Modří, bílí, zelení, oranžoví, hnědí, černí límečci?

Van Jones napsal knihu The Green-Collar Economy, tedy ekonomika zelených límečků. Zelení límečci pracují  na takových místech (volně cituji autora), kde přispívají k ochraně a zlepšování kvality životního prostředí. A co jiné barvy límečků?

Celý zelený zaměstnanec na cestě od kouřící elektrárny ke větrné ...

Bílé límečky jsou úředníci (a samozřejmě i politici), modré límečky dělníci.

Asi 2 roky se objevuje pojem zelené límečky, což by měla být pracovní místa podporující udržitelný rozvoj životního prostředí, tedy týkající se environmentalismu a samozřejmě dotované státem.
Typicky by šlo o zateplování budov, výstavba solárních, větrných elektráren, recyklace odpadů. V USA na to chtějí vyčlenit 150 miliard (oni na to mají).

A tak jsem si začal hrát se slovy.

Pojem oranžové límečky by mohl označovat skupinu zaměstnanců, která je sociálně podporovaná, typicky pro zaměstnané invalidní zaměstnance (celkem máme před půl miliónů invalidů, tedy když se sejde hlouček 20 lidí, tak statistik vám řekne, že jeden z nich je invalida a jeden z nich je homosexuál, netvořte hloučky!) a také ženy na mateřské (jsou nadále zaměstnané).

A co černé límečky pro označení vězňů pracujících ve vězení?

Hnědé límečky by mohlo označení pro ty, kteří pobírají dlouhodobě sociální podporu. Nejsou sice zaměstnani, ale jsou na výplatní listině státu. A nezaměstnaný, co si hledá aktivně práci, by byl nadále bílý nebo modrý límeček.
A můžeme pokračovat a upřesnit pojem hnědé límečky.
Světlehnědí límečci jsou ti, co jsou dlouhodobě na dávkách, ale práci si aktivně hledají a vykonávají veřejně prospěšné práce.
Tmavěhnědí límečci jsou zase ti, co se obecně označují jako nepřizpůsobiví.

Zajímavý je názor Van Jonese, že zelené límečky jsou upgrade modrých límečků. Pak by mohly být mnou definované hnědé límečky jako downgrade modrých a bílých límečků.

Do zelených límečků se zařazují někdy i zemědělci, skoro všichni jsou dotovani státem, tedy jsou na výplatní listině státu.
Ale kdy se začala ničit krajina? Přece když začalo zemědělství! Třeba u nás máme řadu obcí Ždár, které vznikly tak, že se vypálil les a začala se obdělávat půda, pohnojená popelem. Ale popel v zemi došel, krajina byla bez stromů, zafoukal vítr a vznikla v podstatě poušť. V současné době zemědělci dostávají takové dotace, aby krajinu již nemuseli tak ničit, snad je tam mezi zelenými límečky můžeme nechat.….

A kam zařadit třeba novináře? Zbývá nám žlutá, červená, fialová barva ...
A víte, kolik barev má duha a umíte je vyjmenovat?

Zdroje:
http://www.euroskop.cz/9004/12539/clanek/zelene-limecky-posililyhttp://en.wikipedia.org/wiki/Green-collar_worker - wiki http://www.copperwiki.org/index.php?title=Green_collar_jobs - další wiki
http://www.vanjones.net
/ - web autora knihy Zelená ekonomika
http://ukazy.astro.cz/duha.php - barvy duhy

A límečci jsem si oživil a skloňuji si je jako palečci, doufám, že češtináře neomývají ...

Autor: Pavel Pokorný | čtvrtek 30.6.2011 17:11 | karma článku: 11,21 | přečteno: 1608x