Rathovy nesmysly, ne Julínkovy kolchoznické zázraky
Obdobně ve včerejším pořadu televize Nova o úvěrech Miroslav Ševčík z Vysoké školy ekonomické navrhoval, aby se lidé naučili na střední škole počítat úroky, tedy mými slovy, aby uměli počítat aspoň procenta.
A co má mít společné podle Davida Ratha ministr Tomáš Julínek s kolchozy, to z článku nechápu a znárodněné nemocniční kolchozy spíše prosazuje ČSSD s Davidem Rathem, jak píše v jiném článku dnešní MF Dnes Pavel Páral.
Zkusím začít nejprve jednoduše. Když je o něco zájem, zvyšuje se nabídka a zvyšující nabídkou ceny následně klesají (nabídka elektroniky se v současné době zvyšuje, ceny klesají).
David Rath rozvíjí svou jinou ekonomickou teorii a dává za příklad léčbu rakoviny, kde nabídka nepokrývá poptávku a kde lidé umírají (a ani mnohaletá vláda ČSSD a Rathovo ministrování s tím nic neudělalo). Zamlčuje také, že léčba je pro pacienty velmi levná, pacienty placené zdravotní pojištění léčbu nepokryje ani procentem, a když je něco levné, je o to samozřejmě velký zájem. Dále tvrdí, že zavedením tržního prostředí by cena léčení stoupla a že by kvůli tomu klesla poptávka po léčení a tím svou úvahu končí.
Ale tržní prostředí reaguje dále a to Davidu Rathovi jaksi uniká či úmyslně zatajuje. Ano, cena by samozřejmě musela stoupnout minimálně na reálnou hodnotu pokrývající skutečné náklady a nejméně přiměřený zisk, pokud by nějaká její část nebyla nadále dotována státem. Tržní prostředí ale způsobí, že když by podnikatelé viděli, že mohou na léčbě vydělat, začaly by se objevovat další nabídky a zvětšením nabídky by méně lidí umíralo, ale o těch se David Rath nezmiňuje. A když se zvětšuje nabídka, ceny se v tržním prostředí nezvedají, ale klesají, aby se nové nabídky prosadily proti původním (aby byly konkurence schopné).
Ano, máme lidi, co by na léčbu neměli. Ale můžeme se zeptat, kam se poděly jejich vydělané peníze, zda je neutratili za své zájmy a požitky, třeba auta, moře. A máme i lidi, co nepracují či pracují málo. A kdo to má za ně platit? I státní peníze mají svůj limit, není možné zachránit úplně všechny lidi na světě a kdo si myslí opak, ať zachrání všechny „umírající děti v Africe“ či nemocné s AIDS.
Tržní prostředí, které doplňuje léčbu hrazenou státem, může situaci jen zlepšit. Porovnejte zdravotnictví v netržním prostředí do roku 1989 a nyní, kdy i ta trocha trhu zlepšuje zdravotní stav národa a zvyšuje množství důchodců, kteří dříve umírali.
Dále David Rath píše, že pacient po havárii v bezvědomí či po infarktu nemá svobodnou šanci se rozhodnout. Zamlčuje ale, že jenom do té doby, než se z té jeho havárie proberete a že jenom pitomec by trval na tom, že počká s infarktem na svou sanitku. Po jeho zmíněné havárii či infarktu byste měli dostat základní standardní ošetření, které vám zachrání život a jakmile jste schopni vy či rodina se rozhodnout, můžete si začít vybírat, třeba převoz do svého města ke svému lékaři a opět jen pitomec by trval na převozu, který by jeho stav zhoršil.
Zamlčuje tedy rozdíl mezi základním ošetřením, zachraňující život a další léčbou, která již může být podle přání pacienta v jeho městě, u jeho lékaře. A když na to nemocný má, tak se může nechat převést třeba vrtulníkem a ne sanitkou po silnicích připomínají tankodrom, či mít pokoj s televizí jen pro sebe. A když vše utratí, třeba za hospodu, ať si do té hospody belhá s těžkou státní sádrou, třeba si to pak s tím pitím trochu rozmyslí.
Pak David Rath uvádí, že o zdravé pojištěnce se budou pojišťovny rvát a nemocné nechají umřít. To budou ti zdraví pojištěnci tak pitomí, že budou platit a nic za to nebudou dostávat? Budou mít třeba jistotu, že jim bude narůstat konto u jejich zdravotní pojišťovny a když dojde na léčbu, budou jí mít lepší či budou mít pojistné na principu bonus a malus, znáte to z povinného rušení u aut. I dnes platí jedna zdravotní pojišťovna očkování proti klíšťatům, spočítala si, že je to levnější, než případná následná léčba.
Proč by zdravotní pojištění nemohlo být dvojího typu, jako je to s důchodem a penzijním připojištěním. Základní státní důchodové pojištění vám umožní žít tak, abyste neměli hlad a měli jste možnost někde bydlet, ale nebude to třeba Praha, s tím se musíte smířit. A další penzijní komerční pojištění vám umožní, abyste třeba v té Praze mohli bydlet i nadále. Takže třeba VZP by zajišťovala základní zdravotní ošetření a další léčbu by zajišťovaly komerční pojišťovny. A zda by zaměstnavatel uhrazoval zaměstnanci komerční pojištění či zda by „chudému“ občanovi uhradilo léčbu třeba město, to by bylo již na jejich rozhodnutí a jejich finančních možnostech. Možná by na léčbu poskytly úvěr i finanční společnosti, poskytují je na různé nesmysly, tak proč ne na léčbu, abyste po vyléčení mohli opět vydělávat peníze a když ne, finanční společnost se zahojí na majetku, který si do hrobu nevezmete, třeba bytu, který dnes vlastní většina obyvatel.
