosti za škodu, obdobnou té, kterou má povinně každý lékař?
Jakou má záruku lékař, že jím poskytnutá data do IZIP nebudou zneužita? Slovo manažerů IZIP?
Dnes se prodávají dokonce výpisy z kont ze švýcarských a lichtenštejnských bank, kde se za prozrazení bankovního tajemství chodí do vězení, na rozdíl od Česka (i když za prodej výpisů z účtů klientů České spořitelny byl jejich zaměstnanec nějak trestně stíhán, ale o odškodnění klientů jsem neslyšel nic). A aféra kolem WikiLeaks (úniků z tajných dokumentů), když již máme i českou mutaci?

Údaje o zdravotním stavu se rozhodně lépe utají v papírové složce v zamčeném regálu než v počítači či v IZIP.
Proto mě také šokovalo, že VZP prý chtěla svěřit nějaká svá data IZIP na nějaké analýzy. Tedy než se vzpamatujete, mohou být vaše zdravotní data mimo VZP. Neměla by na takové předání mít VZP souhlas klientů?
Ono u nás je to takové podivné, četl jsem někde, že vojáci prý uzavřeli smlouvu s policií o předávání osobních dat občanů, prý kvůli boji s extremismem. Ale v zákoně je jasně napsáno, komu smí osobní data občanů ministerstvo vnitra předat, ale obávám se, že o vojácích tam nic není. Tedy než se nadějete, data o vás jsou jinde, než předpokládáte. Proto se také objevují názory, nedávat nic statistikům v rámci chystaného sčítání lidu.

Obdobný projekt jako IZIP je Karta života Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra (ZP MV ČR). Po zadání přístupových údajů přes internet zjistíte základní údaje o vašich vyšetřeních, záchranka má možnost získat další údaje přes dispečink či přes mobil a dokonce je tam prý i angličtina. A rozhodně na to ZP MV ČR nepotřebovala nějaký IZIP a stamilióny, pouze šikovného informatika.

Projekt IZIP nemá podle mě vyřešeny ani právní otázky kolem své činnosti, chce jenom nabízet uložení informace a její vyzvednutí. Kdo je tedy odpovědný za uložené informace v IZIP? IZIP, pacient, lékaři?

Mám návrh pro VZP.
Na svých webových stránkách může VZP udělat anketu-minireferendum, kde požádá své klienty (tedy ty, co budou případný nákup IZIP znovu platit z odvedeného pojištění-daní), zda mají zájem o IZIP. Jako přihlašovací údaje může sloužit číslo průkazky a datum narození.
Nebo názor klientů správní radu nezajímá? Ušetří se tím i další peníze za ty pouliční prodejce (odkaz na blog dole) a ti, co projeví zájem, by VZP mohla kontaktovat přímo. Ale zájem o něco zadarmo ještě neznamená, že jde o něco potřebného, zájem znamená i využívání.

Zdroje
http://www.pacienti.cz/clanek.php?id=648 - jak se odoperuje opačná ledvina? Snadno, prostě se spletete!http://haslingerova.blog.idnes.cz/c/124769/Zdravi-jako-vasen-Parla-Krize-a-Karta-zivota-ZP-MV-CR.html - karta života ZP MV ČR
http://sik.blog.idnes.cz/c/159680/Nechces-IZIP-Tak-jsi-kreten.html - kdo ty prodejce platí, IZIP nebo VZP?

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Pavel Pokorný | středa 9.2.2011 12:01 | karma článku: 41,31 | přečteno: 12581x