Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Letní čas a opět jeden den nesmyslně o hodinu kratší aneb „budiž světlo“

Už je to tady. Tak nám zase posunou čas. Jako již po mnoho let, také o dnešní noci bude muset hodinová ručička dělat divy. Nevychovaný letní čas nám ukradne jednu hodinu spánku.

Paní tma se zítra přihlásí o své slovo nikoliv pozdě odpoledne, ale až večer. Podstatnější však budou ta příští rána! Znáte to. Budík bude řinčet a vy ne a ne rozlepit oči a vylézt z postele. Nám, kteří stáváme dříve (podivíni, co se stále ještě živí prací), bude chybět přirozené denní světlo. Na určitou dobu ho opět nahradí obyčejné světelné zdroje i evropsky úsporné žárovky. Nezbude než otočit vypínačem a vydat se vstříc temnotě, na kterou jsme si již v minulých dnech odvykli.

Zítřejší posun času, stejně jako vždy na jaře, znamená, že nám uberou ze zaslouženého spánku jednu hodinu. Někdo se s tím vyrovná během jednoho dne, jiným trvá déle, než dají dohromady svůj narušený biologický rytmus. Nepatřím k hlasitým odpůrcům změny času, pouze si myslím, že touha žít během roku navyklým způsobem je normální věc. Platí to pro lidi i přírodu. Jsem přesvědčen, že není dobré, když chtějí lidé poroučet světlu a tmě a přesně určovat, kdy se má změnit ranní šero v denní světlo nebo v kolik hodin začne přicházející večer tlumit barvy okolo nás. Je to troufalost vydávat a v dnešní době stále ctít stará nařízení o tom, že hodin není tolik, ale právě tolik. Jestli se nemýlím, tak hesla typu „jednou přetvoříme i přírodu“ se vztahují k období padesátých či šedesátých let. Dnes už by mohli lidé konečně pochopit, že Země se točí a putuje kolem Slunce podle jiných, vyšších zákonů.

Ale zatím vše zůstává „při starém“ a tak bude zase ta dnešní noc o hodinu kratší. Hodinová ručička se posune z druhé hodiny (SEČ) na třetí (SELČ), po 01:59:59 bude následovat 03:00:00. Většinou se uvádí, že se v noci změní zimní čas na letní. Ale je to trochu nepřesné. Letní čas je totiž označení úpravy měření času, kdy se během určitého období nepoužívá čas daný příslušným časovým pásmem, ale užívá se čas posunutý o jednu hodinu dopředu. A na podzim se vše vrací do „normálu“, dochází k návratu na středoevropský čas, nikoli na zimní čas.

Začalo to za první světové války, v roce 1916, kdy byl v Evropě zaveden letní čas. Mezi první země patřilo Německo a Rakousko-Uhersko, tudíž i české země. Netrvalo to však dlouho, jenom do konce válečného konfliktu. Ale také v následujících letech se na našem území děly věci. V důsledku úsporných opatření byl za druhé světové války v Protektorátu Čechy a Morava zaveden letní čas, který fungoval nepřetržitě (i přes zimu) od 1. dubna 1940 do 4. října 1942. V letech 1943 až 1949 se pro změnu posouval jenom v létě. A od 1. prosince 1946 do 23. února 1947 se u nás vymyslel světový unikát, tzv. zimní čas, kdy se hodinové ručičky posunuly o jednu hodinu nazpět. Tehdejší vláda Klementa Gottwalda zavedla u nás čas vlastně shodný s UT/GMT (univerzální čas nultého poledníku uznávaný ve většině Evropy od 1. dubna 1893).

Každoroční pravidelné změny na letní čas byly v Československu zavedeny v roce 1979. Postupně začalo platit pravidlo, že na jaře se bude jednat o poslední březnový víkend a na podzim o poslední zářijový víkend, vždy ze soboty na neděli. Od roku 1996 žijeme dokonce sedm měsíců v roce podle Evropské unie, která zjistila, že sluníčkem pohnout zatím neumí, tak vymyslela prodloužení letního času do posledního říjnového víkendu a čas od Pánaboha nám zkrátila na pět měsíců. A našinec nad touto novotou povážlivě kroutil hlavou. Je všeobecně známo, že již v dobách monarchie se na našem území vstávalo velmi časně. A tudíž, co vyhovuje třeba obyvatelům na jihu kontinentu, nemusí být přeci automaticky dobré také v České republice. Ani lidsky, ani politicky. Stačí si uvědomit, kdo měl zatím něco společného v historii se zaváděním letního času. Nejprve generálové během první světové války, poté Adolf Hitler během následujícího konfliktu, pozadu se svými nápady nezůstala vláda Klementa Gottwalda a pár desítek let po nich českoslovenští komunisté. Pak přišel listopad 1989, ale s ním se nedostavil úplný konec této absurdity, jak by mohl člověk naivně očekávat. Vítězství zdravého rozumu se nekonalo. Naopak o sedm let později přišla „se svou troškou do mlýna“ také Evropská unie a zařadila se na slavný seznam.

Čas. Vědci sice vymysleli jeho definici, ale shodují se na tom, že je velmi obtížné, až nemožné, si čas konkrétně představit. Co však neumí vědecké kapacity, to dokážou politici. S časem si „hrají“, posouvají ho a stále tvrdí, že ta změna má něco do sebe a je přínosem pro lidi. Alespoň to říkají její zastánci. Po zralé úvaze musím říct, že já jsem to dodnes nepochopil. Hlavním argumentem pro zavedení a ponechání letního času byly energetické úspory. To je ale podle odborníků především v poslední době značně diskutabilní a ekonomický přínos se jeví více než zanedbatelný. Tak proč stále pokračujeme? Že by fungovala tak silná setrvačnost nebo nějaká unijní zaslepenost? Slyšet jsou totiž vyjádření o tom, že není možné reagovat unáhleně!

