Německý Moritzburg proslavila česká Popelka
Roku 1723 se rozhodl kurfiřt August Silný zámek skvostně přestavět pod vedením architekta Matthäuse Daniela Pöppelmanna, který je také podepsán pod drážďanským Zwingrem. Uprostřed rozsáhlého parkového a rybničního komplexu vznikl na umělém ostrově barokní klenot ve slušivé okrové a bílé barvě, jehož nádhera se půvabně zrcadlí v okolní jezeru.
Zámek Moritzburg, perla saského baroka, by si patrně žil v poklidu dodnes, kdyby nepřišel rok 1972 a natáčení legendární česko-německé filmové pohádky „Tři oříšky pro Popelku – Drei Haselnüsse für Aschenbrödel“, která se tak brzy stala neodmyslitelnou součástí historie zámku.
K zámku také patří rozlehlý park s několika rybníky, v němž se na Juráškovi proháněla Libuška Šafránková. Ale jenom v pohádce. Ve skutečnosti se natáčelo jinde.
Z boku zámku se můžou dámy vyfotit na nejpopulárnějším schodišti Evropy se střevíčkem, který Popelka tehdy ztratila. I když možná to nebude ten původní Popelčin, jelikož se tam dnes vejde „nožka“ skoro každé princezny i královny. Návštěvnicím Moritzburgu je potřeba se zavděčit.
Šaty s vlečkou stříbrem vyšívané, ale princezna to není, jasný pane. Plesové scény se však uvnitř zámku nenatáčely, protože se interiér režiséru Vorlíčkovi nezamlouval.
V hlavních rolích oblíbené pohádky excelovali Popelka a princ.
Pohádka podle klasického schématu o Popelce, která doma musí snášet ústrky macechy a nevlastní sestry, v kouzelných oříšcích dostane plesové šaty, ve kterých na plese okouzlí prince, se nakonec podařila. Brzy si ji oblíbili diváci nejenom v České republice, ale i v Německu, Norsku a dalších zemích. Mnozí lidé si bez Popelky nedovedou představit konec roku.
(Veškeré fotografie jsou z archivu autora)
*
Nějaké postřehy z návštěvy nedalekých Drážďan: https://blog.idnes.cz/pavelliprt/guten-tag-polabsti-floretane.Bg25050268
Pavel Liprt
Guten Tag polabští Florenťané

Drážďany aneb Florencie na Labi. Německé město jsme o uplynulém víkendu celkem důkladně prozkoumali. Zbývá ještě zajet do toho italského, abychom mohli výše uvedené potvrdit či vyvrátit.
Pavel Liprt
Třicet tři

Dnešního dne slaví naše ANO krásných třiatřicet let, pokusím se tedy pro mou ženušku nějaký veršík vymyslet.
Pavel Liprt
Barcelona posedmé, nejenom botanická

Naše putování Barcelonou není toliko o stavbách, náměstích či ulicích. Vydáváme se také do krajiny botanické, kde listy vlají a kvítí voní.
Pavel Liprt
Barcelona pošesté, tentokrát o jídle a o pití

„Rozhodně nesmíte vynechat návštěvu Mercat La Boqueria,“ řekne v Barceloně snad každý. Tudíž se tam vydáváme.
Pavel Liprt
Barcelona popáté a Bůh s námi, protože Barca je més que un club

Na stadionu Estadi Olímpic Lluís Companys se roku 1992 konaly XXV. Letní olympijské hry. Bylo to sice pojato ambiciózně, ale opravdový sportovní drahokam Barcelony leží o kousek dále.
Další články autora |
Tragicky zahynul moderátor počasí v České televizi Jan Šrámek
V sobotu odpoledne při nehodě v italských Alpách zemřel dlouholetý meteorolog a moderátor počasí...
Cizinec zaplatil za jízdu taxíkem v Praze přes 200 tisíc, zjistil ráno s hrůzou
O více než 200 tisíc korun málem přišel v Praze cizinec, který se v noci vracel na hotel taxíkem,...
Slevy kol tíží přezásobené prodejce. Část z nich zřejmě nepřežije
Prodejcům jízdních kol se nedaří zbavit zásob, které si vytvořili během boomu v časech pandemie....
Němcová ve studiu zahodila brožurku od Konečné. Nenávist, reagovala komunistka
Nesete historickou vinu a podporujete miliardáře Andreje Babiše, zaútočila senátorka Miroslava...
Požadavky odtržené od reality, zoufají po jednání Ukrajinci. Rusové jsou spokojeni
Sledujeme online Jednání delegací Ukrajiny a Ruska v Istanbulu po necelých dvou hodinách skončilo. Bylo to první...
Metro C jezdí se zpožděním, ve stanici Pankrác někdo stiskl nouzové tlačítko
Linka metra C jezdí v Praze se zpožděním. Ve stanici Pankrác došlo k aktivování nouzového tlačítka....
Když tam budou kamna, musí být i ohrádka. V parlamentu řešili dětské skupiny
Sousedské dětské skupiny mají od začátku května pomoci jako další varianta rodičům malých dětí, aby...
Británie přijala největší posílení vztahů s EU od brexitu. Zvýší i obrannou spolupráci
Britská vláda oznámila, že uzavřela nové dohody s Evropskou unií o posílení obranné spolupráce,...
Plynové potrubí v centru Prahy navrtali dělníci, doprava zůstává odkloněna
Hasiči zasahovali v pondělí odpoledne u úniku plynu v ulici Ke Karlovu na pražském Novém Městě, kde...

Hlavní účetní
VEXTA a.s.
Středočeský kraj
nabízený plat:
50 000 - 85 000 Kč
- Počet článků 525
- Celková karma 10,74
- Průměrná čtenost 1815x
Seznam rubrik
- Úvahy a názory
- Povídky a veršování
- Pro moji ženušku
- Cestování a putování u nás
- Cestování a putování po světě
- Obrázky z Karlových Varů
- Obrázky z Kutné Hory
- Obrázky z Prahy
- Obrázky ze Šumavy
- Dobrou chuť
- Obrázky z Benátek
- Obrázky z Izraele
- Obrázky z Říma
- Obrázky z Brna
- Nejčtenější články
- Obrázky z Vídně
- Obrázky z Norska
- Obrázky ze Slovenska
- Kultura a umění
- Plavby s Maxem
- Teplice a Ústí nad Labem
- Obrázky ze Španělska