Kdo je majitelem auta, aneb čí je auto, naše!

V médiích nás poslanci informují, že podle nové legislativy bude pokuty za nezjištěné řidiče platit majitel vozidla. Jak policie zjistí majitele vozidla, když se na úřadu neeviduje, a kdo jím vůbec je?

Malý techničák- provozovatel

Hned na úvod zdůrazňuji, že nejsem právník, tedy neočekávejte podrobný právní rozbor.

Začnu tím, že řada rodin má auto na leasing. Majitelem auta po dobu splácení leasingu je samozřejmě leasingová společnost, která je uvedena ve velkém techničáku jako vlastník - tedy ne jako majitel - a pod tím je uveden provozovatel, což je někdo z rodiny, která leasing splácí a ten je také uveden jako provozovatel v malém techničáku. Kdo je tedy ten majitel, který bude podle poslanců platit pokuty, když slovo majitel se tam vůbec nevyskytuje a majitelem je zjevně leasingová společnost?
A ještě doplňuji, v techničáku od motorky jsem zase držitel. Takže máme pojmy: vlastník, provozovatel, držitel (a třeba ještě pojistník).

Pokud starší auto od někoho kupují manželé, kteří mají nerozdělený majetek - SJM - a dokonce by měli být oba v kupní smlouvě, nejde totiž o běžný nákup, tak do techničáku na úřadu vám odmítnou zapsat oba manžele = majitele auta do techničáku - opakuji, koupili si ho oba a oba jsou v kupní smlouvě, oba ho drží a provozují. Na úřadu totiž nezjišťují, kdo je majitelem, ale zapíší toho, kdo přinese doklady.

Zapsáním pouze jednoho majitele (např. jednoho manžele) do techničáku způsobuje problémy. Pokud jedete do ciziny, rozdílná příjmení manželů způsobují, že v některých zemích požadují notářské povolení toho, kdo je uveden v techničáku, že s autem může jet někdo jiný. Tím se stává druhý z manželů majitelem 2. kategorie, protože musí žádat prvého manžela o povolení!!!, že smí jet se svým autem, na které má dokonce kupní smlouvu se svým jménem. Tedy jeden z manželů povoluje písemně jízdu druhému manželovi! A vše jen proto, že v Česku se zapisuje pouze jeden z majitelů. Nepřipomíná vám to zákony z minulých století či jiných zemí?
Anebo když si Honza, Pepík a Franta koupí dohromady traktor a jezdí s ním, tak opět do techničáku se zapíše pouze jeden. Proč tam nejsou zapsáni všichni majitelé?

Tak konečně ty nešťastné pokuty.

Když policie není schopna zjistit pachatele přestupku, chce mít právo potrestat majitele. Jak policie zjistí majitele, když ho úřady odmítají zapsat do techničáku?

U té leasingové společnosti, která je majitelem auta, mě to není vůbec jasné, to si bude muset dávat do smluv, že pokuty bude  přidávat k leasingovým splátkám? A co stávající smlouvy?
A u manželů to bude tak, že "majitelem" bude ten, kdo je v techničáku jako provozovatel? A bude to tak, že rodina si bude muset určit toho špatného, který bude hradit případné pokuty, i když s autem jezdí celá rodina, tedy třeba i děti? Z vlastní zkušenosti mohu říci, že zjistit, kdo z rodiny jel autem před 14 dny je spíše utopie, auto je od toho, aby jezdilo, tedy jde z ruky do ruky.

Bude tedy státem určený "majitel"? A bude veden v nějaké evidenci jako platič pokut? A příště dostane pokutu větší, protože je recidivista?
A co když nebude mít "majitel" řidičák, také bude odpovědný za pokuty? A u toho Honzy, Pepíka, Franty, proč by měl být jeden z nich ten špatný, jen proto, že na úřadu zapisují jen jednoho z nich?

Mám pocit, že se policie a poslanci inspirovali finančními úřady. Když něco vlastníte s někým dohromady, tak finanční úřad si může vybrat kohokoliv ze spolumajitelů (třeba u spolumajitelů domů) a ten je pak daňový dlužník, musí zaplatit daň a pak si to může vyřídit s ostatními spolumajiteli. Bude mít tedy policie práva jako finanční úřad, že může označit jednoho z majitelů jako odpovědného za pokuty? Podle mě by to byl velký zásah do práva, neplacení daní je něco úplně jiného.

A bude to platit i ve vztahu, pokud bude někdo lehce zraněn autem a nezjistí se řidič, a bude tu účet za lékařské ošetření, to bude hradit zdravotní pojišťovně také ten „majitel“?
A co když policie v budoucnu bude chtít mít další práva? Třeba přijede někam auto, vystoupí nezjištěná osoba, ukradne něco do 5 tisíc a odjede. Také za to bude zodpovědný „majitel“? A neskončí to tak, že se bude týkat i trestných činů a že policie bude mít jen značku auta a na základě toho bude jen ukazovat na toho "majitele" a ten bude zodpovídat za někoho dalšího? Nestačil by pak na pokuty a soudy jen počítač, ve sci-fi knihách určitě, ale život není sci-fi.
Poslanci se odvolávají na "holandské zákony". To máme s Holanďany i shodný občanský zákoník a další zákony nebo je tu jen vytržen účelově jeden paragraf? Mají Holanďané také jedno rodinné auto? Nějak si vybavuji, že v Jihoafrické republice mají paragraf, že po rozvodu se majetek dělí na polovinu a neřeší se, kdo co měl před manželstvím, kdo je pro převzetí "jihoafrických zákonů"?

Pro všechny je výhodné, když je stabilní právní prostředí a ne že se zákony mění tak, jak se komu zlíbí. Neměla by policie místo návrhů úprav zákonů zadržet pachatele přestupku a tím by nebylo co řešit?

Poznámky
Dotaz k tomu majiteli jsem poslal mailem jednomu z propagátorů této změny, poslanci Humlovi, před více než 14 dny, bez odpovědi.
A ještě něco k registračním značkám, které mají mít podle těch nových návrhu větší důležitost a změnám zákonů. Registrační značky se kradou, páchají se s nimi přestupky a trestné činy a podle nového návrhu budou určovat i toho zodpovědného "majitele". A z čeho jsem byl nejvíce šokovaný, zloděj vám ukradne značku jen kvůli samolepkám, a přelepí si je doma v klidu na své vozidlo, které by STK neprošlo, a může jezdit dál. Vaše budoucí problémy (policie, úřad, servis, pojišťovny, pošta) ho samozřejmě nezajímají. Policie kontroluje většinou pouze ty samolepky, tedy zloděj je v podstatě nezjistitelný. Má policie vůbec údaje o výsledcích STK? Navrhuji aspoň přijmout zákon, s paragrafem obdobným jako u platebních karet, tedy něco jako: neoprávněné držení registrační značky vozidla je trestný čin, jehož se dopustí ten, kdo si neoprávněně opatří nepřenosnou registrační značku vozidla nebo její úřední části.

Odkazy
http://domaci.ihned.cz/c1-38145790-osoba-blizka-spacha-az-polovinu-prestupku - další diskuze z tématu bloguhttp://zpravy.idnes.cz/osoba-blizka-brzy-ochrani-jen-pred-body-nikoli-pred-pokutou-p4l-/domaci.asp?c=A100927_082038_domaci_cen - osoba blízká brzy ochrání jen před body, nikoli před pokutou

Autor: Pavel Pokorný | úterý 12.10.2010 11:10 | karma článku: 40,07 | přečteno: 13428x