Zástupci odpůrců i zastánců mají mnoho zaručených argumentů pro a proti. To by bylo na dlouhé psaní. Já myslím, že není důležité, jaký je čas, ale aby zůstal po celý rok stejný. A nedocházelo dvakrát za rok k násilnému narušení časového režimu člověka i přírody. Vím, někdo může oponovat, že při cestování se dějí větší časové změny, ale to si volí člověk dobrovolně. Přechod na letní čas nikoli, to není věc přirozená. Na tento posun času se nás nikdo neptá. Ale žalovat to patrně nelze, jelikož uloupení té jedné hodiny trestný čin není. Oni nám ji na podzim totiž poctivě vrátí.

Jak jsem napsal, nelíbí se mi, že nám zase v noci posunou čas, ale válku kvůli tomu císaři pánu ani Evropské unii nevyhlásím. Myslím, že přiměřeně zvládnu zítřejší únavu i vyčerpání a pocit nevolnosti, ospalost či špatná koncentrace se snad nedostaví. A večer si dám pro jistotu lahvinku báječného červeného vína od Michlovských z Rakvic, abych to ve zdraví přežil. A budu přemýšlet, co by se také mohlo stát, kdyby ten letní čas zrušili. Jak známo. Nesmysly zákonitě plodí ještě větší nesmysly nebo přímo celou záplavu blbostí.

*

O letním čase jsem ještě něco napsal: http://pavelliprt.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=601575

Autor: Pavel Liprt | sobota 26.3.2016 8:45 | karma článku: 43,94 | přečteno: 6117x
  • Další články autora

Pavel Liprt

36 stupňů a 136 schodů (Tobiášův vrch)

Meteorologové se nemýlili. Dneska bylo vedro. Hodně lidí šlo k vodě. Já to zkusil také, ale v tom davu se nedalo plavat. Tak jsem šel na rozhlednu.

15.7.2023 v 18:54 | Karma: 19,57 | Přečteno: 1052x | Diskuse| Cestování

Pavel Liprt

Obrázky z Norska – architektonické skvosty na silnicích

Fjordy, kopce nebo řeky s vodopády. Vybudovat v Norsku silnici nebylo nikdy jednoduché. Možná i proto se je snaží občas „vyšperkovat“.

10.7.2023 v 11:08 | Karma: 14,94 | Přečteno: 1046x | Diskuse| Cestování

Pavel Liprt

Obrázky z Norska – nej…most Hardangerbrua

Hardangebrua je zajímavý visutý most v Norsku, který překonává fjord Hardangerfjorden mezi obcemi Ulvik a Ullensvang v kraji Hordaland.

8.7.2023 v 15:43 | Karma: 14,95 | Přečteno: 1054x | Diskuse| Cestování

Pavel Liprt

Obrázky z Norska – Flekkefjord a šlapací drezína

Při pohledu na železniční trať a šlapací drezíny v norském městečku Flekkefjord se nám vybavil úžasný film „Páni kluci“. Nejsou sice stejné jako ve zmiňovaném filmu, ale neodolali jsme.

21.6.2023 v 10:42 | Karma: 14,68 | Přečteno: 1071x | Diskuse| Cestování

Pavel Liprt

Obrázky z Norska – Trollpikken nebo penis

Severovýchodně od norského města Egersung se nachází zajímavý skalní útvar, k němuž se vydává na procházku mnoho lidí, nejenom zahraničních turistů, ale především lidí z Norska.

17.6.2023 v 18:35 | Karma: 14,13 | Přečteno: 1055x | Diskuse| Cestování
  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

Zemřel bývalý místopředseda ODS Miroslav Macek. Bylo mu 79 let

1. května 2024  12:58

Ve věku 79 let zemřel bývalý místopředseda ODS a federální vlády Miroslav Macek, bylo mu 79 let. O...

NATO by Rusy porazilo, Putin má jedinou naději, řekl polský ministr zahraničí

26. dubna 2024  12:04

Rusko by se mělo bát Severoatlantické aliance, protože ho v případě střetu s ní čeká „nevyhnutelná...

Dvacet let dotací z EU. Přinesly zločiny, ale i vlaky, techniku a splavné řeky

2. května 2024

Premium Lázně, které nevznikly a je z nich night club nebo zdvihací most, který se nikdy nezdvihl. Česko...

Rus má imperialistické myšlenky. Ukrajinou nekončí, říká velitel v Donbasu

2. května 2024

Premium Doněcká oblast (od zpravodajů iDNES.cz) Vymlácená okna, ale i celé domy srovnané se zemí. Tak vypadá Doněck a celý průmyslový Donbas....

Zelenskyj odvolal šéfa kybernetické špionáže kvůli skandálu s bytem manželky

1. května 2024  22:26

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj odvolal šéfa kybernetického oddělení tajné služby SBU...

V Břeclavi na chlapce spadla branka, na následky zranění zemřel

1. května 2024

V Břeclavi ve středu v podvečer po úrazu na hřišti zemřel dvanáctiletý chlapec. Policie okolnosti...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

  • Počet článků 487
  • Celková karma 15,24
  • Průměrná čtenost 1870x
Životní motto: Cestuji do dalekých i blízkých míst jako do pohádky, ale za nějaký čas se vždy rád vracím domů zpátky. Vydávám se hledat zajímavá místa tam i sem, nebloudím, stačí jít rovnou za nosem.