Řím poosmé a zvyk za všechny prachy (Fontána di Trevi, Piazza Navona, Piazza del Popolo)

Všudypřítomné kašny, jedna kouzelnější než druhá. Voda tryská z lastur tritonů, mušlí, vodních nymf i mořských nestvůr a vytváří na hladině vlnění, víry, bubliny i pěnu.

Kouzlo Říma spočívá také v množství tekoucí vody. Samozřejmě je tu řeka Tibera proplétající se dnešním moderním městem i kdysi starověkým Římem, kde fungoval zajímavý systém akvaduktů. Tyto měly za úkol zásobovat město pitnou vodou.

Dnes není potřeba pít vodu z kašny a člověk si nemusí ani kupovat balenou vodu v obchodě. V Římě jsou totiž na mnoha místech umístěné fontánky, ze kterých teče zdarma pitná voda. Je chutná, svěží a zdravotně nezávadná, což máme vyzkoušené.

Horké a hlučné poledne, křik racků a řev turistů. Fontána di Trevi, barokní skvost na malém náměstí Piazza di Trevi. V roce 1732 ji navrhl Nicola Salvi na přání papeže Klimenta II. A podařilo se mu dílo velice zajímavé, které bylo dokončeno o třicet let později. Kašně o délce 26 metrů dominuje bůh moře Oceanus, který vede divokého a mírného koně přes tritony do širého moře.

Někdo se nejdříve postaví k fontáně čelem, aby si ji prohlédl, jiný se hned otočí, aby hodil minci na zpěněné vodní jazyky, které si na ní pochutnají a slíbí dotyčnému splnit i nemožné. K tomuto místu se váže pověra, že člověk musí hodit pravou rukou přes levé rameno do fontány minci, aby se mohl do Říma vrátit.

Dalo by se říct „zvyk za všechny prachy“. Určitě se jedná o zajímavý příjem pro město, jelikož skoro každý turista tam nějaký „stříbrňák vhodí“ a většinou se jedná o tvrdou měnu. Někde jsem četl, že se v průměru ocitne v kašně více jak tisíc Eur denně.

Legendární fontána patří mezi nejnavštěvovanější místa v Římě. Mimo jiné je známá ze snímku Federica Felliniho La Dolce Vita (Sladký život), kde se v kašně koupala Anita Ekbergová za přihlížení Marcella Mastroianniho.

Piazza Navona, kdysi starověký Domiciánův stadion, dnes podlouhlé barokní náměstí, údajně nejkrásnější v Římě. A tudíž je tam také hodně lidí. Zahrádky se stolky, umělci, pouliční prodejci zaručeně pravých módních doplňků, elektroniky i dalšího zboží.

Fontana dei Quattro Fiumi (Fontána čtyř řek), nacházející se uprostřed oválného náměstí, je vrcholným dílem architekta Berniniho. Egyptský obelisk, čtyři, tehdy známé kontinenty a čtyři rajské řeky.

Své kouzlo mají i další dvě kašny, Fontana del Moro (Maurova kašna) v jižní části náměstí a Fontana di Nettuno (Neptunova kašna) na severní straně.

Piazza del Popolo, kdysi popraviště, dnes velké oválné náměstí, kterému dominuje egyptský obelisk se čtyřmi kašnami, u nichž se na schodech lidé scházejí, odpočívají, povídají si a mobilují.

Je toho tady hodně k vidění, ale většina návštěvníků upírá zrak směrem na dva identické kostely s kupolemi. Santa Maria dei Miracoli a Santa Maria in Montesanto. To se vidí málokdy.

Menších či větších kašen jsou v Římě stovky, možná tisíce. Každá je jiná a něčím zajímavá.

 

Předchozí povídání o věčném městě: https://pavelliprt.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=726610

Následující povídání o věčném městě: https://pavelliprt.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=726878

 

Autor: Pavel Liprt | středa 4.9.2019 12:44 | karma článku: 20,72 | přečteno: 1441x