A v závěru David Rath píše, že nemocný nemá na soudy čas. Asi neví, že nemocný je nadále svéprávný a může dát plnou moc advokátovi, který by měl umět poznat, zda má smysl do soudního sporu jít. A proč v závěru ještě uvádí, že trh nemůže vyřešit hašení požárů, mě také nějak uniká. U nemocného se řeší většinou jeden člověk, požár je naproti tomu všeobecné ohrožení i velkého množství lidí. A když stát třeba v nějaké obci hasiče nezajišťuje, zajišťuje si je obec, neboť si tržně spočítá, že se jí to vyplatí.
Opakuji na závěr, zavádění tržního prostředí ani současné Julínkovy reformy zdravotní péči lidí nezhoršují.
Pavel Pokorný
Už zase vyhazuji funkční věc kvůli bateriím
Jdu vyhodit do elektro odpadu letos již 2. funkční AKU šroubovák z roku 2019. Šroubovák je funkční, „jen“ odešel bateriový blok. Náhradní bloky se již neprodávají, nové typy bloků jsou o pár milimetrů delší.
Pavel Pokorný
Co s nebezpečnou divokou zvěří?
Média jsou plná útoků medvědů na Slovenku. I u nás máme medvědy, vlky, rysy, divoké kance, jeleny. Nemělo by Slovensko vydat pokyny, jak se chránit před nebezpečnou divokou zvěří (zkráceně NDZ) s důrazem na útok medvědem?
Pavel Pokorný
Nejezděte v zatáčce přes plnou středovou čáru!
Čeští řidiči neumí projíždět zatáčky, silnice je jim úzká. Jedete do zatáčky, a často ve vašem pruhu proti vám jede auto, najíždí na vás klidně i půl metru přes plnou čáru a nějak věří, že vy se držíte u krajnice.
Pavel Pokorný
Poplatková televizní daň za vysílání České televize
Roky platím České televizi=ČT poplatky=daně za něco, co občas sleduji, ale jen proto, že když to musím platit, tak se podívám, za co platím. Platím tak daň z vlastnictví televize. Vysílání ČT mě jen deprimuje.
Pavel Pokorný
Olympiáda a nacismus?
Rusové již rok vraždí na Ukrajině, mezi mrtvými jsou i ukrajinští sportovci (stačí dát do vyhledávače: ukrajinští sportovci padli zahynuli). Může někdo uvažovat, že se olympiády v Paříži zúčastní jejich vrazi, ruští nacisté?
Další články autora |
Barbaři na hranicích. Fotky od Hamásu zahanbily západní média
Seriál Pokud vás už válka na Blízkém východě unavuje, podívejte se na fotky ze 7. října loňského roku. Ty...
K romskému chlapci po konfliktu s učitelem jela záchranka. Zasáhla policie
Policie řeší incident, při kterém se v Koryčanech na Kroměřížsku fyzicky střetl učitel s žákem....
Obsese zbraněmi, morbidní porno a stres. Vrah z fakulty střílel už na střední
Premium Čtyřiadvacetiletý muž ze středostavovské rodiny bez ekonomických problémů a se slibně rozběhlou...
Malý Vilík prohrál svůj boj s rakovinou. Sbírka pomohla rodině strávit čas spolu
Rodiče malého Vilíka na stránce Donio v červenci vybírali peníze, díky kterým se mohli plně věnovat...
Za zpackanou digitalizaci mimořádné odměny. Bral je i obviněný z Dozimetru
Premium Ministerstvo pro místní rozvoj zaplatilo za digitalizaci stavebního řízení k 9. září letošního roku...
Německo zhoršilo ekonomický výhled, potíže dopadnou i na Česko
Německá vláda zhoršila výhled vývoje ekonomiky pro letošní rok. Místo slabého růstu nově čeká...
Německé vládní strany ztrácejí vedení. A už pokukují po koalicích s CDU
Německá vládní semaforová koalice se potýká s rezignacemi svých čelných představitelů. Členové...
Největší česko-polská konzultace. Fiala a Tusk jednali o migraci, povodních i Turówě
Česko a Polsko jsou skuteční spojenci, kteří mají podobné postoje na celou řadu otázek, řekl...
Turecký pilot zemřel za letu, airbus musel nouzově přistát
Na palubě letounu společnosti Turkish Airlines v úterý zemřel pilot. Byl právě v půli cesty z...
Hravé koupání s Bübchen: Soutěžíme o 5 balíčků dětské kosmetiky
Hraní s lodičkami, potápění nebo vytváření velehor z bohaté pěny? Jak vypadá váš koupelový rituál? Podělte se o něj v komentářích a třeba zrovna vy...
- Počet článků 304
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 2394x
Moje ankety na BlueBoard.
Dělám desítky let do počítačů, zájmově i profesně. Mám rád knihy (staré sci-fi) a staré olejomalby. Jezdím na kole a občas na moto. Ve skutečnosti vypadám lépe, než na foto.
Počitadlo od 16.12.2008.
Translate my blogs by Google Translator, click on the flag.
Použité clipart Microsoft Office, © ZONER software nebo vlastní.