Může se dlužník ještě více zadlužovat?

Včerejší MF Dnes je článek "Proč se můžeme zadlužit", kde nás předseda vlády Babiš přesvědčuje, že se můžeme bez obav zadlužit. Nemůžeme…

Jako argument se v článku uvádí, že díky finanční politice jeho vlády jsou rezervy. Nějak ty rezervy nevidím, když mám dluh milion a pod polštářem 100 tisíc, tak těžko můžu tvrdit, že mám rezervy, mám pořád jen dluhy. O kousek dál se v článku píše, že schodek za rok 2019 sice byl, ale že za ten již nemůže jeho vláda, ale globální ekonomika. Veřejný dluh si můžeme přečíst na webu verejnydluh.cz.

Za konjunkturu a recesi může u nás - zjednodušeně řečeno - ekonomika Německa, na kterou jsme nezdravě navázáni, třeba automobilovým průmyslem. Každý zásah vlády či ČNB spíše situaci zhoršují. To věděli již v 18 století ve Francii, viz pojem Laissez faire.

Nějak mi uniká, proč Babiš jmenoval jako ministryni financí právničku. Je vhodným ministrem pro hospodářskou krizi právnička, která se dovzdělává ekonomickými kurzy? Výkon funkce ministra není o tom, že by se v jeho rámci měl někdo dovzdělávat, měl by být již vzdělaný, což u právničky v ekonomii jaksi nemůžeme očekávat. Navíc ekonomie a práva je úplně něco jiného, v ekonomii je logika a hlavně obávaná matematika. A jaký máme výsledek hospodaření právničky? Plánovaný rekordní schodek 500 miliard, tedy 10× vyšší, než se předpokládalo. Chybí nám někdo jako Eduard Janota.

V článku se dále píše, že vláda zvládne krizi bez zvyšování daní. To je spíše výsměch voličům, třeba náklady na mzdy jsou u nás procentně snad nejvyšší, pokud chce zaměstnanec čistou mzdu třeba 20 tisíc, tak firma musí vynaložit náklady 2× vyšší, tedy půlka peněz putuje ke státu, druhá k zaměstnanci. Kde je prostor k dalšímu zvyšování daní? V bankách jsou nízké úroky a ještě z nich platíme 15 % daň. O dani z pohonných hmot ani nemluvě.
Daně je potřeba snížit, aby se firmy"nedusily".

Daně by měly být součástí finanční gramotnosti, aby se již děti ve škole učily, že jim stát sebere polovinu toho, co vydělají, že benzín přeplatí několikanásobně. Asi se zatím děti učí to, co jsme se učili my, že církev brala desátek, tedy desetinu. Kde ty doby jsou…

Babiš žil dlouho mimo Československo, tedy mu unikají některé známé věci. Třeba jak se v médiích uvádělo, že nevěděl o existenci výjezdních doložek. A k tomu můžeme přidat úsloví, „sytý hladovému nevěří“. Babiš žil a žije úplně někde jinde.
Srovnávat naše hospodaření s vyspělými státy je nesmysl, tvrdit, že když si něco může dovolit Německo, Finsko, že si to můžeme dovolit také. Ve vyspělých státech je kapitál, peníze, tedy mají peníze na oživení ekonomiky, mohou si dovolit se zadlužit. U nás jsou jen dluhy a dluhy a stále komunisté škodí v parlamentu.

Vybavuji si citát Winstona Churchilla: „Ještě nikdy v historii lidských konfliktů nevděčil tak velký počet lidí takové hrstce lidí – pilotům."
Citát upravený na dnešní dobu by mohl znít: „Ještě nikdy nevděčil tak velký počet příjemců dávek takové hrstce daňových poplatníků.

Autor: Pavel Pokorný | pátek 3.7.2020 10:24 | karma článku: 22,12 | přečteno: 556x